Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.
2024.05.05., 00:25:57
Főoldal Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció
Hírek:
Alterirsa - Albertirsa, ahogy én látom
Szubjetív portál

Galériák

Relikviák



Akela galériája
AKI... galériája
Amadeus galériája
Atom Manó galériája
Csuhás galériája
Gazember galériája
Ine galériája
Ketrin galériája
Mikulás albuma
100/2 galériája
RH galériája
Szürketestvér galériája
Zzsolti galériája

Irodalmi rovatok

AKI...
- hajnalban csókkal ébressz

Amadeus
- Húsvéti gondolatok

Atom Manó
Csuhás
- Kőszinteség

Esthajnal
Gondolkodó
Pumukli
- Úton

Saoma
Sapirico
Sven
Szivárvány
Szivárvány új írásai
- Hegyeim

Szürketestvér
- újra sólyom lehetnék

VN
- Mint te


Időjárás
Hőtérkép
Navigáció
Viadukt hírek
Blogtér
Régi fórumok
Galériák
32-es Galériák
Kapcsolat
Áraink
Impresszum


Közérdekű




Tiszta dili - Velünk bátran szórakozhatsz!


Programmester - Nemzetközi rendezvénykereső, programajánló.


Bohócdoktorok

Reklám

Viadukt - Híd, ami összeköt

Vám tanácsadás, export-import vámkezelések, termékdíj ügyintézés, EKÁER ügyintézés,tanácsadás
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális 0 Felhasználó és 4 vendég van a témában
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 ... 17 Le Nyomtatás
Szerző Téma: épp aktuális  (Megtekintve 40912 alkalommal)
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #287 Dátum: 2021.04.02., 13:37:04 »

Ma megmetszettem amit megkellett. Egy meggyfát igen visszavágtam. Ennek egyik oka, hogy túlontúl elbúrjánzott, besűrűsödött, illetve egy villanyvezetéket veszélyeztetett. A megvágott nagyobb ágcsonkokat lekentem fagéllel. Találtam egy megkezdett dobozzal, túlélte a telet, nem száradt be és nem romlott meg. Valószínű a hétvégén megejtem a lemosó permetezést is.

A melegházat áthelyeztem. Ez alatt azt kell érteni, hogy 5 méterrel odébb tettem. Ez un. polikarbonát műanyag ház, aluminium, vagy valami hasonló fémkerettel, vázzal. Felszedtem a fölberögzítő biztosító tűskéket, ellapátoltam az olalak mellől kívül-belül a földet. Aztán megemeltem a ház egyik és másik olalát egy hosszú acélcsővel, majd az oldalfalak alá toltam egy-egy műanyag 120-as ? szennyvízcsö darabot és azokon gördítve odébb toltam a házat. A megfelelő helyen meg ismét rögzítettem a házikót. Kicsit átalakítom a kertet azért is szükség volt erre. Felástam a melegház régi helyén levő földet. Igen megszenvedtem vele, mivel tele volt az onnan jó pár méterre levő bambuszcsoport föld alatt terjeszkedő gyökérzetével. Ravasz kis "dögök" ezek. Szinte észrevétlenől kúsznak szét, aztán ha a rizómák telelesznek energiával, cukorral akkor hirtelen a földből több hegyes kis rűgy pattan elő. Ezek aztán gyorsan tudnak növekedni. Persze a föld alatti gyökerek megnehezítik és lehetetlenné teszik a konyhakerti tevékenységet. A bambusznádjaink kb. 10-12 évesek lehetnek. De lehet több. Először egy-két szál volt. Örültünk mert télen is zöld. Aztán egyszercsak berobbant és 20-30 szál lett és az eredeti helyétől több méterre is hajtani kezdett.  Agresszív fajta. Több embernek adtam már gyökérzetet és hajtást is és mindig elmondtam hogy mire számítsanak. Amúgy tényleg szép, télen is zöld leveles. Aztán ha vágok ki belőle öregebb  nagyobb szálat az igen jó karónak. Szóval megszenvedtem az ásással, de nagy részt kitisztítottam. Az biztos, hogy tavasszal a melegházban villámgyorsan egy 10-20 fős bambuszültetvény  nőtt volna ki pár hét alatt.  

A metszést még a betegségem előtt elvégeztem, viszont a kert felásása és a melegágy elkészítése még várat magára. Csak nehezen tudok, tudunk rendesen dolgozni.
Ma délelőtt azonban rendbe tettem -amennyire tudtam- a málnást. Sajnos tele van vadkomlóval, aminek a kiirtása nem egyszerű feladat, még gyomirtóval sem! Viszont a száraz hajtásokat letördeltem, kiszedegettem, a drótokra feltettem és megspanoltam a feszítőket. Kellene még egy sor oszlopot és drótot kihúzni, de valahogy nem akaródzik próbálkozni a betonoszlopok cipelése (vélhetően momentán el sem bírnám). Úgyhogy valami egyéb megoldást kell keresnem, vagy megfelelő segítségre kell szert tennem. De ez a jövő esztendő feladata lesz.
Szépen kibontottak a barackok és a nektarin, már csak abban reménykedek, hogy az idén nem fagynak le!
Hogy a többi tavaszi munkával mi lesz? Nos, egyelőre rejtély, de valamit biztosan fogunk csinálni!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #286 Dátum: 2021.02.25., 21:28:59 »

Ma megmetszettem amit megkellett. Egy meggyfát igen visszavágtam. Ennek egyik oka, hogy túlontúl elbúrjánzott, besűrűsödött, illetve egy villanyvezetéket veszélyeztetett. A megvágott nagyobb ágcsonkokat lekentem fagéllel. Találtam egy megkezdett dobozzal, túlélte a telet, nem száradt be és nem romlott meg. Valószínű a hétvégén megejtem a lemosó permetezést is.

A melegházat áthelyeztem. Ez alatt azt kell érteni, hogy 5 méterrel odébb tettem. Ez un. polikarbonát műanyag ház, aluminium, vagy valami hasonló fémkerettel, vázzal. Felszedtem a fölberögzítő biztosító tűskéket, ellapátoltam az olalak mellől kívül-belül a földet. Aztán megemeltem a ház egyik és másik olalát egy hosszú acélcsővel, majd az oldalfalak alá toltam egy-egy műanyag 120-as ? szennyvízcsö darabot és azokon gördítve odébb toltam a házat. A megfelelő helyen meg ismét rögzítettem a házikót. Kicsit átalakítom a kertet azért is szükség volt erre. Felástam a melegház régi helyén levő földet. Igen megszenvedtem vele, mivel tele volt az onnan jó pár méterre levő bambuszcsoport föld alatt terjeszkedő gyökérzetével. Ravasz kis "dögök" ezek. Szinte észrevétlenől kúsznak szét, aztán ha a rizómák telelesznek energiával, cukorral akkor hirtelen a földből több hegyes kis rűgy pattan elő. Ezek aztán gyorsan tudnak növekedni. Persze a föld alatti gyökerek megnehezítik és lehetetlenné teszik a konyhakerti tevékenységet. A bambusznádjaink kb. 10-12 évesek lehetnek. De lehet több. Először egy-két szál volt. Örültünk mert télen is zöld. Aztán egyszercsak berobbant és 20-30 szál lett és az eredeti helyétől több méterre is hajtani kezdett.  Agresszív fajta. Több embernek adtam már gyökérzetet és hajtást is és mindig elmondtam hogy mire számítsanak. Amúgy tényleg szép, télen is zöld leveles. Aztán ha vágok ki belőle öregebb  nagyobb szálat az igen jó karónak. Szóval megszenvedtem az ásással, de nagy részt kitisztítottam. Az biztos, hogy tavasszal a melegházban villámgyorsan egy 10-20 fős bambuszültetvény  nőtt volna ki pár hét alatt.  
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #285 Dátum: 2021.02.05., 18:05:51 »

Régen írtam. Azóta átléptünk az új esztendőbe is.  Feltérképeztem a kertet, hogy milyen módon és mit hová ültessek, vessek. Elterveztem a jövendő kis parcellákat, hol lesznek a borsó ágyások aztán utána rá a paprika „ültetvények”. Beszereztem mát szinte minden vetőmagot, még zöldborsót kell néznem.  Azt hiszem a korai Rajnai törpét fogom zömmel elvetni, de lehet hogy lesz egy kis ágyás későbbi fejlődésű is. A diófa közelébe bab kerül – az bírja – illetve a másik oldalra zeller és sárgarépa, meg cékla. Nem sok mivel még céklát soha nem „termeltem”. Meg van a cukkini helye is, tavaly nagyon bejött.  Mivel kicsi a kert, így nem könnyű ki taktikázni és matekozni, hogy mi hová kerüljön, leheteőleg valamiféle vetésforgót próbálok kialakítani. A kora tavaszi, illetve tél végi munkák közül nagyobb falat lesz a kert felásása és a talaj előkészítése, illetve a lemoso permetezés, előtte a frissítő metszések. Épp néztem, hogy a meztelencsiga írtó szerek forgalmazását szigorítják. a boltokban. Sajnos kénytelen voltam használni, bár megjegyzem tavaly elég jól megúsztam a spanyol csiga inváziót. Én este szoktam kiszórni a védendő területre, nem kell sok...és másnap össze szedtem a csiga tetemeket. Elég gusztustalan és büdös is, de nem akarom, hogy utána más állat (sün) pl felzabálja. De tavaly talán kétszer kellett alkalmazni.    Szóval indul az év.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #284 Dátum: 2020.11.22., 17:16:05 »

Ma -6 0C-ra ébredtünk. Remélem a cékla kibírta, a káposztát már betakarítottuk.
Az eperfáról úgy hullott a levél, mint a hópihék! A tegnap még lombos fa ma csupaszra vetkezett...
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #283 Dátum: 2020.11.11., 17:26:44 »

  Kihúzkodtam a letermett és elhalt növényi részeket. Felkapáltam a gazt, ami azért nőtt rendesen. Most már tervezgetem, hogy jövőre hogyan legyen, mit hova ültessek, vessek? Szóval valami egyszerű kis vetésforgót kell kialakítani. A diófát - talán írtam - tavaly novemberében igen visszavágtam. Ennek oka az volt hogy nagyon elkezdett nőni az út felé, illetve az is hogy a termés éretlenül, feketére aszalódva korán (nyár derekán már)lehullott. Utána olvastam, ez nem a dióburok-fúrólégy, hanem egy fertőzés okozza. Tehát a diófúrónak már nem is maradt mit fúrjon.... Írták, hogy  Championnal, vagy mankoceb hatású szerrel lehet kezelni a dolgot, mármint ezt a fertőzést. A „megvágás” után le is fújtam permettel a maradék törzset, persze lekezeltem fagéllel a vágások helyét is.
Szóval a diófa igen szépen kihajtott, de egy kis dzsungelt csinált. Most hogy a levelek lehullottak megritkítottam a hajtásokat, próbáltam valami formát adni, illetve a megfelelő irányba befolyásolni a növekedést és hajtást. Bízok benne, hogy lesz még pár napos idő akkor megejtem az őszi lemosó permetezést és vszeg kap a diófa is plusz egy champoinos kezelést is.

Paprikánk még mindig van egy pár tő chili, és habanero  a „melegházban”, de szerintem nem érnek már be. Félig éretten is erősek, letépi az ember szájpadlását, de még nincs kialakulva az a finom aroma, amely az ereje ellenére is élvezhetővé teszi. Persze ezt ne úgy gondoljuk, hogy beleharapunk egy érett habaneróba és elrágcsáljuk. Hanem egy kis darabot egy körömhegynyit levágva érezzük. Bőven elég, pár ilyen kis darab egy étkezéshez. Persze vannak magyar zöld erős paprikáim is ezeket is szeretem. Ezeknek is más ízvilágú az erősségük és a zamatuk.
Gondolkozom, hogy felássam-e a kertet vagy csak tavasszal, még van időm...
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #282 Dátum: 2020.10.04., 19:23:36 »

Egyre csúnyább képet mutat a kert. A cukkin bokrok elöregedtek, teljesítették „kötelességüket” szépen hoztak a nyáron. A paradicsom tövek még állnak, de kevés már rajta a termés, az is zöld, nem hiszem, hogy mind beérik, vagy olyan állapotba kerül, hogy leszedve esetleg utóérjen.  Lehetne leszedni még zölden savanyúságnak, de nem igazán szoktuk. A sárgarépát felszedtem, van még pár zeller és tépőkel is. A bab nem kényezetetett el at idén, lett, lett de gyengén. Igaz az hogy későn vetettem már el a futóbabot. Jövőre más helyre kerül és normálisabb futtatóállványra. Van még paprika is kinn , a habanerokat, illetve jalapenót és tabascot, amelyek edényben voltak betettem a melegházba. Van rajtuk, de értelenek még. Itt is úgy jártam, ahogy az említett futóbabbal, későn tűzdeltem ki, illetve későn ültettem ki őket. Zöldpaprika az volt bőven, a nagy része is éppen csak hogy beért, vagy még beérhet.  Hagymát nem ültette/vetettem, burgonyát se. Viszont a csicsóka elkezdett virágozni, szép látvány ahogy a 3 -3,5 magas növények sáregán  virágoznak. Lesz alatta bőven gumó.
Lassan neki kellene állni a kert rendberakásának, kihuzkodni az elhalt, beteg növényeket, stb.... Lassan itt az őszi lemosó permetezés ideje is.

Az idán nyáron elég jól megúsztam a poloskák, illetve annak lárváinak támadását. Tényleg kevés termésen láttam a szívogatásuk nyomát. Igaz kb. 3 - 4 alkalommal is permeteztem ellenük, ahogy felfedeztem őkelméket valahol. Ilyenkor cyperkill és káliszappan (folyékony) keverékét használtam. Viszont most látok jócskán kifejlett imágókat, amelyek keresik a helyet télre. Arra gondoltam lehet, hogy fenti keverékkel – ha fellelem azokat a helyeket ahol többen meghúzzák magukat – szóval azt megfújom a permettel.

Összegezve a kert ajándékait, nem zártunk rossz évet, igaz munka is volt benne.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #281 Dátum: 2020.08.29., 19:44:24 »

Régen írtam.
Azóta két alkalommal lett paradicsom befőzve, egyszer úgy hogy átpasszíroztam, másik alkalommal, sűrítmények. Ennek során nincsen passzírozás, hanem botmixerrel átkeverés és utána kisebb befőttesüvegekbe töltés. Ez az alap jó lecsóhoz, pörkölthöz ésatöbb. De még lesz paradicsom bőven. A paprikák közül főleg a Rapires -féle zöld erős, és a pepperoni, meg budai csípős fajták érnek. A kápiák lassan alakulnak, remélem beérnek. A cukkinit még mindig szedjük, de látom egy fészek már elöregedett. Jó két hete futóbabot nézegetve több hüvelyen észrevettem, hogy a poloskák lárvái megtalálták. Így kénytelen lepermeteztem a futó és guggoló babot, meg azon paradicsom és zöldbab bokrokat ahol nem várható egy héten belüli termés szedés. Sajnos nem  volt cyperkill-em, így decist alkalmaztam – igaz erős dózisban – és kevertem hozzá káliszappant bőven. A lényeg az hogy hatott, mert két napja szedtem meg a babot és nem találkoztam poloskák bármelyik lárva, vagy már fejlettebb imágó alakjával.  Aztán tegnap nekiveselkedtem a homoktövis „aratásának” és ott azért találkoztam pár lárvával, illetve láttam a szívásnyomokat a kis bogyókon. De jóval kevesebbet mint tavaly. A homoktövis szedése nem éppen mulatságos dolog. Általában az alsó szinteken elérhető bogyókat lecsipegetem a bokorról, de a belső részen, vagy feljebb levő ágakat le szoktam vágni és utána az árnyékban csipegetem le róla a termést. Pepecs munka és óhatatlanul rányúl az ember közben egy-egy tövisre. Kesztyűben a szedegetést nem igazán lehet csinálni. Igyekszem – ha vágni kell az ágakat – olyat levágni amelyen kevés olyan hajtás van, amely jövőre hoz majd termést. Gondolni kell az elkövetkező évre is. Úgy számoltam, hogy kb. 4-5 liternyi bogyót kaptam össze. Megy a fagyasztóba bezacskózva és télen az asszony ivólét, vagyis inkább homoktövis velőt csinál belőle egy kevés (tényleg csak kevés) mézzel. Reggelente egy kis kupicával szoktam belőle inni. Szerintem ez elég lesz nekünk. De lehet szedek még, szoktunk adni másnak is.
Visszatérve a permetezésre, egy jó hetet várni kellett így a termés szedésével. Ezért a babok jelentős része szárazbabként került eltevésre. Én jobban kedvelem ha még fejteni való korban szedem le, de ez most a permetezés miatt csúszott.
A paprikákra visszakanyarodva, a habaneró fajták szépen bokrosodtak, úgy nézem lesz rajtuk bogyó, ha jó lesz az idő, akkor október novemberig kitartanak a melegházban.
Megszüntettem két zöldbabágyást, felásom majd utána lehet gyomirtózom és bevetem fehér mustárral, az jó talajjavító. Talán még lehet vetni. Ha nem, akkor majd jövőre. Az idén a paradicsom helyén volt, virágzása után forgattam vissza a földbe és került rá a paradicsom.
Van egy kis ágyás sárgarépám, holnap megnézem mi bújik a földben. Elég gazos, de az idén szinte mindenhol harcot vívtam a gyomokkal. Ráadásul az a kaszilva, vagy tarack akadt bőven. Az pedig nem egyszerű,.


 
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #280 Dátum: 2020.08.03., 17:15:34 »

Gyorsan mennek a napok. A paprika palánták, amelyeket kiültettem igen lassan, de beindultak. Már szedtem is le pár érett paprikát.
Leszedtem a zöldbab első nagy eresztését is. Szedés közben néha megcsapta az orrom a poloskák jellegzetes szaga és láttam is egy-két lárvát. Úg hogy ezen felmérgedve, végig permeteztem a veszélyezetett növényeket és ahol nem várható termés begyűjtés 7 napon belül. Cyperkill-t és káliszappan keverékét alkalmaztam. Úgy néz ki bevált, mert jó 10 napra amikor újra szedtem a zöldbabot,  nem láttam poloska nyomait.
Korábban is írtam talán, de fenn tartom há' istennek nem látok sok spanyol csigát.
Az egyik paradicsomtőn észrevettem vmféle.... fertőzés nyomát,,,én alternáriás fertőzésre gyanakodtam. Ridomil Plus-t vetettem be...úgy néz ki hatott. Most esőt jósolnak, jelentőset az időjáráscsőszök...lehet érdemes lenne valamelyik kontakt gombaölőt bevetni.

A cukkini az idén kolosszális.... rengeteg termést learattunk és még lesz még. Igazából  5 fészeknyi lett kiültetve, azaz egy fészekbe 2 palánta került. (Én előpalántáztam) Tavaly semmi nem volt, igaz akkor ültettem először. Végül is szeretem a termését, lecsóba, vagy röszliként , vagy akár tésztára tejfölös mártásban. Az uborkám az felejthető. De kapok itt egy idős szomszédtől, én adok neki cserébe cukkinit és adtam neki paprika lés paradicsom palántákat.

Az egyik kis zölbabágyást kihúzkodtam, lehet a helyére vetek még egy adagot. Talán nem szerencsés, de tavaly is bejöt az a tecnika.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #279 Dátum: 2020.06.29., 17:57:24 »

Itt  a június vége is már. Amióta írtam, azóta lecsengett a zölborsó szezon, a borsó heylére kikerültek a paprika palánták. Azun telephone borsó (amely támasztékot igényel, mert 2 méter magasra is felfut) az idén igen gyengén teljesített. Aztán valami betegség is megtámadta. Mindegy amúgy zölborsó lett rendesen. A paradicsom palánták is beindultak, a héten tervzek egy második Amistaros kezelést és akkor meg van a blokk.  Idén is ültettem cukkinit – tavaly virgzott de termés nem volt – és tele lett terméssel...és még lesz is. Zöldbab, a bokorbab és futóbab is ki van már ültetve a fejteni való babokkal elégedett vagyok szépek erősek a növények. A zölbab az viszont hiányosan kelt és lassan fejlődik. Talán a 2. vetés jobb lesz.
Aminek örülök, hogy egyelőre kevés spanyol csigát láttam. Viszont a vándor, vagy ázsiai márványos poloskákat felfedeztem a homoktövisen glasszálni. Nem keveset. Úgy hogy valamelyiuk este – ma az időjárás miatt nem – le fogom permetezni. Cyperkill és Biosol (káliszappan) keverékével készített permettel. A homoktövis gyümölcse érésére van még legalább egy hónap, porzó, hasznos rovarok nem szállnak rá. Minden bizonnyal azért van több poloska rajta, mert könnyen elbújnak a növényen és lehet odapetéztek. Azokat megtalálni és leszedni, a homoktövisen nem igazán lehet, így marad a permet. Jelenleg majdnem mellette van az idén a paradicsom ültetvény, szóval nem szefrené ha ellepnék a lárvák és szívogatnák a paradicsomokat.
Na és mellette rengerteg a gyom, a gaz. Folyamatos a gazolás, gyomlálás.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #278 Dátum: 2020.05.29., 20:54:17 »

 Ma elkezdtem a zöldborsó szedést. Vittem egy magam által ácsolt kis sámlit és ülve átnéztem a bokrokat. Egész sok lett, így elsőre.
A paradicsomokat kiültettem valamint vagy 70-80 tő palántát el is ajándékoztam. Igazából minden évben van egypár személy akiknek adok.
Sajnos a kiültetett paradicsompalántáimat már le is kellett permeteznem, ez az idő nem igazán használ nekik. Ridomil Gold-ot használtam, ez egy felszívódó és kontakt szer is ehyben. Majd jövő hét vége felé, kap még egy Amistar-os kezelést (ez kondiciónáló is egyben) aztán abból lesz még egy. Remélem nem kell más kontakt gomba és baktérium elleni szert használni. De erre majd az időjárás ad választ.
A melegházba került ki paprika is már a földbe, a többi kipikírozva várja a borsó szüretek végét és annak  ahelyére megy. A zöldbab, a bokor és futóbab is el van már vetve. A zöldbabok és a bokorbabok ki is keltek már, de nekem hiányosnak tűnnek. Zöldbab biztos lesz másodvetésnek is, de bokorbab (fejteni való) azt lehet most kellene pótolni. Annak hosszabb a tenyészideje.
A jó hír, hogy nem nagyon látok spanyol csigát, néha elvétve. Sőt a poloska (márványos) is kevesebb rajzott ki. Igaz épp tegnap a rózsák szirmai közt fedeztem fel kettőt is. Lehet arra petéznek majd.  Mese nincs azt kell majd megfogni, ha felfedezzük a lárvákat. Azok táplálkoznak is a kitinpáncéljuk nem olyan fejlett még és repülni sem tudnak, szóval ott kell gyéríteni.
Úgy nézem homoktövis is szépen lesz. Már látni a gyümölcskezdeményeket. Eper, vagy inkább szamóca az van bőven.  Van pár tő kel és sima fejeskáposzta palánta is kiültetve, de még van leveles kel palánta amelynek helyet keresek egyelőre. 8-10 gumós zellert tettem le, kíváncsi vagyok milyen gumót hoznak majd.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #277 Dátum: 2020.05.10., 20:40:32 »

Nem akarom elkiabálni, de mintha kevesebb márványos poloska lenne. Ilyentájban szoktak a túlélő imágók kirajzani a szabadba és szaporodni.  Aztán az utódok majd elkezdik a pusztítást, szívogatást a növényeken. Én tavaly cyperkill és biosol (káliszappan) keveréket hasznbáltam az imágók ellen. Bevált. persze napnyugta után, ahol öszegyűlt egy nagy csapat ősszel. Ez már a jövendő nemzedékre utaló gyérítés. Az ezt megelőző fejlődési alakjaival ( főképp ezek okoznak kárt) kapcsolatosan, nehéz védekezni rejtetten élnek, illetve vigyázni kell a hasznos rovarokra is. Használtam NeemAzalt, bár őszintén megmondom nem tudom milyen hatásfokkal.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #276 Dátum: 2020.05.03., 15:12:06 »

Az egyik zöldborsó ágyásban a növények el kezdtek virágozni...

A melegházban a palántákat megfújtam egy laza Dithane-s keverékkel, ez jó palántadölés ellen, egy kis előzetes kezelés a növénykéknek.

Az egyik kajszi barackfán (pannonia) láttam 4-5 termést, ezek túlélték a fagyos napokat. Ez a fa amúgy most először hoz termést. Tavaly talán csak 1-2 virág volt rajta, az nem kötött meg.A másik kajszi fám, az azt hiszem Bergeron fajta, az elfagyott, mármint a virágzása.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #275 Dátum: 2020.04.25., 17:35:06 »

Elkezdtem kitűzdelni a kis paradicsom palántákat. Alakulgatnak. Lesz 20-30 balkon fajta is. Ezek igen erős kis tömzsi fajták, nem véletlenül balkon edényekben is szépen fejlődnek. Nem hoznak nagy bogyókat, de korán érnek és elég édesek.  Sikerült kitűzdelni, tigarellát, lugas, Blac krim fajtákat. Lesz még bőven, de hát ahogy évek óta csinálom, pár ismerőst ellátok palántákkal. A paprikák közül is sok kikelt és fejlődik, de abból csak a rapifres fajta (ez egy hibrid) tart ott, hogy kb. 1 hét és lehet pikiírozni azokat is.

Közben a homoktövis is levirágzott. Remélem lesz bőven termés.A növény nő ivarú egedein a virágokat alig lehet észrevenni annyira apróak. Apró kis sárga kis szirmok. Még van a tavalyi ermésből a fagyasztóban. Nejem majd darál le belőle és turmixolva egy kevés mézzel fogyasztható.

Még év elején egy kertészeti árudától rendeltem pár disznövényt. A hét elején meg is érkeztek. Kínai bojtos virág, papagájvirág, kerti vanilia meg egyebek. A nejemnek szántam. eglepően szép egészséges növényeket küldtek. Igaz ettől a cégtől rendeltem már banánpálmát is tavaly, és az is jó lett.


A földi eper is szépen virágzik. Szerintem idén is lesz bőven, igaz mi csak saját fogyasztásra tartunk. Van egy nagy fügebokrunk is az most kezd éledezni. Ahogy korábban írtam barack (sárga) az vszeg az idén nem igazán lesz. Viszont a meggyfa tele volt virággal és megúszta a fagyot és remélem a kis almafa is. A körtefácskák még fiatalok, talán jövöre hoz virágot és talán termést is. Lehet jövő héten elvetema zöldbabot is, illetve holnap a zöldborsót kikordonozom, növekedjen.

Van pár tő fejes saláta is, én nem nagyon vagyok oda érte, de ilyenkor tavasszl jó egy kis "zöld" a kaja mellé. A tavalyról maradt kelbimbőkat és tépőkelt, leszedtem és elvittem oda ahonnan, akitől a tojást szoktam beszerezni, jó a tyúkoknak.  
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #274 Dátum: 2020.04.18., 20:42:51 »

Ahogy korábban is írtam, nagyon meg kell magamat "erőszakolom" hogy a kerttel foglalkozzak. De azért nagy részt elültettem már a palántának valókat. Elkövettem egy hibát, épp a hideg éjszakák és hajnalok idején elfelejtettem bezárni a "melegház" tetőablakát. Jó pár kikelt palántám bánta. Ahogy nézem sárgabarack se igazán lesz. Az egyik fa szépen elkezdett virágozni, azt levitte a fagy. Ez a fa tavaly virágzott először, de termést még nem adott. Most jóval több virág volt rajta, ám ezt az időjárás "aratta" le. A másik barackfa, az más fajta későbbi virágzású, talán megúszta.
A zöldborsók elég jól keltek. Ám az un telephone pózna borsó az elég hiányosan. Valahogy úgy mint tavaly előtt. Tavaly nagyon bejött, de az idén nem sok lesz.

Nálunk is aratott a fagy!
A héten két hajnalban is - volt, ez csúnyán elintézte a cseresznyét, a sárga barackot az első már elvitte, az őszit meg a mostani kettő nap.
Sajnos a nektarin is lefagyott.
Nem tudom a „gumibarack” sikerült-e, az egy jóval ellenállóbb fajta. De abból kiindulva, amit a cseresznyénél látok, ehhez sem sok reményt fűzök!
Talán a szatmári szilva és az egyszerű szilva élte túl, mert mintha a Besztercei is elbarnult volna...

A vetéssel nem siettünk, így a szabadföldi borsó és a saláta még csal most bújik. A melegház átvedlett palánta ágyássá, abban szépen kelnek a vetemények, remélem rendben lesznek!

A mangónk sajnos nem sikerült, de a madarin fejlődik rendesen!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #273 Dátum: 2020.04.10., 15:26:10 »

Ahogy korábban is írtam, nagyon meg kell magamat "erőszakolom" hogy a kerttel foglalkozzak. De azért nagy részt elültettem már a palántának valókat. Elkövettem egy hibát, épp a hideg éjszakák és hajnalok idején elfelejtettem bezárni a "melegház" tetőablakát. Jó pár kikelt palántám bánta. Ahogy nézem sárgabarack se igazán lesz. Az egyik fa szépen elkezdett virágozni, azt levitte a fagy. Ez a fa tavaly virágzott először, de termést még nem adott. Most jóval több virág volt rajta, ám ezt az időjárás "aratta" le. A másik barackfa, az más fajta későbbi virágzású, talán megúszta.
A zöldborsók elég jól keltek. Ám az un telephone pózna borsó az elég hiányosan. Valahogy úgy mint tavaly előtt. Tavaly nagyon bejött, de az idén nem sok lesz.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #272 Dátum: 2020.03.24., 18:29:30 »

Az ágyásokban előbújtak a zöldborsó hajtásai. A "melegházban" is látni már a reteksorait. Abból valami félreértés, illetve figyelmetlenség miatt olyan vetőmagot vettem, amely már szalagra volt felkasírozva. Tudom, hogy így állítólag egyszerűbb a vetés, mert utána nem kell egyelni, de még ilyet nem próbáltam. A kinsti részbe is vetettem retket, de az már sima, azaz sorba kellett szórnom. Épp ma néztem ott is már látok pár előbújt hajtást. Most a lényeg az, hogy a kikelt hajtások megússzák a következő pár napra jelzett fagyos hajnalokat.  

Akartam venni még egy kisebb zsák palánbtaföldet, illetve pár zsák sima általános földet (50 L.), de a jelenlegi járványhelyzet miatt lehet nem tudok eljutni olyan áruházba ahol korrekt árban adják.  Átnéztem a növényvédelmi szereimet, amelyek maradtak tavalyról. Jól el voltak zárva, ha nem lesz nagy gond át lehet vészelni vele az idényt.

Úgy eszembe jutott a világban kialakult virus helyzet miatt, hogy nálunk is ha növényt támadja meg valamelyik vírusfajta, akkor nem igazán van neki ellenszere. Egy lehetőség van, elkülöníteni a többi egészséges növénytől, hogy ne terjedjen tovább. A kertészeti növények esetében ez egyet jelent avval, hogy a növényt kihúzzuk, megsemmesítve eltávolítjuk a helyéről és aha lehet akkor fertőtlenítjük a helyet és a szerszámokat. Kegyetlen dolog.


Mindenkitől, aki esetleg a fenti sorok végén, az általam említett növényvédelem során a vírusos növényekkel kapcsolatos védekezést félreértette, vagy ne adja a Mindenható Nagy Titok, de mint megoldásként párhuzamba vonta az embert támadó vírusokkal, attól elnézést kérek.
Félreérthető voltam.
Természetesen az embereknek van egy olyan tulajdonságuk, hogy immuninsá válhatnak/válnak a vírusokkal szemben (igaz a növényeknél is előfordul ez). De ha nem is, az elkülönítés és karantén mellett nekünk és majd a  jövő "humanoidoknak" *   is meg van/lesz az a képességünk, tudásunk és késztetésünk, hogy utolsó pillanatig remélünk és gondozzuk a rászorulót.

* Asimov után szabadon



 
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #271 Dátum: 2020.03.22., 16:58:13 »

Az ágyásokban előbújtak a zöldborsó hajtásai. A "melegházban" is látni már a reteksorait. Abból valami félreértés, illetve figyelmetlenség miatt olyan vetőmagot vettem, amely már szalagra volt felkasírozva. Tudom, hogy így állítólag egyszerűbb a vetés, mert utána nem kell egyelni, de még ilyet nem próbáltam. A kinsti részbe is vetettem retket, de az már sima, azaz sorba kellett szórnom. Épp ma néztem ott is már látok pár előbújt hajtást. Most a lényeg az, hogy a kikelt hajtások megússzák a következő pár napra jelzett fagyos hajnalokat.  

Akartam venni még egy kisebb zsák palánbtaföldet, illetve pár zsák sima általános földet (50 L.), de a jelenlegi járványhelyzet miatt lehet nem tudok eljutni olyan áruházba ahol korrekt árban adják.  Átnéztem a növényvédelmi szereimet, amelyek maradtak tavalyról. Jól el voltak zárva, ha nem lesz nagy gond át lehet vészelni vele az idényt.

Úgy eszembe jutott a világban kialakult virus helyzet miatt, hogy nálunk is ha növényt támadja meg valamelyik vírusfajta, akkor nem igazán van neki ellenszere. Egy lehetőség van, elkülöníteni a többi egészséges növénytől, hogy ne terjedjen tovább. A kertészeti növények esetében ez egyet jelent avval, hogy a növényt kihúzzuk, megsemmesítve eltávolítjuk a helyéről és aha lehet akkor fertőtlenítjük a helyet és a szerszámokat. Kegyetlen dolog.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #270 Dátum: 2020.03.19., 20:52:05 »

A múlt héten kifogtam egy viszonylag szélmentes napot és így elvégeztem a lemosó permetezést. Vegesol-t használtam. Juttattam bőven a tavalyról megmaradt hosszú mogyóró karókra is. Vszeg az idén is felhasználom a futóbabnál és lehet a lugas paradicsomnál is.
Aztán a későbbi napok során elkezdtem a magok vetését a palántának. Én általában kisebb műanyag "cserepekbe" szoktam belevetni. Megtöltöm földdel, azt benedvesítem és utána szórok bele, attól fűggően mekkora az edény 8-10, vagy ha nagyobb, 12cm átmérő körüli akkor 14-16 magot.  Utána rászórók földet a magok tetejére, kicsit megnyomkodom és újból locsolok. Utána mehet a helyére a "melegház" polcaira. Persze az idő során folyamatosan kell locsolni, ne száradjon ki a föld, de ne is tocsogjon.

Vetettem el pepperoni,pritamin kápia, csokros chili, rapires, Jalepano Grande, Habanero red, wonder fajta paprikákat. Paradicsomból, Ozark Orange, Lugas, black Krim, Tigarella, Green Zebra, heinz és balkon fajtákat.
Még vetek majd el paprika és pradicsom magokat is, csak jövő héten. A zöldborsó, a Telephona fajta is belekerült a földbe, remélem az idén is jól hozza a termést.
Azért azt észrevettem, hogy eléggé drágultak a vetőmagok és az ültetőföldek is. Legalábbis itt a közelben.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 776



Profil megtekintése
« Válasz #269 Dátum: 2020.03.01., 16:33:05 »

Nagy nehezen belekezdtem a kerti tevékenységekbe. Valahogy az idén halasztgattam a dolgokat. Ősszel megtörtént a kert felásása, így jelenleg csak azt a részt ahová vetni terveztem a hétvégére, azt felrotáltam. Ez lényegében 5  ágyásnyi terület volt. Nálam egy ágyásnyi terület kb. 4 m x 1,5 m. Aztán háromba, vetettem zöldborsót. Három fajtát vetettem, egy kis sornyi Rajnai törpét, aztán Korvint és Farmer fantázia nevűt. A Korvint és a Rajnai-t ismerem, kedvelem is. A Farmer egy középérési fajta még nem vetettem. Várat magára a Telephone borsó vetése és vszleg kerül még a földbe egy ágyásnyi Kalvedon fajta is. A Telephone borsó az kifejezetten nagy hüvelyű és szemű, mellette kb 2-2,5 méter magasra felfut. Tavalyelőtt vetettem először elég gyengén sikerült. De aztán   tavaly is belevágtam és igen jól bejött..Igaz most jobb helyre tettem le és volt helye bőven nyújtózkodni. Kéty ágyásnyi területre szórtam be mustármagot, itt majd kb. két- két és fél hónap múlva paradicsom lesz. Addig a mustár nőhet, illetve virágzás előtt berotálom a földbe. Jó zöldtrágya és állítólag fonalféregűző is illetve gyomnövény elnyomó tulajdonságai vannak. Jobb lett volna talán nyár végén, ősz elején elvetni, de most így alakult No meg kicsi a kert, minden hely ki van használva, feszített a vetési, ültetési tempó és elhelyezés. Feltettem ma a kinti kútra a nortont is, ne kelljen a házból vizet kivinni locsolni.  Felállítottam a ház két sarkára a csatorna ereszek ejtéséhez egy-egy hordót, az esővíznek. Télre el szoktam rakni azokat, ne fagyjon bele a víz.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 240



Profil megtekintése WWW
« Válasz #268 Dátum: 2020.01.11., 17:17:16 »

Lassan itt az idő ismét, hogy hogy a baromfiólból és a mellé rakott halomból szétszórjam a csirketrágyát a veteményesben Elég ha csak kiborítom a talicskát, a tyúkok csodálatosan szétkapirgálják, aztán tavasszal forgathatom bele a rotával.

Metszeni egyelőre nem merek, mert ha rájön egy nagyobb, hirtelen hideg, befagy a vessző és nézhetek tavasszal! Még a rózsához sem mertem hozzányúlni, majd február végén, március elején.

Viszont a ház előtti virágoskertben, bújik a nárcisz...
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 ... 17 Fel Nyomtatás 
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális
Ugrás:  


Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát

A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!