Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.
2024.04.18., 20:29:57
Főoldal Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció
Hírek:
Alterirsa - Albertirsa, ahogy én látom
Szubjetív portál

Galériák

Relikviák



Akela galériája
AKI... galériája
Amadeus galériája
Atom Manó galériája
Csuhás galériája
Gazember galériája
Ine galériája
Ketrin galériája
Mikulás albuma
100/2 galériája
RH galériája
Szürketestvér galériája
Zzsolti galériája

Irodalmi rovatok

AKI...
- hajnalban csókkal ébressz

Amadeus
- Húsvéti gondolatok

Atom Manó
Csuhás
- Kőszinteség

Esthajnal
Gondolkodó
Pumukli
- Úton

Saoma
Sapirico
Sven
Szivárvány
Szivárvány új írásai
- Hegyeim

Szürketestvér
- újra sólyom lehetnék

VN
- Mint te


Időjárás
Hőtérkép
Navigáció
Viadukt hírek
Blogtér
Régi fórumok
Galériák
32-es Galériák
Kapcsolat
Áraink
Impresszum


Közérdekű




Tiszta dili - Velünk bátran szórakozhatsz!


Programmester - Nemzetközi rendezvénykereső, programajánló.


Bohócdoktorok

Reklám

Viadukt - Híd, ami összeköt

Vám tanácsadás, export-import vámkezelések, termékdíj ügyintézés, EKÁER ügyintézés,tanácsadás
Harminckettes  |  Útmutatók  |  Informatikai segítségnyújtás (Moderátor: AKI...)  |  Téma: Lubuntu telepítése Szürketestvérrel 0 Felhasználó és 1 vendég van a témában
Oldalak: [1] Le Nyomtatás
Szerző Téma: Lubuntu telepítése Szürketestvérrel  (Megtekintve 12862 alkalommal)
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2015.06.17., 19:39:04 »

Jó estlétet!

Ma bebootoltam az elkészített telepített pendrive-ről. Egyelőre a kibróbálás telepítés nélkülét választottam. Az internet kapcsolat felépítése kicsit nehezen ment. A wifi-t sehogy sem akarja látni, illetve nem leltem meg, hogy érzékelné a routert. Végül aztán usb kapcsolat során sikerült feljutnom a netre a firefox-val . Akkor meg  lelassult az adatfolyam. Néha előfordul ez erefelé. Na mindegy, megjegyeztem valamennyire az elérési utat és következőkben már lehet megkísérlem a telepítést is.

 Nagytaps2
Naplózva
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2015.06.17., 19:32:53 »

Jó estlétet!

Ma bebootoltam az elkészített telepített pendrive-ről. Egyelőre a kibróbálás telepítés nélkülét választottam. Az internet kapcsolat felépítése kicsit nehezen ment. A wifi-t sehogy sem akarja látni, illetve nem leltem meg, hogy érzékelné a routert. Végül aztán usb kapcsolat során sikerült feljutnom a netre a firefox-val . Akkor meg  lelassult az adatfolyam. Néha előfordul ez erefelé. Na mindegy, megjegyeztem valamennyire az elérési utat és következőkben már lehet megkísérlem a telepítést is.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #16 Dátum: 2015.06.09., 21:57:47 »

Szürketesó!

A téma első hozzászólásába beszerkesztettem a tartalomjegyzéket, így talán jobban tudod követni, ha valameddig eljutsz, hogy mi a következő lépés.
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #15 Dátum: 2015.06.09., 21:02:13 »

Ma hajnalban, mivel ez időszakban van 100 GB ongyens adatforgalmam letöltöttem a kérdéses Lubuntu iso-t

100 GB rengeteg.
Köszönöm a tájékoztatást! Izgatottan, de türelmet erőltetve magamra, várom a fejleményeket.
(Csak remélni merem, hogy még emlékszel, milyen sebességet produkált a gép a Vistaval, én azt gondolom, ha egyszer eljutsz odáig, lesz sebességkülönbség az egyik rendszer javára.)
Naplózva
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2015.06.09., 20:34:40 »

Magyarázat:
Alapvetően a Lubuntut szeretnénk telepíteni, tehát annak a lemezképfájljából kellene telepítőt írni.
lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso 737 MB
mini.iso 37 MB
(Korábban úgy gondoltam, hogy a mobilinterneted miatt a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso letöltése számodra túl nagy adatforgalommal járna, ezért azt DVD-n fogom neked postázni. Ekkor került képbe a mini.iso, és ez is csak azért mert az olyan kis adatmennyiség (37 MB), hogy még mobilinternettel sem okoz gondot a letöltése, és ugyanúgy lehet belőle telepítőt írni, mint abból, amiből majd mi szeretnénk. Ha be tudsz bootolni a mini.iso-ból írt telepítőről, akkor be fogsz tudni a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-ból írt telepítőről is.
Ez mindössze erről szólt volna.
A MinimalCD telepítője a 37 MB-on felüli részt a telepítés során mind az internetről szedi le. A telepítő kezelőfelülete lényegesen kevésbé felhasználóbarát, mint egy desktop telepítőé, különösen a particionálással kapcsolatos része szerintem nem kezdőknek való... Sokkal, de sokkal nehezebb a végén egy Lubuntut kapni, mintha lubuntu-14.04.2-desktop-i386.isoból írt telepítőről installálsz. Én semmiképp nem ajánlanám, hogy erről telepíts. Okosan tetted, hogy megszakítottad ennek a telepítőnek a futását, és nem próbáltad meg végigvinni.
Megvolt a bootolási próba és ezzel a mini.iso-t felejtsük is el.)
Ha magad töltöd le a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t, akkor rögtön írhattad volna abból a telepítőt, csak sajnos elrontottam a leírást.
Most már mindegy. Meg kell írnod a telepítőt a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.isoból, aztán mehetünk tovább.
(Jelezd, ha nem szeretnéd letölteni, hanem inkább a DVD-n való küldést választanád!)






Ma hajnalban, mivel ez időszakban van 100 GB ongyens adatforgalmam letöltöttem a kérdéses Lubuntu iso-t
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2015.06.06., 10:33:06 »

A SzuperTehén hatalma.

Ha idáig eljutottál, akkor megérdemled a beavatást, a bónuszt.
Másolgasd be egyesével a sorokat:
Kód:
apt-get moo
aptitude moo
aptitude -v moo
aptitude -vv moo
aptitude -vvv moo
aptitude -vvvv moo
aptitude -vvvvv moo
aptitude -vvvvvv moo


Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2015.06.06., 10:16:11 »

Tulajdonképp megvagyunk, az én szerepem véget ért.
A Szoftverek és frissítések Egyéb szoftvel fülén a „Canonical partnerek”-et még érdemes lehet bepipálni, hiszen ott is sok alkalmazás található (például a Skype), bővebb választékból jobban lehet válogatni.

Talán észre sem vetted, de máris többféle módon telepítettél alkalmazásokat:
– A Systembacket parancssorból,
– A Lubuntu korlátozott extrákat a Synaptic csomagkezelővel.
Természetesen vannak erre még más módszerek is. Az Ubuntu például alaptelepítésének részeként az Ubuntu szoftverközpontot kínálja a felhasználóknak alkalmazások telepítésére. Igazából nem szeretjük, mert nem látjuk, mi zajlik a háttérben, de az biztos, hogy felhasználóbarát a felülete!
Ha elhoztad volna hozzám a gépedet, akkor az egyéb telepítési metódusokból semmit nem láttál volna, úgy kapnád vissza a gépedet, hogy bekapcsolod, aztán bejelentkezel, és azt mondom, ha valamit telepíteni akarsz, akkor nézz körül a Menü/ Rendszereszközök/ Ubuntu szoftverközpont-ban, kattints aztán kész! Még az indítóikonját is  kiteszem néha a kedves felhasználóknak.
Az Ubuntu szoftverközpont a Lubuntu alaptelepítésének azonban nem része. Külön fel kell telepíteni. Mivel a magad ura vagy, és nem kiszolgált személy, ezért magadnak kell megtenned. Hogyan szeretnéd?
Parancssorból:
Kód:
sudo apt-get install software-center
vagy Synaptickal?
(A csomag neve: software-center)
Te vagy a rendszergazda, te döntesz!  Mosolyog
Ezt még tedd fel, aztán a jöhet bárki linuxozni. Az Ubuntu szoftverközponttal még akkor is boldogulni fog, ha eddig ilyen telepítéses dolgokkal soha nem foglalkozott.
(Egyszerre csak egy alkalmazás piszkálhatja a csomagokat, ha a Synaptic fut, akkor nem tudsz telepíteni Ubuntu szoftverközponttal, parancssorból,... és fordítva.
Szóval tudod, Hegylakó, csak egy maradhat. Ha azt írja valamelyik csomagtelepítéssel foglalkozó alkalmazás, hogy nem tudja zárolni a ...-t, mert egy másik alkalmazás használja, akkor nyitva hagytad a Synapticot, Ubuntu szoftverközpontot, vagy valami mást. Zárd be!)

A Lubuntu alaptelepítésének szintén nem része a LibreOffice csomag, én talán még azt tenném fel, (abban van olyan is, amivel meg tudja nézni az ember az e-mailben kapott vetítéseket!  Vigyorog)
A Midnight Commander nálam alap.
Filmnézéshez SMPlayer, VLC.
A leírásokhoz a képernyőképeket a Shutterrel készítettem.
Nálam az Ubuntu szoftverközpont jelenleg valamivel több mint 76.000 elemet jelez, válogass kedvedre!

A frissítések és az alkalmazások telepítése némi adatforgalommal jár együtt, de hát ez van, 2015-ben az internetelérés alapdolognak számít.
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2015.06.06., 09:36:44 »

(Hasznos kis csomag-összeállítás, szerintem általában a korlátozott extrákat a felhasználók 90%-a felteszi a rendszertelepítés után. A telepítésének menetében azonban van egy aprócska buktató, ha itt mellényúlsz, akkor alaposan össze lehet kuszálni a rendszert, mindössze ezért térünk ki rá így, külön is kitárgyalva ezt.
Sok a kép, tulajdonképp bébikönnyű, gyorsan megy.)


A Lubuntu korlátozott extrákat a Synaptic csomagkezelő segítségével fogjuk telepíteni, legalább ezzel is megismerkedsz.


Menü / Rendszereszközök/ Synaptic csomagkezelő


Bekéri a jelszavad, add meg, majd „OK”.


Kattints a „Keresés”-re.

A „Keresés” mezőbe írd be lubuntu-restric..., majd nyomd meg a „Keresés” gombot.


A találatok közül kattints a „lubuntu-restricted-extras”-ra,


Nyomd meg a „Kijelölés”-t.


Felül az „Alkalmaz”-t.


A megjelenő ablakban szintén az „Alkalmaz” gombot.

Elkezdődik a telepítés...

Most jön a fontos rész!
Egyszer csak kapsz egy ablakot, ott először pipálással fogadd el EULA-t, majd nyomd meg a „Tovább” gombot.


Utána már szépen lezajlik a telepítés, letöltődnek a Microsoft betűkészletek is, lesz Ariel, Times New Roman, Verdana...
Amikor végzett a telepítő, akkor válaszd a „Bezárás”-t, kiléphetsz a Synapticból.
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2015.06.06., 09:23:48 »

Korábban olvasgattunk a kisgépeddel kapcsolatban, és ott azt írták, hogy telepítés után a Menü /Beállítások/ Monitor beállításoknál csak 800x600-as felbontást fogsz találni, ám a videokártyád ennél többre is képes.
[Már megcsináltad a Systembackkel a pontot, tehát ha mégis balul ütne ki a dolog, vissza tudunk az akkori állapotra állni.]
(Ha gondolod, ellenőrizd le a videokártyádat:
Kód:
lspci -v
Ilyesmit kell visszakapj:
01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10) (prog-if 00 [VGA controller])
        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 1125
        Flags: 66MHz, medium devsel, IRQ 9
        BIST result: 00
        Memory at c0000000 (32-bit, prefetchable) [size=256M]
        Memory at d4000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=128K]
        I/O ports at 9000 [size=128]
        Expansion ROM at <unassigned> [disabled]
        Capabilities: [40] Power Management version 2
        Capabilities: [50] AGP version 3.0

Amennyiben a kövéren szedett stimmel, akkor tutira helyben vagyunk.)

Lehetne azt is, hogy rendszergazdai jogokkal létrehozod magadnak a szükséges fájlt, beleilleszted a kellő tartalmat...
Azonban talán egyszerűbb az, hogy én létrehoztam, te letöltöd és átmozgatod a helyére.

Letöltés:
Kód:
wget 32-olvasók-fóruma.hu/Lubuntu_Szurketestverrel/xorg.conf
Enter

Áthelyezés:
Kód:
sudo mv xorg.conf /etc/X11
Enter, jelszó, enter

Újraindítás:
Kód:
sudo reboot
Enter
Remélhetőleg újraindítás után most már nagyobb felbontást is be tudsz állítani.
Ha így van, akkor fontos változás történt a rendszeren, ezt az állapotát érdemes volna megőrizni, ide bármikor érdemes visszaállni, csinálj egy pontot a Systembackkel!

Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2015.06.06., 08:19:23 »

I. A Fő kiszolgáló beállítása és a disztribúció-frissítésről való értesítés kikapcsolása

Menü/Beállítások /Szoftver és frissítések


Ubuntu szoftverek fül,
A „Letöltés innen” résznél
a legördülőmenüben a „Magyar” helyett
válaszd a „Fő kiszolgáló”-t.



Bekéri a jelszavad, add meg, majd nyomd meg az „OK” gombot.



Frissítések fül,
Az „Értesítés a következő Ubuntu kiadásoknál”
a legördülő menüből válaszd a „Soha” opciót.



Nyomd meg a „Bezárás” gombot...


... aztán meg a „Frissítés”-t.


Ha lezajlott a tárolók frissítése, zárd be a „Szoftverek és frissítések”-et!


II. Systemback
(Kellemetlen lenne az egész telepítést egy félrenyúlás után elölről kezdeni, márpedig ilyesmi a kezdőkkel még fokozottabb eséllyel előfordulhat, és persze már velem is előfordult, hogy nem győztem hálálkodni azért, hogy volt egy mentésem a rendszer egyik korábbi legjobb állapotáról...)

Először is az alkalmazásnak néhány függőségét fogjuk telepíteni.

(Emlékeztetőül: A parancsok terminálba történő bemásolásának módja ::itt:: volt részletesen tárgyalva.)
Nyiss egy terminált (Ctrl+Alt+T)
Másold bele:

Kód:
sudo apt-get install libqt5gui5 libqt5widgets5
Enter, jelszó, enter
(A jelszó gépelésekor nem fogsz látni a képernyőn változást, még csak helyettesítőkaraktereket [csillagokat] sem, ne törődj vele, gépeld, aztán enter.)

...
Folytatni akarja? [I/n]

I, majd enter.

A Systemback tárolójának felvétele és az alkalmazás telepítése:
Kód:
sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
Enter


Ezt fogod látni a képernyőn:
Systemback makes it easy to create backups of system and users configuration files. In case of problems you can easily restore the previous state of the system. There are extra features like system copying, system installation and Live system creation.

This PPA contain the stable version of Systemback.

Currently supported Ubuntu releases:
- 14.04.X LTS
- 14.10
- 15.04
- 15.10
További információk: https://launchpad.net/~nemh/+archive/ubuntu/systemback
A folytatáshoz nyomja meg az Entert, vagy a megszakításhoz a Ctrl-C kombinációt

Enter


Kód:
sudo apt-get update && sudo apt-get install systemback
Enter


A művelet után 17,0 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]

I, majd enter.


Várd meg, míg lefut a folyamat.


Visszaállítási pont készítése a Systembackkel:


A Systembacket a Menü/ Rendszereszközök/ Systemback útvonalon tudod elindítani.


Bekéri a jelszavad, add meg, majd nyomd meg az „OK” gombot.



A „Pontműveletek”-nél válaszd az új készítése lehetőséget.


Várd meg türelmesen, míg a visszaállítási pont elkészül.


(Egy-egy újabb pontot érdemes lesz a későbbiek során is néha készítened, pláne nagyobb változtatás, rendszerfrissítés telepítése előtt. Én általában két pontot szoktam meghagyni, a korábbiakat törlöm.)

Most már telepítheted a rendszer által kínálgatott frissítéseket, még ha azok közül valamelyik esetleg szét is túrná a rendszert (nem igazán szokott előfordulni, de azért olykor megeshet), akkor is van hová visszaállnod. Utána jöhet egy újraindítás.
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2015.06.05., 09:28:55 »


*Van egy tervem, de tegnap a MinimalCD-vel is olyan ügyesen vitézkedtél, hogy ha megírod a telepítőt a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-ból, akkor lehet, hogy nem fogsz te engem megvárni, úgyhogy felteszem ide, ami eddig megvan, hiszen vannak benne olyan részek, melyek mindenképp a segítségedre lehetnek, aztán később még majd lehet, hogy a fejlemények tükrében módosítgatom.

Telepítés előtt mindig adatmentés.
Ha vannak olyan adatok a gépen, melyek fontosak, akkor feltétlenül mentsük le őket, mert bár már sok olyan telepítést láttam, ahol nem volt adatvesztés, de ez sosem garantálható.



Maradjunk a szokott úton:
Bootolás a pendrive-ról, Magyar, A Lubuntu kipróbálása telepítés nélkül, internetkapcsolat létesítése.
*(Persze mehetsz másképp is, választhatod „A Lubuntu kipróbálása telepítés nélkül” helyett egyből a Lubuntu telepítését, később, a „Telepítés előkészítése” párbeszédablakban is ki lehet alakítani az internetkapcsolatot, mindkét út végső soron ugyanoda vezet majd.)



Kattintás a bal felső sarokban lévő „Lubuntu 14.04.2 LTS telepítése” feliratú ikonra

A Harmadik féltől származó szoftverek telepítését pipáld be,
viszont a „Frissítések letöltését telepítés közben”-t ne!
(Ha korábban nem létesítettél internetkapcsolatot,
akkor itt is lehet.
Bár lehet telepíteni internetkapcsolat nélkül is,
de akkor utólag kell magyarítani a rendszert,
az macerásabb, mintha
a rendszertelepítéssel együtt észrevétlen végbemegy.)


Ha korábban már beállítottad,
akkor a következő részben neked már eleve a „Magyar” fog szerepelni,
akkor csak „Tovább”.


A telepítés típusánál fontos,
hogy a „Valami más” lehetőséget válaszd,
és megint jöhet a „Tovább”.
Ezután általában nekem jó sokáig olybá szokott tűnni, hogy nem történik semmi,
de nyugalom, ne nyúlj semmihez,
csak várj türelemmel!

(*Na itt lehet azt is, hogy a tervemtől eltérve nem a „Valami más”-t hanem a
Lubuntu telepítését a gépen lévő másik rendszer mellé vagy
A merevlemez törlése és a Lubuntu telepítése opciót választod.
Így is lehet sikeres a telepítés, de akkor a kézi particionálásból kimaradsz és a hamarosan a
Hol tartózkodik Ön résszel folytatódik tovább a telepítés.
[Ha valahol kérdi, vagy meg lehet adni, hogy a rendszerbetöltő hová kerüljön, akkor arra a lemezre kell tenni, amit a gép elsőnek bootol (ez nagy eséllyel nálad a gépben valószínűleg helyet foglaló egy darab körülbelül 160 GB-os merevlemez).
A Linux nem úgy számozza a lemezeket, hogy C,D,E, ..., hanem sda, sdb, sdc...
(A rendszerbetöltőt nem partícióra [sda1, sdb3...] tesszük, hanem lemez gyökerébe [sda, sdb...]!)
Néha a kezdőknél előfordul, hogy a rendszer az sda-ra kerül, a pendrive meg mondjuk az sdb,
és a rendszerbetöltőt az sdb-re teszik, aztán a rendszer csak addig indul el, míg a pendrive csatlakoztatva van a géphez.)
Megeshet, hogy ezen opciók valamelyikét választva (pláne a merevlemez törlése esetén) nem is kapsz ilyen kérdést, vagy találsz ilyen beállítási lehetőséget, ezt is elintézi az automatizmus.
Az igazat megvallva nem tudom, én mindig kézi particionálással telepítek, nem szeretem az automatizmusokat.])




*Particionálás
Még hiányzó rész!
[Pontos adatok kellenének hozzá, hogy a konkrét esethez lehessen igazítani.
Látatlanba:
Lehet, hogy van egy visszaállító partíciója a Vistanak, azt például nem bántanám. Mivel tudtommal Szürketestvér a Vistát cserélné Lubuntura és nem mellé kívánja telepíteni, a többi jelenlegi partíció nagy valószínűséggel törölhető.
Általánosságban elmondható, hogy a hagyományos Legacy/MBR módon használt lemezen maximálisan négy elsődleges partíció hozható létre, azonban egy kiterjesztett (logikai) partíción belül már szinte végtelen a létrehozható alpartíciók száma.
A Windows igényli, hogy a rendszerpartíciója elsődleges partíción kapjon helyet, ugyanakkor erre a Linux nem érzékeny, tehát akár az összes linuxos partíció helyet kaphat egy logikai vagy más néven kiterjesztett partíción belül.
Itt az előzetes adatok alapján több mint 100 GB hely áll majd rendelkezésünkre a Lubuntu számára, melyet kézzel én az alábbiak szerint osztanék fel:
25 GB ext4 / csatolási ponttal a rendszernek (régen az ajánlott érték itt 15 GB volt, de volt aki már kinőtte, manapság már inkább 25 GB-ot javaslunk, én is így szoktam újabban telepíteni).
2 GB cserehely (swap) a lemez végére (Jelenleg úgy tudjuk, hogy 2 GB RAM van a gépben.)
A maradék ext4 /home csatolási ponttal.]



Hol tartózkodik?
Sima „Tovább”.


Általában ezt a részt is el szoktam intézni egy egyszerű „Tovább” nyugtázásával.
(Ha akarod begépelhetsz néhány karaktert [főleg ékezetes betűket]
Az „Írjon ide a billentyűzet kipróbálásához” mezőbe.)

Az „Az ön neve” és „A számítógép neve” mezőkbe szinte mindegy mi kerül.
A felhasználónév és a jelszó viszont fontos,
azokat jól jegyezd meg, talán írd is le!

(A jelszóban ne szerepeljen
ékezetes karakter és x vagy z!)
A többi maradjon alapbeállítás szerint:
Jelszó megkövetelve a bejelentkezéshez,
viszont a saját mappa nincs titkosítva.
„Folytatás”.

Most már hátradőlhetsz, jön a mozi.
A számítógép töltöget, telepít,
mely folyamatokat az alsó sávon kísérheted figyelemmel,
felette pedig egy izgalmas tájékoztató jellegű diavetítés zajlik.
(Gyengébb idegzetűek elmehetnek kávézni
esetleg vacsorázni vagy zuhanyozni.)

Aztán jön egy ablak.
„Újraindítás most.”
Kisvártatva egy üzenet,
„Húzd ki a telepítő pendrive-ot majd Enter.”

A gép újraindulása és a rendszer betöltődése után
a bejelentkezési képernyő fogad.
Írd be a jelszavad,
nyomd meg a „Login” gombot
(vagy üss egy entert).


Immár a telepített rendszert használod!
Gratulálok a sikeres telepítéshez,
szeretettel üdvözöllek a Linux felhasználók táborában!

A frissítések azonnali telepítésétől óva intenélek,
előtte lesz még teendőnk, de az egy másik történet...
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2015.06.04., 21:58:10 »

Megint léptünk egyet előre!  
Eszerint sikerült jól megírnod egy telepítőt és be is tudsz róla bootolni. táncika
Kellően bátran állsz hozzá, és ez bizony jó!  Nagytaps2
(Én már látom is abból, amit leírtál, hogy az Ubuntu gyönyörűen kezeli a WiFi-det!
„Wlan0: qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-express) (drótn”
Ez is jó hír!)

A „gond” csak az, hogy ez a MinimalCD (mini.iso) telepítőjének a struktúrája!

Nem a  lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-ból írtad a telepítőt, hanem a mini.iso-ból.
Már tudom is, hogy miért! Azt a leírást, melyet követtél, korábbi hozzászólásokból ollóztam össze és benne maradt egy kifejezés, ami az eredeti helyén jó volt, de itt át kellett volna írnom az aktuális állapotnak megfelelően. Átsiklottam felette. Elnézést!  Bocs, bocs, bocs! szégyenlem
Most javítom:
(Fogd a pendrive-ot, vidd vissza a nagygépre és újra írd meg a Rufusszal, figyelj, hogy most az inkriminált helyen a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t válaszd, azt tallózd be!)

Bootolható pendrive készítése:
...
II. Csatlakoztatod a pendrive-ot a géphez.
III. Megkeresed a rufus-2.1.exe fájlt (a Letöltések könyvtárban) és futtatod.
IV. Követed a leírást.
(A leírás 3. pontjához érve a Letöltések mappában a lubuntu-14.04.2-desktop-i386 nevű fájlt kell neked most betallóznod.)






[Ha még nincs letöltve a  lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso, akkor előbb természetesen le kell töltened:
A lemezképfájl letöltése:
A lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t letöltöd. (Alapértelmezés szerint a Letöltések könyvtárba kerül.)”]

Ha megírtad, immár a Lubuntuból a telepítőt, akkor vidd vissza pendrive-ot a kisgépre és bootolj be róla olyan ügyesen, ahogyan azt ma is tetted.

Még egyszer elnézést a felesleges plusz körért!
Magyarázat:
Alapvetően a Lubuntut szeretnénk telepíteni, tehát annak a lemezképfájljából kellene telepítőt írni.
lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso 737 MB
mini.iso 37 MB
(Korábban úgy gondoltam, hogy a mobilinterneted miatt a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso letöltése számodra túl nagy adatforgalommal járna, ezért azt DVD-n fogom neked postázni. Ekkor került képbe a mini.iso, és ez is csak azért mert az olyan kis adatmennyiség (37 MB), hogy még mobilinternettel sem okoz gondot a letöltése, és ugyanúgy lehet belőle telepítőt írni, mint abból, amiből majd mi szeretnénk. Ha be tudsz bootolni a mini.iso-ból írt telepítőről, akkor be fogsz tudni a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-ból írt telepítőről is.
Ez mindössze erről szólt volna.
A MinimalCD telepítője a 37 MB-on felüli részt a telepítés során mind az internetről szedi le. A telepítő kezelőfelülete lényegesen kevésbé felhasználóbarát, mint egy desktop telepítőé, különösen a particionálással kapcsolatos része szerintem nem kezdőknek való... Sokkal, de sokkal nehezebb a végén egy Lubuntut kapni, mintha lubuntu-14.04.2-desktop-i386.isoból írt telepítőről installálsz. Én semmiképp nem ajánlanám, hogy erről telepíts. Okosan tetted, hogy megszakítottad ennek a telepítőnek a futását, és nem próbáltad meg végigvinni.
Megvolt a bootolási próba és ezzel a mini.iso-t felejtsük is el.)
Ha magad töltöd le a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t, akkor rögtön írhattad volna abból a telepítőt, csak sajnos elrontottam a leírást.
Most már mindegy. Meg kell írnod a telepítőt a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.isoból, aztán mehetünk tovább.
(Jelezd, ha nem szeretnéd letölteni, hanem inkább a DVD-n való küldést választanád!)

Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2015.06.04., 21:37:08 »



Szóval F12-vel előjött a usb bootolás lehetősége rá is kattintottam. Majd feldobta a képernyőt, amely hasonlít az általad belinkelthez, de csöppet más.

   Installer boot menu

Install
Comand-line install
advenced options
help

Ha az install-ra kattintok akkor lép tovább a nyelvre  
Hungarian OK
ez után felugró széles ablak közli, hogy a honosítás nem készült el teljesen, van rá kevés esély, hogy le nem fordított párbeszéd fordulhat elő. Természetesen folytatom a telepítést a kijelölt nyelven

Következő ablak időzóna beállítás ez is OK
következő billentyű kiosztási ellenőrzés  OK
...aztán

következő ablak
E gépen több hálózati csatlakozó is van. Válassza ki a telepítéskor használandó elsődlegest. Az először megtalált hálózati csatlakozóz már kiválasztottam (ha ez lehetséges volt) /idézet az ablakbó/  és alatta két lehetőség:

eth0 : silicion integrated systems (SiS) 190 Gigabit ethernet adapter
Wlan0: qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-express) (drótn


szóval a két fenti lehetőséget kínálja fel, beszínezve (megjelölve) az elsőt..

Itt megálltam.

Azaz a pendriveről indulás során nem kínált fel nekem telepítés nélküli ubuntu kipróbálást.    

 Innen visszalépve bead egy ablakot un. Ubuntu telepítő főmenűt egy ablakban.
Ez alapján a a Hálózati hardver felderítése-nél álltam le.
Ez alatt találhatóak sorrendben?
Hálózat beállítása
válasszon Ubuntu tükröt
telepítő összetevőinek letöltése
debconf kérdések fontosságának megváltoztatása
hibakereső naplól mentése
héj futtatása
telepítés megszakítása

 ezen utóbbira kattintva egyelőre megszakítottam a dolgokat.

/bevallom egyszer tovább léptem, de a hálózat beállításánál valamit nem talált a gép, lehet nem jót jelöltem be  a hálózati csatlakozó kiválasztásánál....


Megint léptünk egyet előre!  
Eszerint sikerült jól megírnod egy telepítőt és be is tudsz róla bootolni.
táncika
Kellően bátran állsz hozzá, és ez bizony jó!  Nagytaps2
(Én már látom is abból, amit leírtál, hogy az Ubuntu gyönyörűen kezeli a WiFi-det!
„Wlan0: qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-express) (drótn”
Ez is jó hír!)

A „gond” csak az, hogy ez a MinimalCD (mini.iso) telepítőjének a struktúrája!

Nem a  lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-ból írtad a telepítőt, hanem a mini.iso-ból.
Már tudom is, hogy miért! Azt a leírást, melyet követtél, korábbi hozzászólásokból ollóztam össze és benne maradt egy kifejezés, ami az eredeti helyén jó volt, de itt át kellett volna írnom az aktuális állapotnak megfelelően. Átsiklottam felette. Elnézést!  Bocs, bocs, bocs! szégyenlem
Most javítom:
(Fogd a pendrive-ot, vidd vissza a nagygépre és újra írd meg a Rufusszal, figyelj, hogy most az inkriminált helyen a lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t válaszd, azt tallózd be!)

Bootolható pendrive készítése:

[Ha még nincs letöltve a  lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso, akkor előbb természetesen le kell töltened:
A lemezképfájl letöltése:
A lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t letöltöd. (Alapértelmezés szerint a Letöltések könyvtárba kerül.)”
De szerintem ezt már letöltötted korábban.]

...
II. Csatlakoztatod a pendrive-ot a géphez.
III. Megkeresed a rufus-2.1.exe fájlt (a Letöltések könyvtárban) és futtatod.
IV. Követed a leírást.
(A leírás 3. pontjához érve a Letöltések mappában a lubuntu-14.04.2-desktop-i386 nevű fájlt kell neked most betallóznod.)






Ha megírtad, immár a Lubuntuból a telepítőt, akkor vidd vissza pendrive-ot a kisgépre és bootolj be róla olyan ügyesen, ahogyan azt ma is tetted.

Még egyszer elnézést a felesleges plusz körért!
Naplózva
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2015.06.04., 19:49:41 »

Nagytaps2

Akkor talán végre túlesünk a legsarkalatosabb kérdésen, hogy: Sikerül-e bebootolni a telepítőről?
Bootolás a pendrive-ról
1. A megírt pendrive-nak csatlakoztatva kell lennie a géphez.
2. Megnyomod a kisgép bekapcsoló gombját (vagy újraindítod).
3. Szorgalmasan nyomogatod az F12 gombot.
Most meg kell jelenjen egy boot-menü, amiben valamilyen néven ki kell tudnod választanod a pendrive-ot.
(Lehet USB-nek nevezi, vagy a nevét írja ki, például „Kingston DATA Traveler”..., innen ezt nem tudom megmondani, de lesz három vagy négy lehetőség és azok közül értelemszerűen valamelyik.)

Ha összejött a bootolás, akkor itt a következő lépés.




Szóval F12-vel előjött a usb bootolás lehetősége rá is kattintottam. Majd feldobta a képernyőt, amely hasonlít az általad belinkelthez, de csöppet más.

   Installer boot menu

Install
Comand-line install
advenced options
help

Ha az install-ra kattintok akkor lép tovább a nyelvre 
Hungarian OK
ez után felugró széles ablak közli, hogy a honosítás nem készült el teljesen, van rá kevés esély, hogy le nem fordított párbeszéd fordulhat elő. Természetesen folytatom a telepítést a kijelölt nyelven

Következő ablak időzóna beállítás ez is OK
következő billentyű kiosztási ellenőrzés  OK
...aztán

következő ablak
E gépen több hálózati csatlakozó is van. Válassza ki a telepítéskor használandó elsődlegest. Az először megtalált hálózati csatlakozóz már kiválasztottam (ha ez lehetséges volt) /idézet az ablakbó/  és alatta két lehetőség:

eth0 : silicion integrated systems (SiS) 190 Gigabit ethernet adapter
Wlan0: qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-express) (drótn


szóval a két fenti lehetőséget kínálja fel, beszínezve (megjelölve) az elsőt..

Itt megálltam.

Azaz a pendriveről indulás során nem kínált fel nekem telepítés nélküli ubuntu kipróbálást.   

 Innen visszalépve bead egy ablakot un. Ubuntu telepítő főmenűt egy ablakban.
Ez alapján a a Hálózati hardver felderítése-nél álltam le.
Ez alatt találhatóak sorrendben?
Hálózat beállítása
válasszon Ubuntu tükröt
telepítő összetevőinek letöltése
debconf kérdések fontosságának megváltoztatása
hibakereső naplól mentése
héj futtatása
telepítés megszakítása

 ezen utóbbira kattintva egyelőre megszakítottam a dolgokat.

/bevallom egyszer tovább léptem, de a hálózat beállításánál valamit nem talált a gép, lehet nem jót jelöltem be  a hálózati csatlakozó kiválasztásánál....

Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2015.06.03., 22:09:37 »

Az új pendrivera megtörtént a fenti rufus és iso képfile telepítése.  

 Nagytaps2

Akkor talán végre túlesünk a legsarkalatosabb kérdésen, hogy: Sikerül-e bebootolni a telepítőről?
Bootolás a pendrive-ról
1. A megírt pendrive-nak csatlakoztatva kell lennie a géphez.
2. Megnyomod a kisgép bekapcsoló gombját (vagy újraindítod).
3. Szorgalmasan nyomogatod az F12 gombot.
Most meg kell jelenjen egy boot-menü, amiben valamilyen néven ki kell tudnod választanod a pendrive-ot.
(Lehet USB-nek nevezi, vagy a nevét írja ki, például „Kingston DATA Traveler”..., innen ezt nem tudom megmondani, de lesz három vagy négy lehetőség és azok közül értelemszerűen valamelyik.)

Ha összejött a bootolás, akkor itt a következő lépés.
Naplózva
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2015.06.03., 21:13:20 »

Talán lesz ebből valami.

Egyelőre ott tartunk, hogy rovattársamnak van egy Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 gépe, melynek eddig ismert adatai:
RAM : 1,789 MB
Intel Pentium Dual CPU T2370
Videokártya SiS Mirage3
elsődleges merevlemez 30 GB
összes merevlemez 149 GB
A masinán jelenleg Windows Vista fut, a gép tulajdonságai alapján az Ubuntu családból Lubuntut volna célszerű telepíteni.

A lemezképfájl letöltése:
A lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t letöltöd. (Alapértelmezés szerint a Letöltések könyvtárba kerül.)

A lemezképfájl ellenőrzése:
„Windows alatt

    Töltse le és telepítse a winMD5Sum alkalmazást.
    Kattintson jobb egérgombbal az ISO fájlra, válassza a Küldés -> winMD5Sum lehetőséget.
    Várjon türelemmel a winMD5Sum betöltéséig.
    Másolja be az Ubuntu Hashes oldalról a megfelelő MD5 hasht az alsó szövegdobozba.
    Kikerestem, a neked kellő MD5 hash: aab1b7817c7994e2f9a6fc5f90c609bd
    Kattintson a Compare gombra.”

A gépben az optikai meghajtó betegeskedik, ezért pendrive-ról próbálunk majd meg telepíteni.

Bootolható pendrive készítése:
A művelet megkezdése előtt a pendrive-ról ments le mindent, mert a tartalma törlődni fog!
I. Letöltöd az Rufust-t (ha nincs másképp beállítva ez is a Letöltések mappába kerül).
II. Csatlakoztatod a pendrive-ot a géphez.
III. Megkeresed a rufus-2.1.exe fájlt (a Letöltések könyvtárban) és futtatod.
IV. Követed a leírást.
(A leírás 3. pontjához érve a Letöltések mappában a mini nevű fájlt kell neked most betallóznod.)


Bootolás a pendrive-ról
1. A megírt pendrive-nak csatlakoztatva kell lennie a géphez.
2. Megnyomod a kisgép bekapcsoló gombját (vagy újraindítod).
3. Szorgalmasan nyomogatod az F12 gombot.
Most meg kell jelenjen egy boot-menü, amiben valamilyen néven ki kell tudnod választanod a pendrive-ot.
(Lehet USB-nek nevezi, vagy a nevét írja ki, például „Kingston DATA Traveler”..., innen ezt nem tudom megmondani, de lesz három vagy négy lehetőség és azok közül értelemszerűen valamelyik.)



Az új pendrivera megtörtént a fenti rufus és iso képfile telepítése.   
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2015.05.28., 21:13:35 »

Igazából egy sima oda-vissza másolási gyakorlat, nem kell megrettenni  a sok szövegtől meg képtől, csak szeretek nagy feneket keríteni a dolgoknak!  Kacsint

(Bevezető: Ha már idáig eljutottunk, akkor gyakorlatilag csak a telepítés, illetve azt követően néhány hasznos jó tanács megosztása van hátra.
Ahhoz, hogy készíthessek egy minden részletre kiterjedő, alapos és személyre szabott telepítési útmutatót már csak egy dolog hiányzik, tudnom kellene hány darab és mekkora merevlemez van a gépedben, és azo(ko)n hány darab, mekkora, és milyen típusú partíció helyezkedik el, és milyen sorrendben.

Az előző hozzászólást azzal zártam, hogy a terminál fontos része lesz a kettőnk közötti kommunikációnak.
Eléggé ódzkodnak az emberek a terminál használatától, pedig a távolról végzett segítségnyújtásban és hibaelhárításban nincs ennél hatékonyabb eszköz.
A fent felsorolt információkat például hogyan tudnám megszerezni?
Elég hozzá egyetlen parancs és a kimenete.

Ha gyakorlott linuxos lennél, akkor ilyen szituációban, lehet csak ennyit írnának neked:
Kód:
sudo parted -l

Persze ez egy kezdővel kiszúrás, honnan is tudná, mit is jelent ez?
Leírom hát aprólékosan, részletesen.
Először is tudnod kell, hogy ha lehet, mindig inkább másoljuk a parancsokat, mintsem gépeljük. Sokszor láttam már olyat, hogy valaki gépelni próbált egy parancsot, de aztán többször is elrontotta, és csak topogtunk, kaptuk a kimeneteket, hogy nincs ilyen parancs, meg nincs ilyen könyvtár...
sudo szóköz parted szóköz kötőjel kisel enter.
Egyszerűbb és biztosabb a másolás.)


Odáig megvagy, hogy bebootols a pendrive-ról, elindítod a Live-ot, internetkapcsolatot létesítesz, feljössz ide a fórumra.

sudo parted -l

Jelöld ki a parancsot,
,jobb egérgombbal kattints > Copy (vagy nyomj egy Ctrl+C-t).
   
    


Most nyiss egy terminált:
Menü/ Kellékek/ LX Terminal
vagy a CTRL+ALT+T


Szerkeszt/ Beilleszt
vagy a Shift+Ctrl+V


Meg kell jelenjen a terminálban a parancs.


Nyomj egy entert!
Megkapod a parancs kimenetét.


Jelöld ki a terminálablak teljes tartalmát.
(ubuntu@lubuntu:-$-tól ubuntu@lubuntu:-$-ig,
így én látni fogom azt is mit írtál vagy másoltál be,
és tudni fogom azt is,
hogy megkaptam a teljes kimenetet, nem maradt le róla semmi.)


Szerkeszt/ Másol
vagy Shift+Ctrl+C


A fórum „Üzenet” mezőjében
jobb egérgomb > Paste
vagy Ctrl+V


Már csak a „Hozzászólás” gombot kell megnyomni.

Ha ez megvan, akkor én virtuális gépen szimulálni fogom a teljes telepítést.
Egy kis időbe telhet, míg azt a  leírást elkészítem, türelmedet kérem!
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Válasz #1 Dátum: 2015.05.28., 07:42:54 »

A Lubuntu desktop telepítőről történő bootolás után hamarosan ez a menü fogad:



Itt a fel-le, jobbra-balra nyilakkal navigálj a „Magyar”-ra, majd nyomd meg az entert.


Válaszd a „A Lubuntu kipróbálása telepítés nélkül” lehetőséget.


Kis idő elteltével betöltődik a Live rendszer.


Számunkra egy nagyon lényeges dolog, hogy sikerüljön internetkapcsolatot létrehoznod.
A hálózatkezelőt a panel jobb felén találod.

(Itt a tiéd a főszerep, én nem tudom, hogy a mobilinternetedet megosztó eszközzel milyen módon kell kapcsolódni. Annyit olvastam a leírásokban, hogy a gépeden, ha nincs bekapcsova a WiFi, akkor azt valószínűleg az FN+F1-gyel kell bekapcsolni. Ha a Vistan élt a WiFi, akkor legalább az tuti, hogy a BIOS-ban nincs letiltva, mert találkoztam már ilyen esettel is...
Persze vélhetően nem lesz semmi gond, a WiFi engedélyezve és bekapcsolva lesz a kisgépen, a Lubuntu alapból meg fogja hajtani az eszközt, úgyhogy csak rákattintasz a hálózatkezelőre, és ott fogod látni a mobilnet megosztó kütyü által szórt jelet, rákattintasz, ha kell, megadod a jelszót [emlékeim szerint rajta van valahol a kütyün, a szolgáltatómtól kapott modemnek ugyanilyen van a fenekén. :-)  Egy korábbi leírásnak erre a részére is rákukkanthatsz ezzel kapcsolatban.)

Ha már van internetkapcsolatod, fel is nézhetsz a fórumra! :-)
Kiváló lehetőség az internetkapcsolat meglétének ellenőrzésére (is)!  zizi


Próbálgathatod, felfedezheted a Lubuntut.
Noha indulásnál a magyar nyelvet választottuk, a teljes nyelvi csomag nincs benne a telepítőben, hiszen annak létrehozásakor a hellyel azért csínján kell bánni, így az alkalmazások egy része félig angol, félig magyar. A telepítés során majd töltődnek le még további magyar nyelvi fájlok, a helyzet rengeteget fog javulni, de Live módban be kell érni ennyivel.


A kettőnk között kommunikációnak fontos eleme lesz a terminál,
melyet a Menü/ Kellékek/ LX Terminal útvonalon
vagy a CTRL+ALT+T billentyűkombinációval tudsz nyitni.



Most már jöhet a partíciók és merevlemezek feltérképezése, vagy esetleg rögtön a telepítés.
Naplózva
Csuhás
Hős tag
*****

Karma: +0/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1 268


Profil megtekintése
« Dátum: 2015.05.28., 07:27:55 »


Tartalomjegyzék:
A Lubuntu lemezképfájl letöltése, ellenőrzése, pendrive-ra írása, bootolás a telepítőről
Lubuntu Live rendszer indítása
A merevlemezek és partíciók feltérképezése
Telepítés
Telepítés után I. – (Systemback)
Telepítés után II. – Képernyőfelbontás
Telepítés után III. – Korlátozott extrák
Telepítés után IV. – Ubuntu szoftverközpont
Beavatás

Talán lesz ebből valami.

Egyelőre ott tartunk, hogy rovattársamnak van egy Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 gépe, melynek eddig ismert adatai:
RAM : 1,789 MB
Intel Pentium Dual CPU T2370
Videokártya: SiS Mirage3
„elsődleges merevlemez 30 GB
összes merevlemez 149 GB”
? ? ?
A masinán jelenleg Windows Vista fut, a gép tulajdonságai alapján az Ubuntu családból a Lubuntut volna célszerű telepíteni.

A lemezképfájl letöltése:
A lubuntu-14.04.2-desktop-i386.iso-t letöltöd. (Alapértelmezés szerint a Letöltések könyvtárba kerül.)

A lemezképfájl ellenőrzése:
„Windows alatt

    Töltse le és telepítse a winMD5Sum alkalmazást.
    Kattintson jobb egérgombbal az ISO fájlra, válassza a Küldés -> winMD5Sum lehetőséget.
    Várjon türelemmel a winMD5Sum betöltéséig.
    Másolja be az Ubuntu Hashes oldalról a megfelelő MD5 hasht az alsó szövegdobozba.
    Kikerestem, a neked kellő MD5 hash: aab1b7817c7994e2f9a6fc5f90c609bd
    Kattintson a Compare gombra.”

A gépben az optikai meghajtó betegeskedik, ezért pendrive-ról próbálunk majd meg telepíteni.

Bootolható pendrive készítése:
A művelet megkezdése előtt a pendrive-ról ments le mindent, mert a tartalma törlődni fog!
I. Letöltöd az Rufust-t (ha nincs másképp beállítva ez is a Letöltések mappába kerül).
II. Csatlakoztatod a pendrive-ot a géphez.
III. Megkeresed a rufus-2.1.exe fájlt (a Letöltések könyvtárban) és futtatod.
IV. Követed a leírást.
(A leírás 3. pontjához érve a Letöltések mappában a lubuntu-14.04.2-desktop-i386 nevű fájlt kell neked most betallóznod.)


Bootolás a pendrive-ról
1. A megírt pendrive-nak csatlakoztatva kell lennie a géphez.
2. Megnyomod a kisgép bekapcsoló gombját (vagy újraindítod).
3. Szorgalmasan nyomogatod az F12 gombot.
Most meg kell jelenjen egy boot-menü, amiben valamilyen néven ki kell tudnod választanod a pendrive-ot.
(Lehet USB-nek nevezi, vagy a nevét írja ki, például „Kingston DATA Traveler”..., innen ezt nem tudom megmondani, de lesz három vagy négy lehetőség és azok közül értelemszerűen valamelyik.)
Naplózva
Oldalak: [1] Fel Nyomtatás 
Harminckettes  |  Útmutatók  |  Informatikai segítségnyújtás (Moderátor: AKI...)  |  Téma: Lubuntu telepítése Szürketestvérrel
Ugrás:  


Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát

A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!