Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.
2024.05.07., 00:38:44
Főoldal Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció
Hírek:
Alterirsa - Albertirsa, ahogy én látom
Szubjetív portál

Galériák

Relikviák



Akela galériája
AKI... galériája
Amadeus galériája
Atom Manó galériája
Csuhás galériája
Gazember galériája
Ine galériája
Ketrin galériája
Mikulás albuma
100/2 galériája
RH galériája
Szürketestvér galériája
Zzsolti galériája

Irodalmi rovatok

AKI...
- hajnalban csókkal ébressz

Amadeus
- Húsvéti gondolatok

Atom Manó
Csuhás
- Kőszinteség

Esthajnal
Gondolkodó
Pumukli
- Úton

Saoma
Sapirico
Sven
Szivárvány
Szivárvány új írásai
- Hegyeim

Szürketestvér
- újra sólyom lehetnék

VN
- Mint te


Időjárás
Hőtérkép
Navigáció
Viadukt hírek
Blogtér
Régi fórumok
Galériák
32-es Galériák
Kapcsolat
Áraink
Impresszum


Közérdekű




Tiszta dili - Velünk bátran szórakozhatsz!


Programmester - Nemzetközi rendezvénykereső, programajánló.


Bohócdoktorok

Reklám

Viadukt - Híd, ami összeköt

Vám tanácsadás, export-import vámkezelések, termékdíj ügyintézés, EKÁER ügyintézés,tanácsadás
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális 0 Felhasználó és 9 vendég van a témában
Oldalak: 1 ... 12 13 [14] 15 16 17 Le Nyomtatás
Szerző Téma: épp aktuális  (Megtekintve 40963 alkalommal)
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #67 Dátum: 2014.09.04., 18:21:47 »

Ebben az évben igazából nem lehet panaszom a kis konyhakertre. Termett zöldborsó bőven...zöldbab kevesebb és a fejteni való bab is folyamatosan adja magát. Került a mélyhűtőládába mindegyikből..tűrhető mennyiség. A paprika is a végére szépen beállt...lényegében nem kellett venni és még most is érésben van. A paradicsomból rengeteg lett, az utolja sajnos kezd rohadni még beérés előtt, hála ennek a párás esős időnek és persze annak is, hogy lényegében palánta kor óta - csak az akkor felbukkanó betegségek miatt -  használtam vegyszert, azután már semmit. A paradicsom esetében megéltük azt, hogy vidéki rokonaimnak adtunk egy kisebb vékával. Nekik valami kór megtámadta és nem tudtak megfelelő menyiséget befőzni. Vidéki rokonaink, ez olyan mintha én nem vidéki lennék. Dió kevesebb lesz mint tavaly, de még a tavalyiból is van bőven. Krumplival csak egy kis ágyás erejéig foglalkoztam, még van belőle. Vidéki rokonainknak termett bőven....és a barterezések során mindig cserélünk...mindent mindenre...ruhát...szerszámot ha akad jó ami kell nekik...ők meg csirkét...krumplit. tököt.. Mindenki jól jár...Lassan megkezdődik a föld felásása is...lassan megint lesz szabadidőm...bőven...és lehet jövőre még több.....viszont pénzem lesz kevesebb..
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #66 Dátum: 2014.07.09., 20:18:17 »

Elmúlott a borsószezon, a zöldbab is már lecsengőben a másodvetés már elég nagy. Gondolkozom, hogy ne vessek-e el még egy kis parcellát. A meggy érik. Két külsó fa termését "odaajándékoztam" - szedd le magad fekiáltás keretén belül -  a szomszédoknak.  A belső nagyobb fa termését már le kellene szedni, a tetejét elajándékozom a madaraknak. A paradicsomokkal úgy jártam mint tavaly, kicsik lettek a mellészúrt karók. Ez a san marzano (vagy mkicsoda) fajta nagyon nő és nagyok a termései. A paprikák egészen jól helyre jöttek 160 tő volt, egy csomót elajándékoztam, nekem nincs ennyi helyem. Már szedtem pár érett paprikát. A paradicsomok azok lassan érnek. Van négy "cserép" sárga színű balkon paradicsom azok már érnek. Egy zacskó balkon paradicsom magból végül is négy-öt maradt meg amit érdemes volt pikrozgatni és meghagyni.   

Az idén mi sem hajtjuk túl a dolgot.
A másodvetés borsót kiszedtük már, a helye üres maradt. Hagyjuk felnőni rajta a tavalyi gyökérről megmaradt spenótot.
Ahol már nem lesz semmi, oda majd elkezdem kihordani a trágyát, és ha időm-energiám engedi, kicsit beforgatom, hogy a szomszédok ne szóljanak, vagy ne gondoljanak rosszat!
A meggy már leérőben, szedjük is derekasan! Jó pár kiló a fagyasztóban, sok az üvegekben, és jelentős mennyiségű szörp is van.
A paradicsomokkal nem sokat vesződtünk, összesen talán ha 20 tövet vettünk, a többi a kertből magról kelt! Azt már látjuk, hogy most sem lesz elég üvegünk hozzájuk!
Paprikát majd vásárolnunk kell, hogy lecsót is tudjunk elrakni, legalább annyit, mint tavaly, mert azt a gyerekek is szívesen viszik!
A korai szilva is érik már, amit tudunk elrakunk, amit lever a szél, az megy a cefrébe a cseresznye mellé.
Hamarosan kell vennem cukrot is, mert azt mondják, nem árt az sem a 200 liter gyümölcshöz...
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #65 Dátum: 2014.07.09., 19:29:57 »

Elmúlott a borsószezon, a zöldbab is már lecsengőben a másodvetés már elég nagy. Gondolkozom, hogy ne vessek-e el még egy kis parcellát. A meggy érik. Két külsó fa termését "odaajándékoztam" - szedd le magad fekiáltás keretén belül -  a szomszédoknak.  A belső nagyobb fa termését már le kellene szedni, a tetejét elajándékozom a madaraknak. A paradicsomokkal úgy jártam mint tavaly, kicsik lettek a mellészúrt karók. Ez a san marzano (vagy mkicsoda) fajta nagyon nő és nagyok a termései. A paprikák egészen jól helyre jöttek 160 tő volt, egy csomót elajándékoztam, nekem nincs ennyi helyem. Már szedtem pár érett paprikát. A paradicsomok azok lassan érnek. Van négy "cserép" sárga színű balkon paradicsom azok már érnek. Egy zacskó balkon paradicsom magból végül is négy-öt maradt meg amit érdemes volt pikrozgatni és meghagyni.   
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #64 Dátum: 2014.07.09., 15:33:12 »

Kaptunk erősen „szarvas” gyömbért.
Elültetem, hátha szerencsénk lesz! Valami jóféle földet kell még vennem hozzá, mert gazdag talajt javasol a szakirodalom, homokkal keverve.
Kerülni kell a közvetlen napsütést, a szelet és a hideget.
Amúgy a védett, világos, meleg helyeket kedveli.

Szerintem nem lesz vele gondom!
De fél év múlva megmondom....
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #63 Dátum: 2014.05.28., 21:46:49 »


Igen a paradicsomnál nálunk is megfigyeltem ezt.  Főleg az un. koktélparadicsom fajtáknál. Az gyakorlatilag évek óta úgy van, hogy az elhullott megérett gyümölcs magja következő évben kihajt. A krumplinál is ez van... a klomposztból bekerült krumplihéjból, egyszercsak krumpli nő ki. Igaz mi nem vetünk krumplit, túl kicsi a hely. Bár az idén egy kis parcellába le lett dugva pár szem.

Túl sok nálunk sincs, de annyi kell, hogy néhány hétig kitartson.
Majd az új háznál lesz több hely, talán több krumpli is bele fog férni!

Persze már annyi mindent szeretnénk ott, hogy lehet, az a hely is kevésnek fog bizonyulni...!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #62 Dátum: 2014.05.28., 18:28:17 »

Mi, ha piacon vásárolunk palántát, akkor vagy az öreg nénikéktől vesszük, vagy attól a két családtól, akiket megismertünk az eltelt évek folyamán.
Gondolom a nénikéket nem kell magyarázni...
A két családhoz szinte bejáratosak vagyunk, mert a virág palántákat is tőlük szoktuk venni, de nem ám kint a piacon! Á, fenét! Otthon, náluk, ahol sokkal nagyobb kínálatból lehet választani! Nem titkolom, első dolgom ottjártamkor alaposan körülnézni, de szerencsére nem láttam eldugva sem tápoldatos flakont, vagy tápos zsákot. (Tudod, ha váratlanul beállítasz valakihez palántáért, nem tudja elrejteni az összes árulkodó jelet!)
Lehet, hogy a szomszédod is megvette a felturbózott palántát! Szép is, nagy is, drága is.... aztán kiteszed olyan helyre, ahol nem jut neki lombtrágya, nem tápoldattal öntözik, és összeesik, mint a vizes nokedli!
Szerencsére mi is egyre kevesebbet költünk palántákra!
Az idén csak zellert, és cecei paprikát vettünk, a többit kineveltük mi, és a szomszédokkal csere-berélünk.
Arra már rájöttem, hogy paradicsom palántát nem kell csinálnunk jövőre, hanem ősszel a frissen felszántott és elboronált földre néhány helyre ledobálok pár érett paradicsomot, tavaszra lesz annyi palántám, hogy bele is fogok pistulni!  shock vigyor


Igen a paradicsomnál nálunk is megfigyeltem ezt.  Főleg az un. koktélparadicsom fajtáknál. Az gyakorlatilag évek óta úgy van, hogy az elhullott megérett gyümölcs magja következő évben kihajt. A krumplinál is ez van... a klomposztból bekerült krumplihéjból, egyszercsak krumpli nő ki. Igaz mi nem vetünk krumplit, túl kicsi a hely. Bár az idén egy kis parcellába le lett dugva pár szem.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #61 Dátum: 2014.05.28., 10:06:50 »

Ami aggaszt, hogy a paprika palánták némelyikén levélkorcsosulást, levél deformálódást fedeztem fel...nem értek hozzá, de utána néztem meg kérdeztem azt mondták lehet tripsz...akár...

A minap bámultam kifelé az előtér ablakán, amelyből rálátás nyílik egy fiatal szilvafára. Annyira fiatal még, hogy na....szóval annyira fiatal, hogy igazából most első év, hogy a virágok megkötődtek és van rajta termés. Maga a fa talán 2 méter magas lehet. Arra figyeltem fel, hogy a kis szilvafa ágai igen hajladoznak noha nincs is szél. jobban megnézve láttam, hogy két kis madárka ugrabugrál az ágakon és azok végét csipekedik bőszen...és akkurátusan. A madarak verébformátumúak voltak, de kisebbek, szürkésbarnák, csőrük világos nagy kúp alakú és ugyanolyan színű csík volt a szárnyukon. A fejük szürke egy sötét sávval. Később kimentem megnézni a szilvafát és láttam, hogy az ágak végein a friss hajtások elbarnultak és megszáradtak...alighanem tetvek vannak rajta. Úgy hogy vszeg permeteznem kell. Most kipróbálom a csalánost és lehet a nikotinost...még lehet... Bár igaz a kis szilvákon nagyon nyomot hagyott a múltkori jég eső, úgyhogy a termésből nem lesz semmi....ám a tetűnek pusztulnia kell.

Egyes paprika palántákon én is megfigyeltem már ezt a jelenséget. Eddig egy sem érte meg közülük, hogy termést hozzon, általában leszáradtak.
A madárkára tippem sincs, nem vagyok ornitológus fajta; bár tanultuk a madarakat is, de az annyira régen volt...! (És nem nagyon álltak közel lelkemhez, akárcsak a lágyszárúak)  szégyenlem

Én a rovarirtásban maradok a Decis-nél, és a Mospilan-nál, ezek nálam bevált szerek. A gombaölős permetléhez szoktam őket hozzáadni, és egy melóval letudva a dolog!  vigyor
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #60 Dátum: 2014.05.28., 09:58:34 »

Azért olyan tető kell, ami állja a vihart a havat is. Nem tudom még.
Igazából én sem akarok meggazdagodni  vigyor nem is lehet...ám ha a palánta eladásból már fedezem a vetőmagokat és bizony a jó minőségű palántaföldanyagot és marad egy sörre is akkor már jó vagyok. A szomszédom vett hat paradicsom tövet szépek voltak, nagyok erősek már virág is volt hármon.  Elültette öket...kb. 1-2 hete azóta sárgulnak a levelek, nem megy semmire. Pedig nem rossz a földje, lényegében "szűz" föld...nem is locsolta túl, jól beiszapolta az elején...minden jónak tünt. Mondtam várjon még vele, lehet hogy erőre kap, de ha nem akkor adok neki pár palántát mert maradt még jó néhány darab amelyek szépen átvészelték az elkülönítőt ahová a gyenge fertőzőttnek tűnő növényeket tettem és most már vígan zöldelnek erősödnek..... 

Mi, ha piacon vásárolunk palántát, akkor vagy az öreg nénikéktől vesszük, vagy attól a két családtól, akiket megismertünk az eltelt évek folyamán.
Gondolom a nénikéket nem kell magyarázni...
A két családhoz szinte bejáratosak vagyunk, mert a virág palántákat is tőlük szoktuk venni, de nem ám kint a piacon! Á, fenét! Otthon, náluk, ahol sokkal nagyobb kínálatból lehet választani! Nem titkolom, első dolgom ottjártamkor alaposan körülnézni, de szerencsére nem láttam eldugva sem tápoldatos flakont, vagy tápos zsákot. (Tudod, ha váratlanul beállítasz valakihez palántáért, nem tudja elrejteni az összes árulkodó jelet!)
Lehet, hogy a szomszédod is megvette a felturbózott palántát! Szép is, nagy is, drága is.... aztán kiteszed olyan helyre, ahol nem jut neki lombtrágya, nem tápoldattal öntözik, és összeesik, mint a vizes nokedli!
Szerencsére mi is egyre kevesebbet költünk palántákra!
Az idén csak zellert, és cecei paprikát vettünk, a többit kineveltük mi, és a szomszédokkal csere-berélünk.
Arra már rájöttem, hogy paradicsom palántát nem kell csinálnunk jövőre, hanem ősszel a frissen felszántott és elboronált földre néhány helyre ledobálok pár érett paradicsomot, tavaszra lesz annyi palántám, hogy bele is fogok pistulni!  shock vigyor
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #59 Dátum: 2014.05.27., 20:21:43 »

Ami aggaszt, hogy a paprika palánták némelyikén levélkorcsosulást, levél deformálódást fedeztem fel...nem értek hozzá, de utána néztem meg kérdeztem azt mondták lehet tripsz...akár...

A minap bámultam kifelé az előtér ablakán, amelyből rálátás nyílik egy fiatal szilvafára. Annyira fiatal még, hogy na....szóval annyira fiatal, hogy igazából most első év, hogy a virágok megkötődtek és van rajta termés. Maga a fa talán 2 méter magas lehet. Arra figyeltem fel, hogy a kis szilvafa ágai igen hajladoznak noha nincs is szél. jobban megnézve láttam, hogy két kis madárka ugrabugrál az ágakon és azok végét csipekedik bőszen...és akkurátusan. A madarak verébformátumúak voltak, de kisebbek, szürkésbarnák, csőrük világos nagy kúp alakú és ugyanolyan színű csík volt a szárnyukon. A fejük szürke egy sötét sávval. Később kimentem megnézni a szilvafát és láttam, hogy az ágak végein a friss hajtások elbarnultak és megszáradtak...alighanem tetvek vannak rajta. Úgy hogy vszeg permeteznem kell. Most kipróbálom a csalánost és lehet a nikotinost...még lehet... Bár igaz a kis szilvákon nagyon nyomot hagyott a múltkori jég eső, úgyhogy a termésből nem lesz semmi....ám a tetűnek pusztulnia kell.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #58 Dátum: 2014.05.27., 20:11:02 »

Sima polietilén fólia dupla soron, közé pufis fóliát... a légbuborékost.
mennyivel olcsóbb?!

A zöldség elfogy itthon és családon belül, piacra nem szándékozok termelni, nincs ándungom kiváltani az őstermelőit...
Pestre csak tyúk, csirke, tojás megy... a zöldséget és a gyümölcsöt nem próbáltuk, nem hiszen megérné a fáradságot...

Azért olyan tető kell, ami állja a vihart a havat is. Nem tudom még.
Igazából én sem akarok meggazdagodni  vigyor nem is lehet...ám ha a palánta eladásból már fedezem a vetőmagokat és bizony a jó minőségű palántaföldanyagot és marad egy sörre is akkor már jó vagyok. A szomszédom vett hat paradicsom tövet szépek voltak, nagyok erősek már virág is volt hármon.  Elültette öket...kb. 1-2 hete azóta sárgulnak a levelek, nem megy semmire. Pedig nem rossz a földje, lényegében "szűz" föld...nem is locsolta túl, jól beiszapolta az elején...minden jónak tünt. Mondtam várjon még vele, lehet hogy erőre kap, de ha nem akkor adok neki pár palántát mert maradt még jó néhány darab amelyek szépen átvészelték az elkülönítőt ahová a gyenge fertőzőttnek tűnő növényeket tettem és most már vígan zöldelnek erősödnek..... 
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #57 Dátum: 2014.05.23., 22:50:43 »


az jó....és hálás
............................................és nagyon munkás dolog vigyor
Viszont az jó, ha az ember megtermeli magának a zöldségeket, gyümölcsöt, jut a gyerekeknek és még akár eladni is lehet belőle.

Töröm a fejem, hogy itt a telepen jövőre ha sikerül a palántázás akkor adok el én is...no nem 70-vagy 80 Ft-ért hanem annyiért amiért elviszik és még nekem is megéri. Én nem vagyok profi nem garantálom a termésözönt, csak azt hogy nem vegyszeres és hazai. Ha sikerül az idén megépíteni egy oldalsó fedett tárolót, ott kitudok alakítani egy újabb palánta "tárolót" ahol a a növények átvészelik a hidegebb éjszakákat és nappalokat is. A tároló az olyan 5, 6 méter x 2, 5 lenne...Egyszerű tető lenne, egyik oldalra lejtene és a héjazatot kamrás polikarbonát lemezből terveztem a szerkezet maga fa lenne. Az a baj hogy a tető héjazat, ahogy kiszámoltam és ha jól akarom csinálni (nagyon jól) akkor vagy 70.000 Ft lenne, a kiegészítőkkel fektető gumi., sorolók, lezáróról, leszorító profil stb.... A fa szerkezetre már összeraktam a pénzt, az kijön a számításom alapján 30.000 Ft-ból. Szögeim, csavarjaim, gerendatartó U vasak már megvannak, maradtak a szaletli építésből.  Szóval lehet a tető bitumenes hullámlemez lesz...Mert a tároló viszont nagyon kellene...az idén el kell készülnie...

Sima polietilén fólia dupla soron, közé pufis fóliát... a légbuborékost.
mennyivel olcsóbb?!

A zöldség elfogy itthon és családon belül, piacra nem szándékozok termelni, nincs ándungom kiváltani az őstermelőit...
Pestre csak tyúk, csirke, tojás megy... a zöldséget és a gyümölcsöt nem próbáltuk, nem hiszen megérné a fáradságot...
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #56 Dátum: 2014.05.23., 19:58:31 »

Káposzta és karalábé palánta ment a most elfogyott retek helyére!
És igen, néhány négyzetméter nekünk is hiányzik, de már nem annyira sokáig... jövőre már 2 006 m2-en fogunk élni és gazdálkodni.


az jó....és hálás
............................................és nagyon munkás dolog vigyor
Viszont az jó, ha az ember megtermeli magának a zöldségeket, gyümölcsöt, jut a gyerekeknek és még akár eladni is lehet belőle.

Töröm a fejem, hogy itt a telepen jövőre ha sikerül a palántázás akkor adok el én is...no nem 70-vagy 80 Ft-ért hanem annyiért amiért elviszik és még nekem is megéri. Én nem vagyok profi nem garantálom a termésözönt, csak azt hogy nem vegyszeres és hazai. Ha sikerül az idén megépíteni egy oldalsó fedett tárolót, ott kitudok alakítani egy újabb palánta "tárolót" ahol a a növények átvészelik a hidegebb éjszkákat és nappalokat is. A tároló az olyan 5, 6 méter x 2, 5 lenne...Egyszerű tető lenne, egyik oldalra lejtene és a héjazatot kamrás polikarbonát lemezből terveztem a szerkezet maga fa lenne. Az a baj hogy a tető héjazat, ahogy kiszámoltam és ha jól akarom csinálni (nagyon jól) akkor vagy 70.000 Ft lenne, a kiegészítőkkel fektető gumi., sorolók, lezáról, leszorító profil stb.... A fa szerkezetre már összeraktam a pénzt, az kijön a számításom alapján 30.000 Ft-ból. Szögeim, csavarjaim, gerendatartó U vasak már megvannak, maradtak a szaletli építésből.  Szóval lehet a tető bitumenes hullámlemez lesz...Mert a tároló viszont nagyon kellene...az idén el kell készülnie...
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #55 Dátum: 2014.05.23., 19:38:20 »

Érdekes a szabadföldi borsót tavaly először május 26-án kezdtem szedni. Az idén korábban elvetettem, ám ahogy nézem vszeg most is holnapután, vagy hétfőn lehet már a szedést megkezdeni.
Igazság az hogy a borsót szeretem szedni, meg kikapirgálni is. Most meg nagyon szorít az idő, ahogy leérik a zöldborsó, úgy húzkodom ki kicsit felkapálom a talajt, rádobálok komposztot, fahamut és már megy is ki a paprika palánta. Vagy 100 várja hogy kiültessem és már elég szépek is vannak közöttük. Kicsi a helyem. Jó lenne még pár tucat négyzetméternyi.  

Káposzta és karalábé palánta ment a most elfogyott retek helyére!
És igen, néhány négyzetméter nekünk is hiányzik, de már nem annyira sokáig... jövőre már 2 006 m2-en fogunk élni és gazdálkodni.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #54 Dátum: 2014.05.23., 19:35:30 »

Érdekes a szabadföldi borsót tavaly először május 26-án kezdtem szedni. Az idén korábban elvetettem, ám ahogy nézem vszeg most is holnapután, vagy hétfőn lehet már a szedést megkezdeni.
Igazság az hogy a borsót szeretem szedni, meg kikapirgálni is. Most meg nagyon szorít az idő, ahogy leérik a zölborsó, úgy húzkodom ki kicsoit felkapálom a talajt, rádobálok komposztot, fahamut és már megy is ki a paprika palánta. Vagy 100  tő várja hogy kiültessem és már elég szépek is vannak közöttük. Kicsi a helyem. Jó lenne még pár tucat négyzetméternyi. Minap benn voltam a falu piacán nézegettem a palántákat, 80 Ft-ért adta az egyik a paprika palántát. Csóváltam is a fejem, mire engedett az árból és mondta - súgta - elvihetem 70-ért. Sokallom érte még azt is. Főleg némelyik árus fölturbózza a palántáját aztán aki megveszi és az nem "tápozza" csodálkozik hogy satnyul a tő, meg a termés is. Tavaly Ráckevén vettem két idős nénitől pár paprika palámntát, 20 Ft-ért adták méregerős a termése. El akartam tenni belőle magot, de elfelejtettem. Az idén meg nem volt még érkezésem a piacra. Kedvelem a két idős hölgyet egy régi nagy Volga kombival járnak piacozni Kevére, meg Miklósra (Kunszent) Idén nem kellett palántát vennem, semmilyet.   
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #53 Dátum: 2014.05.23., 16:31:22 »

Hüvelyesedik a borsó, és olyan iramban élik az eper, hogy alig győzzük szedni!

Ma megpermeteztem a kabakosokat, valamint a babot, a paradicsomot és a paprikát is mindenféle rothadás ellen. De rovarirtóztam az éppen virágzásnak indult krumplit is; nem szeretnék osztozni a Kolorádóbogárral!
Nagyon óvatosnak kellett lennem, mert több helyen is határos a terület a földi eperrel, és nem szeretnék 8 napot várni, mert addigra pont leérik az eper!  vigyor
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #52 Dátum: 2014.05.17., 10:35:47 »



A kis melegházból kihúzkodtam a zöldborsót. Igazából alig volt egy négyzetméternyi.  Úgy két jó levesnyi lett csak, valóban nem a melegházba való. De úgy gondoltam szeretnék május elején friss borsóból levest enni.  Felkapáltam a borsó helyét, szórtam rá fahamut és kis komposztot, majd beültettem pár paprika palántát...azt hiszem csípős-fűszer fajtát.

Nálunk még csak most virágzik a szabadföldi borsó.
Az esők múltával, azt hiszem kénytelen leszek, jobbik meggyőződésem ellenére, megpermetezni, ha már a szőlőben úgyis menni kell!
A fólis nekem még az álmaim kategóriájába tartozik, de az álom hamarosan megvalósul: a másik háznál lesz annyi hely, csak még nem tudom pontosan, hova is tegyem, de mire eljön az idő, hogy elkészítsem, biztosan fogom tudni!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #51 Dátum: 2014.05.17., 10:32:16 »


A zöldborsó mellé én ágakat szúrtam le, hogy annak támaszkodjon a növény, de sajnos nem eleget.
Ma megszámoltam közel 150 paprika palánta vár már kiültetésre.  Már jó párat elajándékoztam, mert nem lesz ennyi helyem, még úgysem, hogy valószínű lesz azért elhullás. Akiknek adtam azok kérdezték milyen fajta, Nem tudom, mert amikor a magokat elvetettem, akkor megjelöltem a zacskókkal, de amikor már átültettem külön a kis palántákat, akkor már összekevertem a fajtákat, főleg amikor kipakoltam a melegházból aztán vissza, edzés gyanánt. Egy ami biztos hogy általában csípős, meg erős fajtájúak. Van közte fűszer-csípős (annak zöldebbek a levelei, azt megismerem) van közte alma, és sima hegyes erős, meg a hosszú vékony savanyításra használatos. No meg cseresznyepaprika is.
Kiraktam már a tojásgyümölcsöt is 7 db palánta maradt meg amelyek elég erősnek tűntek. Kíváncsi vagyok lesz-e belőlük valami.
Nálunk a szamóca még nem érik...sok van, legalábbis úgy tűnik, de sűrű. Jövőre át kell ültetni, illetve megritkítani. Láttam a neten egy eperprizmát fából, helytakarékos, lehet jövőre megcsinálom.

Mi most csináltunk először saját paprika paprika palántát, de meg nem mondom, hogy milyen fajtákból! Az Asszony foglalkozik ezekkel, nekem elég bajom a másik ház és a pénzkeresés!
Emlékezetem szerint fűszerpaprika, édes-nemes van köztük, tavalyi magról, meg cseresznyepaprika és cecei is. Ha emlékezetem nem csal, tv paprika is lesz, de összességében olyan nagyon sokat nem tudunk palántázni, szintúgy hely hiányából kifolyólag!
A padlizsán nálunk a tökhöz hasonlatosan csak igencsak módjával kerül ültetésre. A tojásgyümölcsből 3- 4 tő, mivel csak a „lányok” (Okszána és anyukám) szereti, engem viszonylag messzire lehet üldözni vele. A tök pedig olyan bőven terem, hogy a tavalyiból is van még gyalulva a fagyasztóban, pedig ettük becsülettel!
A földi epernek nálunk nagy kultusza, és hozzáértő gazdája van, hiszen párom és húgai is dolgoztak a dánszentmiklósi TSZ romjain létrehozott szamóca szaporítóanyag termesztő Kft.-knél, így mesterfokú tudással rendelkeznek a termesztéssel kapcsolatban. Következésképp sok-, bőséges- és folyamatosa terméssel van dolgunk május közepétől június közepéig, második feléig. A fajták között van apróbb- és nagyobb szemű is, így kedvemre „zabálhatom”! Mert mi tagadás, napi 1 kg-ot is képes vagyok megenni napokon keresztül.  szégyenlem
Azt a prizmát lányomnak ajánlottam, mert Nekik is adtunk cserépben palántát, és örömmel jelezte, hogy már terem a cserép-szamócájuk!  táncika
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #50 Dátum: 2014.05.16., 21:37:25 »


A zöldborsó mellé én ágakat szúrtam le, hogy annak támaszkodjon a növény, de sajnos nem eleget.
Ma megszámoltam közel 150 paprika palánta vár már kiültetésre.  Már jó párat elajándékoztam, mert nem lesz ennyi helyem, még úgysem, hogy valószínű lesz azért elhullás. Akiknek adtam azok kérdezték milyen fajta, Nem tudom, mert amikor a magokat elvetettem, akkor megjelöltem a zacskókkal, de amikor már átültettem külön a kis palántákat, akkor már összekevertem a fajtákat, főleg amikor kipakoltam a melegházból aztán vissza, edzés gyanánt. Egy ami biztos hogy általában csípős, meg erős fajtájúak. Van közte fűszer-csípős (annak zöldebbek a levelei, azt megismerem) van közte alma, és sima hegyes erős, meg a hosszú vékony savanyításra használatos. No meg cseresznyepaprika is.
Kiraktam már a tojásgyümölcsöt is 7 db palánta maradt meg amelyek elég erősnek tűntek. Kíváncsi vagyok lesz-e belőlük valami.
Nálunk a szamóca még nem érik...sok van, legalábbis úgy tűnik, de sűrű. Jövőre át kell ültetni, illetve megritkítani. Láttam a neten egy eperprizmát fából, helytakarékos, lehet jövőre megcsinálom.



A kis melegházból kihúzkodtam a zöldborsót. Igazából alig volt egy négyzetméternyi.  Úgy két jó levesnyi lett csak, valóban nem a melegházba való. De úgy gondoltam szeretnék május elején friss borsóból levest enni.  Felkapáltam a borsó helyét, szórtam rá fahamut és kis komposztot, majd beültettem pár paprika palántát...azt hiszem csípős-fűszer fajtát.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #49 Dátum: 2014.05.16., 21:29:26 »

A paradicsomjaink még nagyon aprók, a karózással várok még.
A zöldborsót akartam felkordonozni, de elkéstem vele!  robban Már virágzik. Ennek ellenére lehet, hogy mégis teszek mellé kordont, aztán felaggatom, mint tavalyelőtt csináltam.
A paprikákat is ki fogom karózni a hétvégén, ha nem lesz nagyon rossz az idő, mert azokat féltem erősen!
A szamócán ma végigmentem és kiszedtem a földből a félig betemetett gyümölcsöt. Egy kilónyit szedtem le, mára ennyi érett meg.
Mondtam páromnak, hogy lassan rá kellene készülni a befőzésre, mert ahogy elnézem, a jövő hét végén olyan dömping lesz, hogy győzzük bedolgozni!
A mostani szél annyiban segített a gyümölcs fáinkon, hogy a jég által elvert cseresznye-meggy-alma szemeket lerázta! (Kár, hogy ennyire picik és zöldek, így nem lehet berakni a cefrébe...  vigyor )


A zöldborsó mellé én ágakat szúrtam le, hogy annak támaszkodjon a növény, de sajnos nem eleget.
Ma megszámoltam közel 150 paprika palánta vár már kiültetésre.  Már jó párat elajándékoztam, mert nem lesz ennyi helyem, még úgysem, hogy valószínű lesz azért elhullás. Akiknek adtam azok kérdezték milyen fajta, Nem tudom, mert amikor a magokat elvetettem, akkor megjelöltem a zacskókkal, de amikor már átültettem külön a kis palántákat, akkor már összekevertem a fajtákat, főleg amikor kipakoltam a melegházból aztán vissza, edzés gyanánt. Egy ami biztos hogy általában csípős, meg erős fajtájúak. Van közte fűszer-csípős (annak zöldebbek a levelei, azt megismerem) van közte alma, és sima hegyes erős, meg a hosszú vékony savanyításra használatos. No meg cseresznyepaprika is.
Kiraktam már a tojásgyümölcsöt is 7 db palánta maradt meg amelyek elég erősnek tűntek. Kíváncsi vagyok lesz-e belőlük valami.
Nálunk a szamóca még nem érik...sok van, legalábbis úgy tűnik, de sűrű. Jövőre át kell ültetni, illetve megritkítani. Láttam a neten egy eperprizmát fából, helytakarékos, lehet jövőre megcsinálom.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #48 Dátum: 2014.05.16., 20:47:09 »

Még tegnapelőtt és tegnap is kikaróztam a paradicsomokat. Általában egy jó méter huszas hosszúságú és viszonylag vastag olasz nád darabokat szúrtam melléjük.
Szerencsére a paprikapalántákat még nem tettem ki, igaz hely se nagyon van neki, mert a zöldborsó helyére terveztem.
Hát a szamóca az is lenyomódott a földre, bár egyik helyen igen védve volt. A fügebokron amúgy is kevés levél volt, de most az is a multkori jégtől lukacsos lett, meg hát sokat lesodort a szél.

A paradicsomjaink még nagyon aprók, a karózással várok még.
A zöldborsót akartam felkordonozni, de elkéstem vele!  robban Már virágzik. Ennek ellenére lehet, hogy mégis teszek mellé kordont, aztán felaggatom, mint tavalyelőtt csináltam.
A paprikákat is ki fogom karózni a hétvégén, ha nem lesz nagyon rossz az idő, mert azokat féltem erősen!
A szamócán ma végigmentem és kiszedtem a földből a félig betemetett gyümölcsöt. Egy kilónyit szedtem le, mára ennyi érett meg.
Mondtam páromnak, hogy lassan rá kellene készülni a befőzésre, mert ahogy elnézem, a jövő hét végén olyan dömping lesz, hogy győzzük bedolgozni!
A mostani szél annyiban segített a gyümölcs fáinkon, hogy a jég által elvert cseresznye-meggy-alma szemeket lerázta! (Kár, hogy ennyire picik és zöldek, így nem lehet berakni a cefrébe...  vigyor )
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Oldalak: 1 ... 12 13 [14] 15 16 17 Fel Nyomtatás 
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális
Ugrás:  


Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát

A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!