Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.
2024.05.19., 00:49:53
Főoldal Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció
Hírek:
Alterirsa - Albertirsa, ahogy én látom
Szubjetív portál

Galériák

Relikviák



Akela galériája
AKI... galériája
Amadeus galériája
Atom Manó galériája
Csuhás galériája
Gazember galériája
Ine galériája
Ketrin galériája
Mikulás albuma
100/2 galériája
RH galériája
Szürketestvér galériája
Zzsolti galériája

Irodalmi rovatok

AKI...
- hajnalban csókkal ébressz

Amadeus
- Húsvéti gondolatok

Atom Manó
Csuhás
- Kőszinteség

Esthajnal
Gondolkodó
Pumukli
- Úton

Saoma
Sapirico
Sven
Szivárvány
Szivárvány új írásai
- Hegyeim

Szürketestvér
- újra sólyom lehetnék

VN
- Mint te


Időjárás
Hőtérkép
Navigáció
Viadukt hírek
Blogtér
Régi fórumok
Galériák
32-es Galériák
Kapcsolat
Áraink
Impresszum


Közérdekű




Tiszta dili - Velünk bátran szórakozhatsz!


Programmester - Nemzetközi rendezvénykereső, programajánló.


Bohócdoktorok

Reklám

Viadukt - Híd, ami összeköt

Vám tanácsadás, export-import vámkezelések, termékdíj ügyintézés, EKÁER ügyintézés,tanácsadás
Harminckettes  |  32-es fórum  |  32-es közélet (Moderátor: AKI...)  |  Téma: Társalgó 0 Felhasználó és 6 vendég van a témában
Oldalak: 1 ... 972 973 [974] 975 976 ... 5596 Le Nyomtatás
Szerző Téma: Társalgó  (Megtekintve 7136865 alkalommal)
100/2
Hős tag
*****

Karma: +71/-1
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 12 368


Jószerencsét!


Profil megtekintése
« Válasz #92453 Dátum: 2014.10.21., 07:23:38 »

Én odáig jutottam vele, hogy a tromf az kvázi olyan, mint más játékban az adu. Mindenkinek megvan a maga aduszíne. A másik a te lapodat tehát valószínűleg ütheti egy nagyobb értékű ugyanilyen színű lappal, vagy a saját tromf lapjával.
Megkérném snooker-szakértőnket, hogy észrevételezze elméletemet.
Illetve fogjunk már bele egy játékleírásba! Nem kellene egyszerre, ha az úgy sok, lehetne úgy is, hogy mondjuk ma megtudjuk, miként történik a lapok leosztása két személyre.
Lujzikába begyújtunk, eddig stimmt, idáig megvagyok...  Kacsint
    Mi  másként csináljuk.

     Osztás 5-5 lap személyenként. Egy lapot aduszínnek teszünk a maradék pakli alá. Az osztást emeléssel döntjük el, akié a kisebb értékű az az osztó. Így a másik küld először. Lehet 1, 3 és 5 lapot küldeni. A többesben legyen 2 vagy 2x2 egyforma lap. A +1 a kísérő. A lapokat magasabb értékűekkel ki kell ütni, lehet használni adut (tromf) is. Amit nem tud kiütni, azt fel kell venni és újra az előző küld. Ha kiütötte a lent lévő maradék pakliból ki kell egészíteni a lapok számát 5-re. Mindig öt lap az alap. Az nyer, aki küldésekkel megszorítja a másikat, annak kezében maradnak lapok, míg az övé elfogyott!
    Ilyen eccccccccccerű!
    Ma lesz rá lehetőségem gyakorolni! buli
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #92452 Dátum: 2014.10.21., 07:18:13 »

Vagy kártya helyett akarjátok, hogy kiselőadást tartsak az UEFI-s gépekről, melyek a hagyományos partíciós tábla helyett immár GPT-t használnak, melyen már nincs korlátozva az elsődleges partíciók száma? Mindezt természetesen nézzük a Secure boot szemszögéből és a Windows 8 által használt úgynevezett „Gyors rendszerindítás” szemszögéből, mely valójában a partíciókat nem kapcsolja le, hanem hibernálja, ezzel a kis svindlivel keltve a felhasználóban a gyorsabb bootolás érzetét, melynek következtében azonban másik operációs rendszert indítva ezekre a partíciókra nem tudunk írni...
Szóval akarjátok ti ezt?
Ugye hogy nem!
(Pedig ma már ez a technológia terjed, nekem már két gépem is ilyen itthon, ha új gépet vásároltok, akkor ti is ezzel fogtok találkozni, úgyhogy tán érdemes lenne vele megismerkedni.)
Akkor kártyázzunk!
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #92451 Dátum: 2014.10.21., 07:08:25 »

HŐ-HA ez az írásmű egész estét kitevő elfoglaltság lehetett. Nekem meg reggel volt egész hajnalra program, hogy elolvassam. Nem is értettem belőle semmit. Én is úgy járnék mint 100/2  mindenki csak parancsolgatna még a következő vesztes meg nem születne. Egy biztos ha játszani kellene örök vesztes lennék.

Én odáig jutottam vele, hogy a tromf az kvázi olyan, mint más játékban az adu. Mindenkinek megvan a maga aduszíne. A másik a te lapodat tehát valószínűleg ütheti egy nagyobb értékű ugyanilyen színű lappal, vagy a saját tromf lapjával.
Megkérném snooker-szakértőnket, hogy észrevételezze elméletemet.
Illetve fogjunk már bele egy játékleírásba! Nem kellene egyszerre, ha az úgy sok, lehetne úgy is, hogy mondjuk ma megtudjuk, miként történik a lapok leosztása két személyre.
Lujzikába begyújtunk, eddig stimmt, idáig megvagyok...  Kacsint
Naplózva
Atom Manó
Hős tag
*****

Karma: +42/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5 949



Profil megtekintése
« Válasz #92450 Dátum: 2014.10.21., 06:37:48 »

Keddre virradó éjszaka észak felől erősen megnövekszik a felhőzet, kevésbé felhős területek inkább már csak délen fordulhatnak elő. Az északi országrészben egyre többfelé valószínű csapadék, az északi határmentén akár jelentős mennyiségű csapadék is hullhat. A nyugatias irányú légmozgás általában gyenge marad, de reggel az északnyugati tájakon már megélénkülhet az északnyugati szél. Még viszonylag enyhe lesz az éjszaka, általában 11 és 15 fok közé hűl a levegő.
Borongós idővel indul a keddi nap, de napközben felszakadozik a felhőzet, és kisüt a Nap. A legtovább a keleti megyékben marad felhős az ég, és itt számíthatunk még délután is kisebb esőre, záporesőre. A légmozgás gyenge marad, és a Dunántúlon a délutáni órákban átmenetileg déliesre fordul. A hőmérséklet csúcsértéke 15 és 21 fok között várható, a középső és déli országrészben mérhetjük a magasabb értékeket. A késő délutáni, esti órákban markáns hidegfront éri el a nyugati országrészt. A frontot intenzív csapadék és jelentős lehűlés kíséri.
Naplózva

Azon csodálkozom, ha valaki valamin csodálkozik.
Mikulás
Az időjárást nem én készítem csak néha írok róla
Hős tag
*****

Karma: +75/-22
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16 029


Néhai


Profil megtekintése
« Válasz #92449 Dátum: 2014.10.21., 05:47:31 »



valami ilyesmi...a durákozás már ismerősebb, de ...
  "....Igen elterjedt paraszti játék a bornyú, amelyet másfelé durák néven emlegetnek. Négyen játsszák. Mielőtt hozzáfognának, elkopkázzák, vagyis a leborított cutat kár­ tyát négy részre emelik szét. Mindenki fölvesz belőle egy csomót. Akinek a kártyája legkisebb értékű, az kezd osztani. Mindig a hátulsó szomszéd köteles emelni. Egy-egy játékosra nyolc lap jut. Az első osztásnál az osztó az egyik lapot felvágja, ez lesz a tromf, végig a többi játszmákban is. Minden játékosnak más-más szín a tromfja. Az első hív, a következő játékos magasabb értékű színnel, vagy ennek hiányában a maga tromfjával beborítja, mögüti. Ő is hív. így jár a játék körbe. Minden játékos a hívásával arra törekszik, hogy a soronkövetkező ne tudja se színnel, se tromffal meg­ ütni. Ilyenkor aztán kénytelen az egész csomót fölvenni e szóval: maradt. Az a vesztes vagyis a bornyú, akinek a kártya a nyakán marad. A vesztesnek régebben az lett a büntetése, hogy cserepcsík, vagyis facsipesz került az orrára. Ezt mindaddig tartozott viselni, amíg a játékban más nem maradt alul.

Tanyán a játékot Tömörkény tanúsága szerint valamikor hühü néven is emlegették. „Ez a mulatság  sohasem megy pénzbe, mert ez csak olyan száraz, víz mellett való foglalatoskodás. Hanem a nyerő azért tökéletes úrrá vált a vesztes fölött, mert most már ahhoz van joga, hogy parancsokat adjon a vesztesnek. A pénzben játszott kártya után származó adósságoknak nem erősebbek a törvényei, mint amilyen a hühünek van a tanyák között. Azt a parancsot követni, amit a nyertes mondott, kötelesség. Ellenkezni nem lehet. Híre mehetne, s mit szólnának hozzá az em­ berek?" Elmondja azután, hogyan volt kénytelen bukfencet vetni a módos gazda zsellérje parancsára, mert hát „a hühü nagy úr". Egyszerűbb játék, amelybe a fehérnép is belekapcsolódik, a kisbornyú, másként ló/..., szemér­ mesebb nevén kuji, kűdözgetős, Tápén csüggő-lóggó, kűdős, lóf...os. Menete a következő: rendesen három-négy ember játssza. Mindenkinek 5 lapot osztanak. Utána egyet az osztó felfordít. Ennek a színe lesz a tromf. A kezében maradt kártyacsomót erre fekteti rá. A játék küldözgetésből áll. Az első a mellette valónak küldhet egy, három, öt lapot, aszerint, hogy van-e két egyenlő értékű kártyája (két hetes, két felső, stb.). Az elküldött hiányzó lapokat a fekvő csomóból pótolja. Aki kapta a kártyát: vagy ki tudja ütni megfelelő nagyobb értékű lappal, esetleg tromffal, yagypedig nem. Ha sikerül, újra lapokat szed föl ő is, és most már őrajta a hívás sora. Ha nem tudja kiütni, a kártyák ottmaradnak nála, és nincs joga hívni. Ez a soron következőt illeti. így megy a játék, amíg a fekvő csomó el nem fogy. Az a vesztes, akinek végül kiütetlen kártya marad a kezében. Neki kell a következő játszmára osztania is. Pénzre ezt a játékot nem szokták játszani, csak időtöltésből. Sok nevetgéléssel jár afilkózás, tápaiasan szarosozás, amelyhez öt játékos szükséges. Minden­ kinek 6-6 kártya jut, két hetest már az elején félretesznek. Először színre játszanak és sorba osztanak. A hívó úgy veti ki a kártyákat, hogy lehetőleg erősebbel ne lehessen nyerni. Aki el tudja ütni, az újabb hívás azt illeti meg. Egy fordulatban 6 ütés van. Akinek legelőször van 11 ütése, az lesz az első király, ő már azután nem is játszik tovább. Kiosztják ugyan neki a kártyát, de ehhez nem szabad már hozzá­ nyúlnia. Aki másodszor jut 11 ütéshez, az lesz a második király, aki pedig harmadszor: a nömös, akik lemaradtak, azokból lesz a két szaros. A nemes elkopkázza a kártyacutatot, a két szaros fölemeli: akié a kisebb értéket mutatja, az lesz a második szaros, és együtt játszik a második királlyal. Az ő feladata a kártya keverése és kiosztása. Aki a nagyobb értéket emeli föl, abból lesz az első szaros az első király oldalán, az ő kötelessége a kártya emelgetése. Ha véletlenül egyforma értékű kártyát kapnak föl, ak­ kor a nemest mögsipkázik, vagyis sapkával tréfásan ütlegelni kezdik a fejét. Ezután következik a játék második része. Az első szaros elemeli a kártyát. Amilyen színre emel, az lesz abban a menetben a tromf. Ha filkóra emel, vagy az elemelt lap alatt filkó van, ez a nemest illeti meg, aki az osztásnál ennyivel kevesebb kártyát kap. A tromfnak nyolcasnál magasabb értékűnek kell lennie, mert ez az osztó jutalma. A kártyát ebben a sorrendben osztja ki: első király, második király, nömös, első szaros, második szaros. Ha a nemesnek nem jut tízesnél nagyobb tromf, vagy filkó, akkor a keverést joga van megismételni, a királyoknak nem. A szarosok az esetleg hozzájuk kerülő filkókat a nemes szemeláttára királyukkal kicserélik, akik valami gyönge lapot adnak helyette. Ha a négy filkó egy helyre jut, az osztást szintén meg kell ismételni. A filkók rangjuk sorrendjében : makk, zöld, piros, tök filkó. Ezek az összes tromfoknál, tehát a királynál és disznónál is erősebbek. A hívás joga végig az első királyt illeti, Tápén viszont a nemes hív. A hívásban és bevetésben ter­ mészetesen mindenki fortélyosan viselkedik, hogy minél több ütést elnyerjen. Ha az első király — e szavakkal: adutt vagy filkó — filkót vagy tromfot hív ki, mindenki azt köteles bevetni. Ha farbakár­ tyát hív, akkor akinek olyan színe nincs, joga van filkóval vagy tromffal leütni. Ha ilyenformán az első vagy második királynak, esetleg ritka esetben a nömösnek sikerül az első 11 ütést megnyernie, akkor az lesz az új első király és megfelelő módon az új második király és az új nömös. Ha valamelyik király már biztosította a maga rangját, akkor a nyerés a szaros számára folyik tovább. Az б nyeresé­ gének bocskor a neve. Előfordul, hogy valamelyik szarosból második király vagy nömös lesz, és így a szerepek nagy jókedv közben kicserélődnek. Ha valamelyik király már a szarosát is maga mellé emel­ te, főnyalta, akkor ők már nem játszanak tovább. Ilyenkor a kártyájukban található filkó vagy tromf a nömöst illeti. A tápaiak játékában van némi módosulás.36
35 Új bor idején 180. 36 Börcsök Erzsébet rókusi származású, jeles jugoszláviai magyar írónő önéletrajzi regényében a játéknak király, bíró, palatin, putyi néven emlegetett változatára is emlékezik: „A palatínus válasz­ totta az adutot, a király ha nem tetszett a lapja, visszadobhatja, a bíró háromszor lefújhatta a játékot. ......"
 

HŐ-HA ez az írásmű egész estét kitevő elfoglaltság lehetett. Nekem meg reggel volt egész hajnalra program, hogy elolvassam. Nem is értettem belőle semmit. Én is úgy járnék mint 100/2  mindenki csak parancsolgatna még a következő vesztes meg nem születne. Egy biztos ha játszani kellene örök vesztes lennék.
Naplózva

Az időjárás egy előre látás
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #92448 Dátum: 2014.10.20., 20:57:37 »



Most már így akkor érthető, hogy 100/2-nek nem egyszerű dolga van. Bizony, bizony oda kell tennie magát és így már az elért sikereket is jobban tudjuk értékelni. 

Hát, ennek is csak olyasmi a trükkje, mint az ultinak: jól kell kitalálni, hogy mi van a másik játékos kezében!
Komoly figyelmet, és jó memóriát igénylő játék!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #92447 Dátum: 2014.10.20., 20:54:19 »

Ehe!
És ezt nem tudta elsőre fejből felmondani AKI...?! Hetedik-nyolcadik olvasásra biztos felfogom egy részét. :-))


Szégyen és gyalázat, tudom....  szégyenlem

Én csak az ultit és a snapszert ismerem. Régebben még huszonegyeztünk, de aztán leszoktam róla, mert a favágók elég durván játszották...
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #92446 Dátum: 2014.10.20., 20:49:17 »

    Nem ismered a BÁNYÁSZ fejszét!

     Hossza a csille vasút nyomtávja,fokával lehetett sínt szögelni a talpfához, beverni a stompot (támfát), faragni az ácsolat elemeket.
   Van még nekem belőle, majd megmutatom!

            buli

Engem érdekel!  yes_yes
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #92445 Dátum: 2014.10.20., 20:47:12 »



Helyes....van hasító fejszém, kettő is.... gyere!...

Elsősorban fűrészeltem! Van néhány hagyaték-tuskó a kertben, amiknek egy részét már összehordtam. Most ezekkel tüzelünk; nincs még hideg, de jól esik este begyújtani. Mivel öregek a tuskók már, jobbára kicsit korhadtak is, így hát mérsékelt meleget szolgáltatnak. Pont annyit, amennyi kell és elég!
A hasítófejsze bizony jól jönne nálam is, mert eltört a nyele az enyémnek!  shock  Ma sikerült kiszednem a csonkot, holnap benyelezem, mert szerencsére van fejszenyelem!
Ez amolyan igazi jó hasítófejsze! A speciális kialakítású!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #92444 Dátum: 2014.10.20., 18:35:37 »

Ehe!
És ezt nem tudta elsőre fejből felmondani AKI...?! Hetedik-nyolcadik olvasásra biztos felfogom egy részét. :-))




Most már így akkor érthető, hogy 100/2-nek nem egyszerű dolga van. Bizony, bizony oda kell tennie magát és így már az elért sikereket is jobban tudjuk értékelni. 
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #92443 Dátum: 2014.10.20., 18:17:49 »



valami ilyesmi...a durákozás már ismerősebb, de ...

Ehe!
És ezt nem tudta elsőre fejből felmondani AKI...?! Hetedik-nyolcadik olvasásra biztos felfogom egy részét. :-))
Naplózva
100/2
Hős tag
*****

Karma: +71/-1
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 12 368


Jószerencsét!


Profil megtekintése
« Válasz #92442 Dátum: 2014.10.20., 17:44:05 »



valami ilyesmi...a durákozás már ismerősebb, de ...
  "....Igen elterjedt paraszti játék a bornyú, amelyet másfelé durák néven emlegetnek. Négyen játsszák. Mielőtt hozzáfognának, elkopkázzák, vagyis a leborított cutat kár­ tyát négy részre emelik szét. Mindenki fölvesz belőle egy csomót. Akinek a kártyája legkisebb értékű, az kezd osztani. Mindig a hátulsó szomszéd köteles emelni. Egy-egy játékosra nyolc lap jut. Az első osztásnál az osztó az egyik lapot felvágja, ez lesz a tromf, végig a többi játszmákban is. Minden játékosnak más-más szín a tromfja. Az első hív, a következő játékos magasabb értékű színnel, vagy ennek hiányában a maga tromfjával beborítja, mögüti. Ő is hív. így jár a játék körbe. Minden játékos a hívásával arra törekszik, hogy a soronkövetkező ne tudja se színnel, se tromffal meg­ ütni. Ilyenkor aztán kénytelen az egész csomót fölvenni e szóval: maradt. Az a vesztes vagyis a bornyú, akinek a kártya a nyakán marad. A vesztesnek régebben az lett a büntetése, hogy cserepcsík, vagyis facsipesz került az orrára. Ezt mindaddig tartozott viselni, amíg a játékban más nem maradt alul.

Tanyán a játékot Tömörkény tanúsága szerint valamikor hühü néven is emlegették. „Ez a mulatság  sohasem megy pénzbe, mert ez csak olyan száraz, víz mellett való foglalatoskodás. Hanem a nyerő azért tökéletes úrrá vált a vesztes fölött, mert most már ahhoz van joga, hogy parancsokat adjon a vesztesnek. A pénzben játszott kártya után származó adósságoknak nem erősebbek a törvényei, mint amilyen a hühünek van a tanyák között. Azt a parancsot követni, amit a nyertes mondott, kötelesség. Ellenkezni nem lehet. Híre mehetne, s mit szólnának hozzá az em­ berek?" Elmondja azután, hogyan volt kénytelen bukfencet vetni a módos gazda zsellérje parancsára, mert hát „a hühü nagy úr". Egyszerűbb játék, amelybe a fehérnép is belekapcsolódik, a kisbornyú, másként ló/..., szemér­ mesebb nevén kuji, kűdözgetős, Tápén csüggő-lóggó, kűdős, lóf...os. Menete a következő: rendesen három-négy ember játssza. Mindenkinek 5 lapot osztanak. Utána egyet az osztó felfordít. Ennek a színe lesz a tromf. A kezében maradt kártyacsomót erre fekteti rá. A játék küldözgetésből áll. Az első a mellette valónak küldhet egy, három, öt lapot, aszerint, hogy van-e két egyenlő értékű kártyája (két hetes, két felső, stb.). Az elküldött hiányzó lapokat a fekvő csomóból pótolja. Aki kapta a kártyát: vagy ki tudja ütni megfelelő nagyobb értékű lappal, esetleg tromffal, yagypedig nem. Ha sikerül, újra lapokat szed föl ő is, és most már őrajta a hívás sora. Ha nem tudja kiütni, a kártyák ottmaradnak nála, és nincs joga hívni. Ez a soron következőt illeti. így megy a játék, amíg a fekvő csomó el nem fogy. Az a vesztes, akinek végül kiütetlen kártya marad a kezében. Neki kell a következő játszmára osztania is. Pénzre ezt a játékot nem szokták játszani, csak időtöltésből. Sok nevetgéléssel jár afilkózás, tápaiasan szarosozás, amelyhez öt játékos szükséges. Minden­ kinek 6-6 kártya jut, két hetest már az elején félretesznek. Először színre játszanak és sorba osztanak. A hívó úgy veti ki a kártyákat, hogy lehetőleg erősebbel ne lehessen nyerni. Aki el tudja ütni, az újabb hívás azt illeti meg. Egy fordulatban 6 ütés van. Akinek legelőször van 11 ütése, az lesz az első király, ő már azután nem is játszik tovább. Kiosztják ugyan neki a kártyát, de ehhez nem szabad már hozzá­ nyúlnia. Aki másodszor jut 11 ütéshez, az lesz a második király, aki pedig harmadszor: a nömös, akik lemaradtak, azokból lesz a két szaros. A nemes elkopkázza a kártyacutatot, a két szaros fölemeli: akié a kisebb értéket mutatja, az lesz a második szaros, és együtt játszik a második királlyal. Az ő feladata a kártya keverése és kiosztása. Aki a nagyobb értéket emeli föl, abból lesz az első szaros az első király oldalán, az ő kötelessége a kártya emelgetése. Ha véletlenül egyforma értékű kártyát kapnak föl, ak­ kor a nemest mögsipkázik, vagyis sapkával tréfásan ütlegelni kezdik a fejét. Ezután következik a játék második része. Az első szaros elemeli a kártyát. Amilyen színre emel, az lesz abban a menetben a tromf. Ha filkóra emel, vagy az elemelt lap alatt filkó van, ez a nemest illeti meg, aki az osztásnál ennyivel kevesebb kártyát kap. A tromfnak nyolcasnál magasabb értékűnek kell lennie, mert ez az osztó jutalma. A kártyát ebben a sorrendben osztja ki: első király, második király, nömös, első szaros, második szaros. Ha a nemesnek nem jut tízesnél nagyobb tromf, vagy filkó, akkor a keverést joga van megismételni, a királyoknak nem. A szarosok az esetleg hozzájuk kerülő filkókat a nemes szemeláttára királyukkal kicserélik, akik valami gyönge lapot adnak helyette. Ha a négy filkó egy helyre jut, az osztást szintén meg kell ismételni. A filkók rangjuk sorrendjében : makk, zöld, piros, tök filkó. Ezek az összes tromfoknál, tehát a királynál és disznónál is erősebbek. A hívás joga végig az első királyt illeti, Tápén viszont a nemes hív. A hívásban és bevetésben ter­ mészetesen mindenki fortélyosan viselkedik, hogy minél több ütést elnyerjen. Ha az első király — e szavakkal: adutt vagy filkó — filkót vagy tromfot hív ki, mindenki azt köteles bevetni. Ha farbakár­ tyát hív, akkor akinek olyan színe nincs, joga van filkóval vagy tromffal leütni. Ha ilyenformán az első vagy második királynak, esetleg ritka esetben a nömösnek sikerül az első 11 ütést megnyernie, akkor az lesz az új első király és megfelelő módon az új második király és az új nömös. Ha valamelyik király már biztosította a maga rangját, akkor a nyerés a szaros számára folyik tovább. Az б nyeresé­ gének bocskor a neve. Előfordul, hogy valamelyik szarosból második király vagy nömös lesz, és így a szerepek nagy jókedv közben kicserélődnek. Ha valamelyik király már a szarosát is maga mellé emel­ te, főnyalta, akkor ők már nem játszanak tovább. Ilyenkor a kártyájukban található filkó vagy tromf a nömöst illeti. A tápaiak játékában van némi módosulás.36
35 Új bor idején 180. 36 Börcsök Erzsébet rókusi származású, jeles jugoszláviai magyar írónő önéletrajzi regényében a játéknak király, bíró, palatin, putyi néven emlegetett változatára is emlékezik: „A palatínus válasz­ totta az adutot, a király ha nem tetszett a lapja, visszadobhatja, a bíró háromszor lefújhatta a játékot. ......"
 


         Nagytaps2  A "hühü" elnevezést hallottam már korábban.
Naplózva
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #92441 Dátum: 2014.10.20., 17:36:40 »


     Nem ismered a BÁNYÁSZ fejszét!

     Hossza a csille vasút nyomtávja,fokával lehetett sint szögelni a talpfához, beverni a stompot(támfát),faragni az ácsolat elemeket.
   Van még nekem belőle,majd megmutatom!

            buli



Volt nekünk...de valakinak odajándékoztuk...régen, nagyon régen...
valami ilyesmi lehetett, de nem egészen ilyen

Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #92440 Dátum: 2014.10.20., 17:30:40 »

Szép napot!

Igen, én is körülgugliztam, de a játék leírását nem leltem sehol.
Ezért kérdeztem.
Mert ha valak9i nem tud valamit, az nem szégyen. Kérdezni sem az. Szerintem!




valami ilyesmi...a durákozás már ismerősebb, de ...
  "....Igen elterjedt paraszti játék a bornyú, amelyet másfelé durák néven emlegetnek. Négyen játsszák. Mielőtt hozzáfognának, elkopkázzák, vagyis a leborított cutat kár­ tyát négy részre emelik szét. Mindenki fölvesz belőle egy csomót. Akinek a kártyája legkisebb értékű, az kezd osztani. Mindig a hátulsó szomszéd köteles emelni. Egy-egy játékosra nyolc lap jut. Az első osztásnál az osztó az egyik lapot felvágja, ez lesz a tromf, végig a többi játszmákban is. Minden játékosnak más-más szín a tromfja. Az első hív, a következő játékos magasabb értékű színnel, vagy ennek hiányában a maga tromfjával beborítja, mögüti. Ő is hív. így jár a játék körbe. Minden játékos a hívásával arra törekszik, hogy a soronkövetkező ne tudja se színnel, se tromffal meg­ ütni. Ilyenkor aztán kénytelen az egész csomót fölvenni e szóval: maradt. Az a vesztes vagyis a bornyú, akinek a kártya a nyakán marad. A vesztesnek régebben az lett a büntetése, hogy cserepcsík, vagyis facsipesz került az orrára. Ezt mindaddig tartozott viselni, amíg a játékban más nem maradt alul.

Tanyán a játékot Tömörkény tanúsága szerint valamikor hühü néven is emlegették. „Ez a mulatság  sohasem megy pénzbe, mert ez csak olyan száraz, víz mellett való foglalatoskodás. Hanem a nyerő azért tökéletes úrrá vált a vesztes fölött, mert most már ahhoz van joga, hogy parancsokat adjon a vesztesnek. A pénzben játszott kártya után származó adósságoknak nem erősebbek a törvényei, mint amilyen a hühünek van a tanyák között. Azt a parancsot követni, amit a nyertes mondott, kötelesség. Ellenkezni nem lehet. Híre mehetne, s mit szólnának hozzá az em­ berek?" Elmondja azután, hogyan volt kénytelen bukfencet vetni a módos gazda zsellérje parancsára, mert hát „a hühü nagy úr". Egyszerűbb játék, amelybe a fehérnép is belekapcsolódik, a kisbornyú, másként ló/..., szemér­ mesebb nevén kuji, kűdözgetős, Tápén csüggő-lóggó, kűdős, lóf...os. Menete a következő: rendesen három-négy ember játssza. Mindenkinek 5 lapot osztanak. Utána egyet az osztó felfordít. Ennek a színe lesz a tromf. A kezében maradt kártyacsomót erre fekteti rá. A játék küldözgetésből áll. Az első a mellette valónak küldhet egy, három, öt lapot, aszerint, hogy van-e két egyenlő értékű kártyája (két hetes, két felső, stb.). Az elküldött hiányzó lapokat a fekvő csomóból pótolja. Aki kapta a kártyát: vagy ki tudja ütni megfelelő nagyobb értékű lappal, esetleg tromffal, yagypedig nem. Ha sikerül, újra lapokat szed föl ő is, és most már őrajta a hívás sora. Ha nem tudja kiütni, a kártyák ottmaradnak nála, és nincs joga hívni. Ez a soron következőt illeti. így megy a játék, amíg a fekvő csomó el nem fogy. Az a vesztes, akinek végül kiütetlen kártya marad a kezében. Neki kell a következő játszmára osztania is. Pénzre ezt a játékot nem szokták játszani, csak időtöltésből. Sok nevetgéléssel jár afilkózás, tápaiasan szarosozás, amelyhez öt játékos szükséges. Minden­ kinek 6-6 kártya jut, két hetest már az elején félretesznek. Először színre játszanak és sorba osztanak. A hívó úgy veti ki a kártyákat, hogy lehetőleg erősebbel ne lehessen nyerni. Aki el tudja ütni, az újabb hívás azt illeti meg. Egy fordulatban 6 ütés van. Akinek legelőször van 11 ütése, az lesz az első király, ő már azután nem is játszik tovább. Kiosztják ugyan neki a kártyát, de ehhez nem szabad már hozzá­ nyúlnia. Aki másodszor jut 11 ütéshez, az lesz a második király, aki pedig harmadszor: a nömös, akik lemaradtak, azokból lesz a két szaros. A nemes elkopkázza a kártyacutatot, a két szaros fölemeli: akié a kisebb értéket mutatja, az lesz a második szaros, és együtt játszik a második királlyal. Az ő feladata a kártya keverése és kiosztása. Aki a nagyobb értéket emeli föl, abból lesz az első szaros az első király oldalán, az ő kötelessége a kártya emelgetése. Ha véletlenül egyforma értékű kártyát kapnak föl, ak­ kor a nemest mögsipkázik, vagyis sapkával tréfásan ütlegelni kezdik a fejét. Ezután következik a játék második része. Az első szaros elemeli a kártyát. Amilyen színre emel, az lesz abban a menetben a tromf. Ha filkóra emel, vagy az elemelt lap alatt filkó van, ez a nemest illeti meg, aki az osztásnál ennyivel kevesebb kártyát kap. A tromfnak nyolcasnál magasabb értékűnek kell lennie, mert ez az osztó jutalma. A kártyát ebben a sorrendben osztja ki: első király, második király, nömös, első szaros, második szaros. Ha a nemesnek nem jut tízesnél nagyobb tromf, vagy filkó, akkor a keverést joga van megismételni, a királyoknak nem. A szarosok az esetleg hozzájuk kerülő filkókat a nemes szemeláttára királyukkal kicserélik, akik valami gyönge lapot adnak helyette. Ha a négy filkó egy helyre jut, az osztást szintén meg kell ismételni. A filkók rangjuk sorrendjében : makk, zöld, piros, tök filkó. Ezek az összes tromfoknál, tehát a királynál és disznónál is erősebbek. A hívás joga végig az első királyt illeti, Tápén viszont a nemes hív. A hívásban és bevetésben ter­ mészetesen mindenki fortélyosan viselkedik, hogy minél több ütést elnyerjen. Ha az első király — e szavakkal: adutt vagy filkó — filkót vagy tromfot hív ki, mindenki azt köteles bevetni. Ha farbakár­ tyát hív, akkor akinek olyan színe nincs, joga van filkóval vagy tromffal leütni. Ha ilyenformán az első vagy második királynak, esetleg ritka esetben a nömösnek sikerül az első 11 ütést megnyernie, akkor az lesz az új első király és megfelelő módon az új második király és az új nömös. Ha valamelyik király már biztosította a maga rangját, akkor a nyerés a szaros számára folyik tovább. Az б nyeresé­ gének bocskor a neve. Előfordul, hogy valamelyik szarosból második király vagy nömös lesz, és így a szerepek nagy jókedv közben kicserélődnek. Ha valamelyik király már a szarosát is maga mellé emel­ te, főnyalta, akkor ők már nem játszanak tovább. Ilyenkor a kártyájukban található filkó vagy tromf a nömöst illeti. A tápaiak játékában van némi módosulás.36
35 Új bor idején 180. 36 Börcsök Erzsébet rókusi származású, jeles jugoszláviai magyar írónő önéletrajzi regényében a játéknak király, bíró, palatin, putyi néven emlegetett változatára is emlékezik: „A palatínus válasz­ totta az adutot, a király ha nem tetszett a lapja, visszadobhatja, a bíró háromszor lefújhatta a játékot. ......"
 
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
100/2
Hős tag
*****

Karma: +71/-1
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 12 368


Jószerencsét!


Profil megtekintése
« Válasz #92439 Dátum: 2014.10.20., 17:21:50 »


     Nem ismered a BÁNYÁSZ fejszét!

     Hossza a csille vasút nyomtávja,fokával lehetett sínt szögelni a talpfához, beverni a stompot (támfát), faragni az ácsolat elemeket.
   Van még nekem belőle, majd megmutatom!

            buli
Naplózva
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #92438 Dátum: 2014.10.20., 17:11:11 »

No, irány a favágás!

 shock



Helyes....van hasító fejszém, kettő is.... gyere!...
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #92437 Dátum: 2014.10.20., 17:09:38 »

Szép napot!

Igen, én is körülgugliztam, de a játék leírását nem leltem sehol.
Ezért kérdeztem.
Mert ha valak9i nem tud valamit, az nem szégyen. Kérdezni sem az. Szerintem!




Jó napokat!


Én biztos vagyok benne, hogy ez valami szabadköműves  shock titkos játék lehet. Amit a "sub rosa", avagy "rózsalugas"  zizi alatt játszanak.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #92436 Dátum: 2014.10.20., 15:56:14 »

No, irány a favágás!

 shock
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #92435 Dátum: 2014.10.20., 15:55:43 »

Őszintén örülök neki.

Bizony mi is!
Szerencsére a mi szívünket örökölte!
Exemnek volt egy szívritmus zavara, és amikor a lánynak megindult a szíve, olyan erővel dolgozott, hogy helyrerántotta az anyjáét! A Bébidoppot le kellett halkítani, mert besípolt a hangerőtől!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #92434 Dátum: 2014.10.20., 15:28:38 »

            Ma szobafogságban vagyok. Holnap lesz politechnikai foglalkozás a hegyen és persze "bornyúzás"!!!!!!
  
          A buszbalesetről nem tudhatok a fentebb írtak miatt. Innen elég messze van!

Addig jó!
2006-ban sem volt élmény az erkélyről nézni a tv székház égését....  H���t
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Oldalak: 1 ... 972 973 [974] 975 976 ... 5596 Fel Nyomtatás 
Harminckettes  |  32-es fórum  |  32-es közélet (Moderátor: AKI...)  |  Téma: Társalgó
Ugrás:  


Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát

A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!