Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.
2024.04.25., 18:25:22
Főoldal Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció
Hírek:
Alterirsa - Albertirsa, ahogy én látom
Szubjetív portál

Galériák

Relikviák



Akela galériája
AKI... galériája
Amadeus galériája
Atom Manó galériája
Csuhás galériája
Gazember galériája
Ine galériája
Ketrin galériája
Mikulás albuma
100/2 galériája
RH galériája
Szürketestvér galériája
Zzsolti galériája

Irodalmi rovatok

AKI...
- hajnalban csókkal ébressz

Amadeus
- Húsvéti gondolatok

Atom Manó
Csuhás
- Kőszinteség

Esthajnal
Gondolkodó
Pumukli
- Úton

Saoma
Sapirico
Sven
Szivárvány
Szivárvány új írásai
- Hegyeim

Szürketestvér
- újra sólyom lehetnék

VN
- Mint te


Időjárás
Hőtérkép
Navigáció
Viadukt hírek
Blogtér
Régi fórumok
Galériák
32-es Galériák
Kapcsolat
Áraink
Impresszum


Közérdekű




Tiszta dili - Velünk bátran szórakozhatsz!


Programmester - Nemzetközi rendezvénykereső, programajánló.


Bohócdoktorok

Reklám

Viadukt - Híd, ami összeköt

Vám tanácsadás, export-import vámkezelések, termékdíj ügyintézés, EKÁER ügyintézés,tanácsadás
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális 0 Felhasználó és 1 vendég van a témában
Oldalak: 1 [2] 3 4 ... 17 Le Nyomtatás
Szerző Téma: épp aktuális  (Megtekintve 40762 alkalommal)
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 238



Profil megtekintése WWW
« Válasz #306 Dátum: 2022.05.05., 06:44:37 »

Úgy nézem, nagy valószínűséggel a barackfa virágainak "annyi". Idén mind a három barack fa szépen virágzott. Már raktam el palántának valót azok a "hidegházban" szerintem megúszták. A nejem  korábban már kitakarta a banánpálmákat. szépen meg is indultak. Szerencsére megforgadta a tanácsomat este visszatakarta egy fóliával őket, talán megúszták a fagyot.
A borsó is kihajtott jól látni a sorokat. Az szerintem kibirta, legalábbis remélem.

Járom a kertet én is.
A kajszit kicsit megviselte az időjárás, az őszi úgy látom megmaradt. Sajnos a nektarinon a sok virág ellenére sem látok terméskezdeményt! Évek óta vergődök vele. Azt hiszem ez volt az utolsó éve, jövőre lecserélem.
Ősszel tettünk el három tőke szőlőt, szépen megindult mindegyik. Ami facsemetéket elültettünk, ők is leveleznek. A tavaly tavaszi beszerzésű Vilmos körte gyökfőtől hozott egy hajtást. Örültem neki, azt hittem elpusztult a növény!  táncika
A borsó is szépen nődögél.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #305 Dátum: 2022.04.04., 13:21:45 »

Úgy nézem, nagy valószínűséggel a barackfa virágainak "annyi". Idén mind a három barack fa szépen virágzott. Már raktam el palántának valót azok a "hidegházban" szerintem megúszták. A nejem  korábban már kitakarta a banánpálmákat. szépen meg is indultak. Szerencsére megforgadta a tanácsomat este visszatakarta egy fóliával őket, talán megúszták a fagyot.
A borsó is kihajtott jól látni a sorokat. Az szerintem kibirta, legalábbis remélem.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #304 Dátum: 2022.03.19., 17:41:45 »

Ma elvetettem pár ágyás zöldborsót. Rajnai törpe, Korvin és Debreceni zöld került a sorokba. Mindegyik korai fajta. Még vetek mejd el két kisebb ágyásnyit.  Szintén elvetettem már a paradicsom leendő helyére a mustárt, az kb. addigra fog virágozni mikorra ki lehet ültetni a paántákat. Akkor lekaszálom és beforgatom a földbe a z alját. Utána mehet bele a palánta. A palánták mellé vetek majd sarkanytúkát. Ez védi növényt a tetvektől, illetve remélem a gyomot is elnyomja.

A kert nagy része elő van készítve a tavaszi munkákra, illetve ültetésre és vetésre is. Korábbről volt egy kb. 6 talicskányi komposztom, azt is beforgattam a földekbe.
Palántázni még nem kezdtem el, azaz nem vetettem még semmit a kis edényekbe. Talán jövő héten javul az idő és akkor el kezdem a bársony és körömvirágokkal, meg a paradicsomokkal.  Aztáén jön a paprika, cuikkini, zeller stb... Kinéztem egy helyet a paszternáknak is a diófa közelébe  állítólag bírja), mert tavalya sárgarépával ellentétbe a paszternák jól sikerült.
Túl vagyok a lemosó permetezésen, előtte a metszéseken is..
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 238



Profil megtekintése WWW
« Válasz #303 Dátum: 2022.03.17., 10:39:27 »

Elkészítettem és feltöltöttem a külső melegágyat.
A régi föld- trágya keverék helyére újat tettem, várja a vetőmagot.

Mivel kicsi területet fogunk megmunkálni, lassan nekiveselkedek az ásásnak, a szőlő-kordon kialakításának: az oszlopok, tartó gyámok és a drót kifeszítésének.
Aztán következhet az uborka háló kifeszítése.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 238



Profil megtekintése WWW
« Válasz #302 Dátum: 2022.02.21., 14:09:40 »

Már összegyűjtöttem azon növények magvait, amiket tervezek ültetni, vetni. Nagyjából a kert elrendezésének a terve is meg van. Sok mindennek utána olvastam, főképp a kártevőknek és kórokozóknak, hogyan milyen módon védekezzek ellenük.

Itt a környéken több helyen láttam már, hogy a diófákra un sárga színű rovarfogó lapokat helyeztek fel. Nem tudom, lehet a dióburokfúrólégy miatt.

Alább belinkelek egy cikket, amely egy lehetőséget ajánl a kártevő ellen, Nem tudom mennyire hatásos, még nem próbáltam. De hátha vkit érdekel.

 https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/dio-diofa-dioburok-furolegy-gyumolcs-kert-fa-53599-001?utm_source=hirkereso&utm_medium=cpc&utm_campaign=HIRpromo&utm_content=53599

A diófát - ami terem - ki fogom vágni hamarosan. Alapvetően nem a kártevő, hanem a nem megfelelő helye miatt. A kert hátuljában már növekszik egy másik, szép fácska. Még nem terem, de legalább jó helyen van. Annyi diót, amennyit elfogyasztunk igazán megveszem akár a szembe- szomszédtól is.
Viszont a nektarinom tavaly nagyon csúnyán nézett ki, az idén kicsit keményebben fogom vegyszerezni (és nagyon sajnálom, mert amennyire csak lehet vegyszerek nélkül szeretem művelni a kertet és a gyümölcsöst).

Nagyjából 0,5 m2en sikerült kiszednem a még Tőled kapott, de igencsak elszaporodott nádat. Pisti fiamnak adtam belőle.
A maradék is bővel elég lesz a babhoz és a paradicsomhoz karónak.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #301 Dátum: 2022.02.05., 18:05:14 »

Már összegyűjtöttem azon növények magvait, amiket tervezek ültetni, vetni. Nagyjából a kert elrendezésének a terve is meg van. Sok mindennek utána olvastam, főképp a kártevőknek és kórokozóknak, hogyan milyen módon védekezzek ellenük.

Itt a környéken több helyen láttam már, hogy a diófákra un sárga színű rovarfogó lapokat helyeztek fel. Nem tudom, lehet a dióburokfúrólégy miatt.

Alább belinkelek egy cikket, amely egy lehetőséget ajánl a kártevő ellen, Nem tudom mennyire hatásos, még nem próbáltam. De hátha vkit érdekel.

 https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/dio-diofa-dioburok-furolegy-gyumolcs-kert-fa-53599-001?utm_source=hirkereso&utm_medium=cpc&utm_campaign=HIRpromo&utm_content=53599
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 238



Profil megtekintése WWW
« Válasz #300 Dátum: 2021.11.17., 20:55:50 »



A poloskákkal kapcsolatban határozottan az az idei megfigyelésem, hogy kevesebb van/volt.
...

Nálunk is gyérebben vannak. Tavaly komoly gradációjuk volt, de most mintha léneygesen kevesebben lennének.



Amúgy a kertben már nincs semmi termés, illetve csak a csicsóka.

Nálunk a spenót, a káposzta és cékla tartja magát. Annyira nem volt hideg, hogy kiszedjük, de mér nem sokáig tarthatjuk őket.
No meg a hagyma, de az sokszor 3-4 évig bent marad.  vigyor

[/quote]


Banánfa.... Nekünk ez a japán télálló fajta van, kb. ez volt a 3. idénye. Úgy vettem két tövet kertészetben, aztán viszont kaptam vagy kettőt rá egy évvel itt egy ismerősömtől is. Termése még nem volt. Utána olvastam valamikor, úgy rémlik azt írták, hogy 4-5 év múlva ha bizonyos optimális körülmények teljesülnek akkor talán lehetséges.  ......

Drukkolok!



Van egy fügebokrunk... Úgy kb.16 éve lehet meg. Egész kicsi dugványból fejlődött ki. Már jópárszor vissza kellett vágni, ritkítani. Sok termése van.  Én nem különösen szeretem nyersen, de a nejem befőzi lekvárnak. Szerintem a fügebokornak egy jó titka van....Meg kell találni a szélvédett és fagyzugmentes helyet neki. Ilyenkor ahogy lehullanak a nagy levelei, azokat be szoktuk sepergetni a töve köré, hogy a tövét védje a fagytól. Persze az ágak közül több el szokott fagyni bizonyos magasság felett. Azt tavasszal látni lehet, azokat le kell nyesni.

Majd kiderül, sikerült-e.

A két semmire menő (csak nőttek, de nem igazán teremtek) cseresznyefát kivágtam, vettem helyettük egy kisebbet. Majd meglátjuk!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #299 Dátum: 2021.11.05., 17:49:14 »

Tévedsz, én figyelemmel követtem, hiszen hasonló cipőben járunk!
A poloskák jobbára vidéken érzik jól magukat, Pesten nem annyira. Ezt pesti kollégáimtól tudom.

A banánfával kapcsolatban egy roppant gyakorlatias kérdésem van: terem is?

Én most próbálkozom fügével.
Tavaly vettük, eddig ládában volt, de most kiültettem. Amikor -5 alá fog menni, fátyol fóliával és szalmával fogom takarni, mert még kicsi. Az utcánkban több fügét is láttam, csak ők már nagyok. Télire nem kapnak semmilyen védelmet. Kíváncsi leszek az eredményre.



A poloskákkal kapcsolatban határozottan az az idei megfigyelésem, hogy kevesebb van/volt. Lehet a korábban leírt célzott vegyi védekezés mellett az is közrejátszik, hogy a velünk átellemben levő telek elkelt. Az új tulaj meg avval kezdte, hogy az elbúrjánzott növényzetet, az ápolatlan tujákat kiírtota. Emlékszem tavaly, vagy tavaly előtt napnyugtakor, nyár végén, ősz elején felhőkben repültek át mifelénk a poloskák. Sok egy ott az útjukba lerülő orgona bokron landolt. Akkor próbáltam ki először a cyperkill biosol féle káliszappan keveréket. Jól lemosó jelleggel. potyogtak le.

Viszont sajnos más kártevő szaporodott el a kertben. Ez pedig a bagolylepke valamelyik fajtája. Vszínűleg a gyapottok bagolylepke. Gyakorlatilag a paprikatermésem 30-35 %-t lerendezték. Sőt a habaneró ültetvényeimet is jócskán megdészmálták a hernyói. Tavaly raktam ki sárga ragacs csapdákat. Volt a "melegházban" is. Idén elfelejtettem. Így nem észleltem a rajzásukat, és a a csapdák sem végezték el a gyérítést. Jővőre, ha a Mindenható Nagy Titok segedelmével és saját erőnk révén megérjük, akkor oda kell erre figyelni.

Amúgy a kertben már nincs semmi termés, illetve csak a csicsóka.

Banánfa.... Nekünk ez a japán télálló fajta van, kb. ez volt a 3. idénye. Úgy vettem két tövet kertészetben, aztán viszont kaptam vagy kettőt rá egy évvel itt egy ismerősömtől is. Termése még nem volt. Utána olvastam valamikor, úgy rémlik azt írták, hogy 4-5 év múlva ha bizonyos optimális kjörülmények teljesülnek akkor talán lehetséges.  Épp ma vágtuk vissza a törzseket. Igazából egy másfél négyzetméteres helyen tőbb tő nőtt ki. Volt két hatalmas (kb. 10-12  cm-es átmérőjű "törzzsel") egy kisebb és több még kisebb. A gyerekek. Szóval visszavágtuk, a vastagabbakat kb. 50 cm magasságig és a leszedett levelekkel is burkolva + más levelekkel, meg alátétfóliával takartuk be. Átkötve.

Van egy fügebokrunk... Úgy kb.16 éve lehet meg. Egész kicsi dugványból fejlődött ki. Már jópárszor vissza kellett vágni, ritkítani. Sok termése van.  Én nem különösen szeretem nyersen, de a nejem befőzi lekvárnak. Szerintem a fügebokornak egy jó titka van....Meg kell találni a szélvédett és fagyzugmentes helyet neki. Ilyenkor ahogy lehullanak a nagy levelei, azokat be szoktuk sepergetni a töve köré, hogy a tövét védje a fagytól. Persze az ágak közül több el szokott fagyni bizonyos magasság felett. Azt tavasszal látni lehet, azokat le kell nyesni.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 238



Profil megtekintése WWW
« Válasz #298 Dátum: 2021.11.05., 11:06:36 »

Tehát visszatérve a poloskákra. Egy gazdáknak szoló honlapon keresgetve a zöld vándorpoloska ellen, a karate zeon-t ajánlják. Más szert nem  is említenek. Mivel az ázsiai márványos poloska, amely imád a házba, a lakésba besomfordálni, szóval az hasonló felépítésú és életmódú, így gondolom elleni is hatásos lehet.
Egyelőre én maradtam a cyperkillnél. A ház hátsó frontjának festése hamarosan következik, így ott tervezek egy széldeszkák alá, a bádogozás, meg a rag alá történő erőteljes befújást. Itt is szeretnek meglapulni a telelésre előkészülni. Aztán egy óvatlan pillanatban, a nyitott ablakon át behatolni a házba., Igaz az ablakra van felszerelve un. rolós szunyogháló, azonban itt képesek megtalálni az oldalán futó sínekben a vezető műször sörtéket, amely között a szunyogháló halad és ezt a kitinpáncéljukkal könnyedén félretolva osonnak be a lakásba. Légynek, vagy szúnyognak erre nincs esélye, az erre képtelen.  Ez kicsit Off téma volt, de mindegy.

Tévedsz, én figyelemmel követtem, hiszen hasonló cipőben járunk!
A poloskák jobbára vidéken érzik jól magukat, Pesten nem annyira. Ezt pesti kollégáimtól tudom.

A banánfával kapcsolatban egy roppant gyakorlatias kérdésem van: terem is?

Én most próbálkozom fügével.
Tavaly vettük, eddig ládában volt, de most kiültettem. Amikor -5 alá fog menni, fátyol fóliával és szalmával fogom takarni, mert még kicsi. Az utcánkban több fügét is láttam, csak ők már nagyok. Télire nem kapnak semmilyen védelmet. Kíváncsi leszek az eredményre.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #297 Dátum: 2021.09.06., 20:31:13 »

Tehát visszatérve a poloskákra. Egy gazdáknak szoló honlapon keresgetve a zöld vándorpoloska ellen, a karate zeon-t ajánlják. Más szert nem  is említenek. Mivel az ázsiai márványos poloska, amely imád a házba, a lakésba besomfordálni, szóval az hasonló felépítésú és életmódú, így gondolom elleni is hatásos lehet.
Egyelőre én maradtam a cyperkillnél. A ház hátsó frontjának festése hamarosan következik, így ott tervezek egy széldeszkák alá, a bádogozás, meg a rag alá történő erőteljes befújást. Itt is szeretnek meglapulni a telelésre előkészülni. Aztán egy óvatlan pillanatban, a nyitott ablakon át behatolni a házba., Igaz az ablakra van felszerelve un. rolós szunyogháló, azonban itt képesek megtalálni az oldalán futó sínekben a vezető műször sörtéket, amely között a szunyogháló halad és ezt a kitinpáncéljukkal könnyedén félretolva osonnak be a lakásba. Légynek, vagy szúnyognak erre nincs esélye, az erre képtelen.  Ez kicsit Off téma volt, de mindegy.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #296 Dátum: 2021.09.06., 20:21:50 »

Jó estét!


Amit a poloskáról írtan, kicsit elkapkodtam. A minap, késő délutánoi óráknan a banán "pálma" levelein vettem észre egy csoportosulást. Gyülekeztek. Kénytelen voltam gyorsan bekeverni, cyperkill + biosol-káliszappant, jó erősen és napnyugtakor lefújtam, aztán másnap is. Ez kb. 4-5 napja lehetett. Azóta csökken a számuk. Ma nem is láttam a babánfán.
Ez a banánfa, un téltűrő banánok közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy ahogy a levelek visszaesnek, úgy a nejem visszavágja a törzset kb. úgy 15-20 cm-re és avarral, mindennel betakarjuk. Így átvészeli a telet (főképp mostanában). Tavasszal, ahogy melegszik az idő kb. március környékén kibontjuk és hajrá. Érdekes a tavalyi főhajtás, amelyet nagyobbra hagytubjnk, az igen lassan indult be. Mellette nőtt egy külön törz amely szépen rávert. Úgy kb. 2,5 magas lehet. Több hajtás is van, ezek kisebbek maradtak. Páran már kértek, tavasszl adunk majd. Óvatosan ki kell ásni.  

Próbálok egy képet mellékelni, amelyen látszik a "banánfa".        
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #295 Dátum: 2021.08.25., 16:27:09 »

Megint csak régen írtam.
A kertben már érezni az ősz közeledtét. Rengeteg paradicsom van, már két alkalommal főztünk is be belőle. Holnap vszínű megen. A paprikák csak most fordulnak érőbe. A minap leszedtem egy szép nagy zöld hegyes fajtát, talán rapires lehetett. Ahogy felvágtuk kihullott belőle egy kukac. Igen ez sajnos a bagolylepke „adománya”. Állítólag virágzáskor rakja a petéket a bibére, amely így később a paprikában belül fejlődik, a magházat zabálja. Aztán egy fejlődési fokot elérve kirágja magát a termésből. Nehéz ellene védekezni.  Eddig párat láttam már. Remélem sokkal több nem lesz. A habanerók szépek., legalábbis a tavalyi idényhez képest. Lesz bőven. Cayanne fajta is. Épp néztem, hogy a Cayanne slim fajta még soha nem sikerült, hogy sok legyen rajta és valóban hosszú, vékony. A jövőhéten vszínű, a homoktövist is lehet már szüretelni. Viszont ahogy korábban azt írtam, hogy a futóbab klasszul virágzik, jó termésre számítok, szóval úgy néz ki tévedtem. Sok virág volt, azonban hüvely alig. Aztán lassan szárad az egész. Idén a bab termés csapnivaló. Érezni ezt a zöldbabon is, csak a másodvetéssel lesz annyi, hogy valamennyire elégedett legyek. Az uborka is jól indult, a salátafajta hozott pár szép termést aztán az is abba maradt. Talán még két ubit látok aztán annyi.
Azt hiszem túlterheltem a földecskét, lehet szükség lenne szerves trágyára is már.
Bezzeg csicsóka az ismét van bőven. Egyik rokonom kért, viszek neki egy kis ládával, amiből tud enni is és eltenni a földbe. Én csak annyit szoktam mindig kivenni a földből, amennyit épp megeszünk. A csicsóka bírja a telet is, igaz akkor nehezebb a fagyott földből előbányászni. Ilyenkor mindig hagyok egy-két gumót benne a földben, az tavasszal kihajt majd. Amúgy is szapora és igénytelen növény, viszont egészséges.     
Ami eddig kifejezetten jó "hírnek" tűnik, az hogy mintha kevesebb lenne a márványos poloska.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #294 Dátum: 2021.08.01., 14:41:06 »

Régen írtam. Azóta elvetettem a zöldbab másodvetését is. Sőt vetettem még bokros babot, Zenit típusút. Elméletileg van esély rá, hogy beérik.
A paradicsomoknál elvégeztem a két amistaros kezelést. (kezelések között 10 nap pihi) Amúgy a paradicsomoknál és a paprikánál is, még korai kiültetésnél volt Ridomil gold kezelés egy alkalommal és utána nagy sokára jött az amistaros. Jól elkaptam az időket, persze ez  száraz időjárás is sokat segített, de szépek a paradicsom növények. Pár napja ahogy az esősebb idő beköszöntött vettem észre pár tőnél, a leveleken változást, ami erősen valamiféle gombafertőzésre utalt. Kénytelen voltam bevetni egy réz-oxikloridos fújást. Ez már jó pár napja volt, úgy veszem észre használt, legalábbis nem terjedt tovább a betegség.

Közben le kellett szednem bokorbab ágyást is tegnap. Nem sokra mentem vele az idén. Gyorsan száradt. A futóbab az szépen növekszik, virág i volt/van rajta bőven. A paprikák lombosak, termések is láthatóak már.   
Egy kis fiatal barackfa hozott termést, sárgabarack, alig lett rajta egy jó kilónyi. De az jó ízű volt. A másik barack fa az telekapta a tavaszi fagyokat virágzáskor, azon nem lett semmi.
Cukkini is kevesebb van mint tavaly. Igaz most más helyen is van és más fajta is. Ennek termése kisebb, és hosszanti irányban csíkos, világos alapszínű. Azt mondja a nejem, hogy jobb mint a sötétebb fajta. Kevesebb benne a víz. Lehet. Karalábé annyi van, amennyi kell a húslevesekhez. Hetente mindig beérik egy-egy. Van egy pár tő kelkáposzta is, valamennyire kezdenek fejesedni is, de hát van még idejük. 
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 238



Profil megtekintése WWW
« Válasz #293 Dátum: 2021.07.06., 08:13:31 »

Ez a hőség nehezen viselhető el... A paprika palánták szenvednek. A gyengébbje elhullik és minden estére lekókad....hogy reggelre feléledjen, de van amelyik feladja a harcot. Locsolok....de ezt a hőséget nehezen bírják még túl fiatalok. A paradicsomok jól bírják, sőt hogy gyakorlatilag nagyon régen volt eső és az idő is száraz....nyoma sincs baktérilás, vagy gombás fertőzésnek.  Korábban volt egy ridomilo gold permetezésem és a tetvek ellen egy rovarírtós...Halasztom a tervezett amistáros lefújást is.
Az uborka is beindult már szedtünk párat, salátafajta.  Zöldbab virágzik, a fejteni valóbab is erőteljesen nö vekszik. Bár a zöldbabon látszik a csapadékhiány.  Szedtünk már le cukkinit is, de csak egyet eddig.

Minden este locsolunk mi is.
A kései ültetésű Vilmos körte szenved nagyon a vízhiánytól, pedig ő külön kap.
Ma leszedem a meggyet is, nehogy túlérjen.
A zöldbab már szedhető, a paradicsom egy része még csak növekszik, a korai keltetésűek már érőfélben vannak. mielőtt vége lesz a szabadságomnak kénytelen leszek ismét permetezni, a lisztharmat ellen.
A paprika az idén kevés lesz, nem sikerült a hideg idő és a betegségünk miatt rendesen a palánta nevelés. Ami van, az viszont szépen alakul.
Az udvarba tervezett szaletli mellett már kialakítottam egy szőlőlugast. Tervek szerint két tőke lesz, egy fehér és egy vörös, ebből a fehér már megvan, a vöröset az idén fogom beszerezni és elültetni. A fehér szépen virágzott, fut rendesen, jó termés várható.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #292 Dátum: 2021.06.28., 20:19:31 »

Ez a hőség nehezen viselhető el... A paprika palánták szenvednek. A gyengébbje elhullik és minden estére lekókad....hogy reggelre feléledjen, de van amelyik feladja a harcot. Locsolok....de ezt a hőséget nehezen bírják még túl fiatalok. A paradicsomok jól bírják, sőt hogy gyakorlatilag nagyon régen volt eső és az idő is száraz....nyoma sincs baktérilás, vagy gombás fertőzésnek.  Korábban volt egy ridomilo gold permetezésem és a tetvek ellen egy rovarírtós...Halasztom a tervezett amistáros lefújást is.
Az uborka is beindult már szedtünk párat, salátafajta.  Zöldbab virágzik, a fejteni valóbab is erőteljesen nö vekszik. Bár a zöldbabon látszik a csapadékhiány.  Szedtünk már le cukkinit is, de csak egyet eddig.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #291 Dátum: 2021.06.20., 14:52:32 »

Szalad az idő, gyors léptekkel. Már igen csak benne vagyunk a nyárban. A zöldborsó ágyásai - az utolsó is - a tegnapi nappal megszüntek. Jól termett. Bár az utolsó ágyás esetében nem jól kordonoztam ki, illetve igazából ki sem kordonoztam. Pár ágat szúrtam le rézsút, hogy azok majd felfogják a dőlő növényeket. Persze lehet kicsit sűrűn is vetettem, no meg lehet magasabb fajta volt, de igen csak megdöltek a bokrok. Az egyik helyen a bokrok árnyékában vagy 10-15 meztelen csigát fedeztem fel. Azt sárgás-barna fajtát, a spanyol "származásút" A legkisebb is 3-4 cm volt nyugalmi állapotában. Kivégeztem őket.
A zöldborsó helyén már paprika van, illetve a tegnapi ágyás helyére majd holnap ültetem be a félretett palántákat.
A paradicsomok - lekopogom - szépen fejlődnek.  Amikor kiültettem őket sok volt, amely elszineződött, lilultak stb... Az időjárás miatt gondolom nehezebben vették fel a tápanyagot. De helyre jöttek.
Kapnak majd egy amistáros blokkot, a babnak és zöldbabnak sem árt majd.

Most nagyon figyelem merre felé mozognak a márványos poloskák, lassan petézés időszaka van. Jó lenne felderíteni a kikelt lárvákat és célzottan pusztítani őket, tetszik nem tetszik permettel. Korábban írtam biztos cyperkill + káliszappan-t (biosol oldottformában) használok.  Néhány paprika palántánál amelyek ne letek még kiültetve mintha tripsz szivogatást látnék, figyelem majd. Aztán virágzáskor maj a gyapottok lepkére is ügyelni kell.  Tavaly több kárt okoztak mint a korábbi években.

Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #290 Dátum: 2021.05.27., 20:37:07 »

Alakul a kertecske. A borsó virágoznak, az egyik korai ágyásnál már hüvelyeket is átok, Igaz ezek még üresek. Lényegében elvetettem már a zöldbabot és a bokor és karós babokat is.   Pár napja megszüntettem a fehérmustár ágyást, szépen virágzott. Lekaszáltam (damilos motorossal eldöntöttem) aztán beleástam a földbe és utána jól felrotáltam. Már paradficsom palánták vannak benne. Van még paradicsompalántám kb. 30-40 tő, az egyik szomszédnak nem sikerült az idén a palántázás, neki adom. A hidegház is kiürül, akkor teszek bele pár Kecskeméti 549-est, ez determinált növekedésű paradicsom, az ott elfér. Ebből a fajtából úgy 10-15 tő van még. A paprikák kitüzdelése is kész már, egyelőre erősödnek és vbárják, hogy amikor a borsó leterem, akkor annak helyére kerülnekek.

Úgy nézem az idén lesz bőven szamóca. vagy ahogy én hívom eper. A retek ágyás megszűnt az idén jól hozott. Érdekes vetettem kerek fejűt, azt hiszem valami óriás fajta és vetettem francia retket, a hosszúkás és fehér végüt. Ez a fajta igen gyorsan növekedett, de hamar fásodot is. A kerek az lassabban nőtt, de az is hozott szépen. Az esős, párás idő miatt kénytelen voltam egy permetezész megejteni még a palántáknál, egy lazább Ridomil Gold-val. Ez feklszívódó is.  

Az egyik almafánál és pár rózsatőnél észrevettem a levelek fonákjain tetű kolóniákat, így ott is kénytelen voltam permetezni.  Káliszappant használtam visznylag erős dózisban, várom a hatását. Ha kevés lesz akkor kénytelen leszek rovarölőt is keverni hozzá.  
Úgy nézem a homoktövis is tele lesz gyümölccsel. Tavaly előtt adtam a közelben a vadász feleségének is két lányt és egy fiú tövet, nála is lesz már az idén gyümölcs. Érdekes hogy a fiú tő nagyon ritkán hoz gyökéshajtást amit le lehet választani. A lányok sokkal sűrűbben. Lényegében ahogy visszagondolok, kb. 7 éve lehet ,eg a homoktövis "ültetvényem" és a fiú csak egyszer hozott a tőtől nem messze hajtást amit odatudtam adni valkakinek, hogy ez biztos fiú. A lányok azok "szaporák" Akkoriban Somogy és Tolna határáról, Attala-ból hoztam két lány és egy fiú hajtást. Azok immár igen szép és erős bokrokká "öregedtek".
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #289 Dátum: 2021.05.09., 20:27:11 »

Jó egy hónapja írtam. A palánták elég szépen előbújtak. Bár megjegyzem amikor két napig igen hideg reggelek voltak, -4 és -6... azt bizony jó néhány paradicsom panátácska megsínylette, illetve uborka palánta is. De úgy néz ki helyre jön a maradék állomány, illetve pótoltam is. A paprika palánták is beindultak, igaz kicsit késve. A paradicsomokat már ki is tűzdeltem. Valószínű jövő hét vége felé a paprikának is neki állhatok. Paradicsompalánta úgy 200 lehet. De ahogy szoktam évek óta, sokat el fogok osztogatni.  Karalábé és kelkáposzta palántákat, sőt már a cukkinit is kiültette,m. Sok ágyásba tettem ki "büdöskét" (körömvirágot) és bársonyviárágoklat. Állítólag féregűzőhatásuk van.Lényegében elférnek a sorok között.  Korábban talán írtam, hogy a paradicsom tervezett helyére kora ősszel fehérmustárt vetettem. Gyönyörűen kikeltek és ahogy nézem lassan virágozni is kezdenek. Ahgogy levirágzott akkor lekaszálo és mehet a helyére a paradicsom. A kaszálék meg a komposztba. A fehér mustár állítólag igen jó zöldtrágya, illetve gyökérzete nagyon jó talajjavító.

A zöldborsó szépen növekszik ki is kellett már kordonoznom. Idén nem vittem túlzásba - idő és kedv hiányában - ágas-bogas botokat szurkáltam le a sorok mellett átlósan egymást keresztezve. Ezek kellően megtámasztják majd a növényeket.  Egy tavaly elültetett almafám nem igazán "mozdult" meg. Alul hajtott ki, végül is még az oltás felett. Azért megtartom még hátha jövőre lesz belőle valami. A banánpálmák is megindultak.  Egyik öregebb törzsnek, illetve mellette 6 új hajtást számoltam meg. Ennyi bújt elő a főtörzstől 20-30 cm-re. Retket is vetettem, a kerek fejű óriás, elég lassan fejlődik és csenevész, de a hosszúkás alakú "francia" reket az szépen hajrázott, pedig jó pár nappal később vetettem. ...És persze jóvel szebbek a gumói is.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #288 Dátum: 2021.04.06., 13:41:27 »

 A kertben már előbújtak a zöldborsó ágyásban a növények. Úgy nézem elég jól keltek. A sorokat szépen lehet látni már. Közben ültettem palántának valót is. A paradicsomok közül már több kis növényke kikelt. A paprikák azok még váratnak magukra, de azok mindig később csíráznak ki. Még paprikákból akarok elvetni fehér édes és kápiafajtákat is. Vetettem el jó pár virágmagot is. Bársony, Köröm és Záporvirágokat. Illetve dísznapraforgót is. Úgy néztem mindegyik megindult. Zöldségnek zeller, karalábé, leveles kel, kelkáposzta és salátauborka van eddig elültetve. Ezek a palánták, illetve palántáknak valók a melegházban vannak. Itt lesz idejük fejlődni. A paradicsom ágyás helyén jelenleg fehér mustár növöget, kb amikor virágzásnak indul akkor fog a helyére kerülni a paradicsom. Addig is javítja a föld szerkezetét, kicsit elnyomja a gyomokat és majd beleforgatva  a földbe a gyökérzetét és a szára egy részét a „kaszálás” után, ad egy kis plusz tápanyagot is.   
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 238



Profil megtekintése WWW
« Válasz #287 Dátum: 2021.04.02., 13:37:04 »

Ma megmetszettem amit megkellett. Egy meggyfát igen visszavágtam. Ennek egyik oka, hogy túlontúl elbúrjánzott, besűrűsödött, illetve egy villanyvezetéket veszélyeztetett. A megvágott nagyobb ágcsonkokat lekentem fagéllel. Találtam egy megkezdett dobozzal, túlélte a telet, nem száradt be és nem romlott meg. Valószínű a hétvégén megejtem a lemosó permetezést is.

A melegházat áthelyeztem. Ez alatt azt kell érteni, hogy 5 méterrel odébb tettem. Ez un. polikarbonát műanyag ház, aluminium, vagy valami hasonló fémkerettel, vázzal. Felszedtem a fölberögzítő biztosító tűskéket, ellapátoltam az olalak mellől kívül-belül a földet. Aztán megemeltem a ház egyik és másik olalát egy hosszú acélcsővel, majd az oldalfalak alá toltam egy-egy műanyag 120-as ? szennyvízcsö darabot és azokon gördítve odébb toltam a házat. A megfelelő helyen meg ismét rögzítettem a házikót. Kicsit átalakítom a kertet azért is szükség volt erre. Felástam a melegház régi helyén levő földet. Igen megszenvedtem vele, mivel tele volt az onnan jó pár méterre levő bambuszcsoport föld alatt terjeszkedő gyökérzetével. Ravasz kis "dögök" ezek. Szinte észrevétlenől kúsznak szét, aztán ha a rizómák telelesznek energiával, cukorral akkor hirtelen a földből több hegyes kis rűgy pattan elő. Ezek aztán gyorsan tudnak növekedni. Persze a föld alatti gyökerek megnehezítik és lehetetlenné teszik a konyhakerti tevékenységet. A bambusznádjaink kb. 10-12 évesek lehetnek. De lehet több. Először egy-két szál volt. Örültünk mert télen is zöld. Aztán egyszercsak berobbant és 20-30 szál lett és az eredeti helyétől több méterre is hajtani kezdett.  Agresszív fajta. Több embernek adtam már gyökérzetet és hajtást is és mindig elmondtam hogy mire számítsanak. Amúgy tényleg szép, télen is zöld leveles. Aztán ha vágok ki belőle öregebb  nagyobb szálat az igen jó karónak. Szóval megszenvedtem az ásással, de nagy részt kitisztítottam. Az biztos, hogy tavasszal a melegházban villámgyorsan egy 10-20 fős bambuszültetvény  nőtt volna ki pár hét alatt.  

A metszést még a betegségem előtt elvégeztem, viszont a kert felásása és a melegágy elkészítése még várat magára. Csak nehezen tudok, tudunk rendesen dolgozni.
Ma délelőtt azonban rendbe tettem -amennyire tudtam- a málnást. Sajnos tele van vadkomlóval, aminek a kiirtása nem egyszerű feladat, még gyomirtóval sem! Viszont a száraz hajtásokat letördeltem, kiszedegettem, a drótokra feltettem és megspanoltam a feszítőket. Kellene még egy sor oszlopot és drótot kihúzni, de valahogy nem akaródzik próbálkozni a betonoszlopok cipelése (vélhetően momentán el sem bírnám). Úgyhogy valami egyéb megoldást kell keresnem, vagy megfelelő segítségre kell szert tennem. De ez a jövő esztendő feladata lesz.
Szépen kibontottak a barackok és a nektarin, már csak abban reménykedek, hogy az idén nem fagynak le!
Hogy a többi tavaszi munkával mi lesz? Nos, egyelőre rejtély, de valamit biztosan fogunk csinálni!
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Oldalak: 1 [2] 3 4 ... 17 Fel Nyomtatás 
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális
Ugrás:  


Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát

A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!