Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.
2024.04.18., 04:48:12
Főoldal Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció
Hírek:
Alterirsa - Albertirsa, ahogy én látom
Szubjetív portál

Galériák

Relikviák



Akela galériája
AKI... galériája
Amadeus galériája
Atom Manó galériája
Csuhás galériája
Gazember galériája
Ine galériája
Ketrin galériája
Mikulás albuma
100/2 galériája
RH galériája
Szürketestvér galériája
Zzsolti galériája

Irodalmi rovatok

AKI...
- hajnalban csókkal ébressz

Amadeus
- Húsvéti gondolatok

Atom Manó
Csuhás
- Kőszinteség

Esthajnal
Gondolkodó
Pumukli
- Úton

Saoma
Sapirico
Sven
Szivárvány
Szivárvány új írásai
- Hegyeim

Szürketestvér
- újra sólyom lehetnék

VN
- Mint te


Időjárás
Hőtérkép
Navigáció
Viadukt hírek
Blogtér
Régi fórumok
Galériák
32-es Galériák
Kapcsolat
Áraink
Impresszum


Közérdekű




Tiszta dili - Velünk bátran szórakozhatsz!


Programmester - Nemzetközi rendezvénykereső, programajánló.


Bohócdoktorok

Reklám

Viadukt - Híd, ami összeköt

Vám tanácsadás, export-import vámkezelések, termékdíj ügyintézés, EKÁER ügyintézés,tanácsadás
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális 0 Felhasználó és 1 vendég van a témában
Oldalak: [1] 2 3 ... 17 Le Nyomtatás
Szerző Téma: épp aktuális  (Megtekintve 40721 alkalommal)
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 235



Profil megtekintése WWW
« Válasz #325 Dátum: 2024.04.05., 09:41:35 »

Szépen virágoztak a barackfáim, két kajszi fajta és most egy öszibarack is virágba borult. Ma reggelre viszont fagy volt, a tetők is deresek voltak. Pár napja is hideg regelek voltak, de bíztam benne, hogy a két kajszi talán épp átvészelte. De nagy valószínűséggel nem.  Elszomorít. Ilyenkor az ember kicsit elkeseredik.

Nekem kétféle kajszi fám van. Az egyik egy igen korai fajta, a másik még csak most virágzik. Szerencsénk volt, mert mire megérkezett a fagy, a korai fajta levirágzott. Mostanra már láthatók az apró termés kezdemények.  táncika

A nektarinért és normál őszibarackért azonban aggódom, bár a fagyok egy részében a fák fátyol fóliával be voltak fedve.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #324 Dátum: 2024.03.20., 14:09:12 »

Szépen virágoztak a barackfáim, két kajszi fajta és most egy öszibarack is virágba borult. Ma reggelre viszont fagy volt, a tetők is deresek voltak. Pár napja is hideg regelek voltak, de bíztam benne, hogy a két kajszi talán épp átvészelte. De nagy valószínűséggel nem.  Elszomorít. Ilyenkor az ember kicsit elkeseredik.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #323 Dátum: 2024.03.10., 17:10:19 »

Végeztem a bokrok és gyümölcsfák metszésével, elvégeztem a lemosópermetezést is. Vetettem két és fél ágyásnyi zöldborsót is. A szokásos fajtákat, Debreceni sötétzöld és rajnai törpe fajtákat. Pár palántának való paprika és paradicsom magot is ültettem az üvegházban. Illetve záporvirágot, köröm- és bársonyvirágokat is.
Francia retket vetettem, igaz nem sokat, egy pár éve hiába vetek retket, nem igazán akar bejönni. Hamar kukacos és öreg lesz. Mindegy újból próbáltam, valamikor régen vetettem ezt a hosszúkás alakú retket akkor jó volt, hátha ismét sikeres lesz.
A tavaly ősz végén ledugott fok és zöldhagymának valók is előbújtak.

Az áttelelő sóskát már szedtünk is, ma abból volt mártás az ebédhez. Az üvegházban a saláták is szépen kifejlődtek.

Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #322 Dátum: 2023.11.24., 17:34:30 »

Jó pár napja felástam a kert nagy részét. Utána megszórtam komposztált marhatrágyával és azt beforgattam a kapálógéppel. Egy kisebb részen elgereblyéztem még és a kerítés melletti területre ledugtam zöldhagymának valót, meg egy részre fokhagymát. Előtte még megcsináltam az őszi lemosó permetezést is. Adtam minden fának, bokornak bőven. Van még a kertben fekete retkem, illetve pár fej, kis fej káposzta is. Azokat le is szedem a hétvégén. Illetve nég a csicsóka van kint, abból elég sok. Meg is kellene ritkítani, mert igen elszaporodott. Amikor felszedek pár tővet, akkor szoktam edni az ismerősöknek is. Egészséges növény.Én különösebben nem vagyok odaérte, bár krémlevesnek szívesen megeszem. Idén a paprikától eltekintve a kert hozamával és minőségével meg voltam elégedve. Vettem a gazdaboltban két zacskó mospillant, (rovarölő, felszívódó) mert állítólag jövőre kivonják a forgalomból. Pedig jó termék volt, igaz a használatával vigyázni kellett, a felszívódó tulajdonságai miatt. Bár a rózsán jó hatásos volt.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #321 Dátum: 2023.10.03., 22:59:35 »

Csúnya már a kert. A hajnali hidegek, a párás nyirkos idő odatesz a maradék paprikának és paradicsomnak. Alapvetően nem rossz évet zártunk. Bár a paprika elmaradt a pár évvel ezelőtti hozamtól. (tavalyi és az azelőtti év, a gyapottok lepke hernyója károsítása miatt még rosszabb volt.) Pár évvel, kb.3-4 évvel ezelőtt, vagy előbb nagyon szép paprikák voltak, mindenféle károkozó rágása nélkül. Akkoriban a palántakorban fordultak elő kisebb betegségek. Mostanában a palánták szépek, akiknek adok azoknál általában szép és erős növények fejlődnek ki szép terméssel.  Nálam amikor kiültetem a paprikapalántákat - főképp az idén – elsatnyultak és bizony volt hernyórágás is. Igaz kevesebb mint tavaly és azelőtt, de akkor is azért volt szép számmal. Valamit elrontok a paprikáknál. A paradicsommal és a többi egyéb zöldséggel nincsen probléma. Illetve még a száraz, vagy fejteni való babbal. Az is jó pár éve főleg a futóbabok gyönyörűen teremtek, aztán pár éve alig hoznak valamit. Idén csak pár rövid sor bokorbabot ültettem, igaz az most egész tűrhető. A zöldborsó, a zöldbab is szépen és sokat hozott, egészséges terméseket. Szóval a paprikatermesztésemet át kell értékelnem. Azon tűnődök, hogy talán a közelében levő növényeknek volt rossz hatásuk a növekedésre, vagy túl későn kerültek ki a palánták. De lehet a föld van már nagyon kiszipolyozva, kihasználva. Kicsi a terület és valóban túlterhelem ezt a kicsi „terrát” Fényt kaptak, az öntözésre ügyeltem és volt időben vegyi védelem is. Igen arra gondolok, hogy későn kerülnek ki a palánták. Általában az első palántákat el szoktam ajándékozni, mivel nekem a zöldborsó helyére kerülnek ki a paprikapalánták. Az pedig június eleje, de inkább a közepe.  Igazából pont akkor kezd el virágozni, amikor a gyapottoklepkék első nagy hulláma ideérhet. Régebben, jó pár éve korábban kikerültek a palánták, és nagyrészt nem a zöldborsó helyére. Fellapozom az akkori dokumentációt (minden évben vezetek határidőnaplót, amelybe bevésem a jelentősebb eseményeket és egyéb fontosnak tartott dolgokat. Így minden bizonnyal fellelem, hogy a kertben épp mit csináltam. Nem részletesen, csak pl, annyi gondolatjelekkel, hogy paprika kiültetés, vagy egyebek.
De a fentiektől eltekintve nincs okom panaszra.
Az alábbi növényeket szoktam ültetni,  vetni, termelni illetve az idén ezekkel próbálkoztam....nem nagy mennyiségben, de két embernek elegendő. Zöldborsó, zöldhagyma, paprika, paradicsom, cukkini, sütőtök, pasztinák, zeller, leveles kel, karalábé, uborka (salátának való és kovászolni való) fekete retek, zöldbab, bokorbab, torma, spenót, sóska és fokhagyma. Csicsóka az magától megterem, csak egyszer kellett ültetni. A gyümölcsök a kajszibarack kivételével az idei évben jól alakultak. Alma volt bőven és körte is. Földi eper is hozta az elvárhatót amikor ideje volt. Málna az is a tavalyinál többet termett. Idén ősszel ültettem el két fekete szederfajtát is. A homoktövis megbízhatóan terem már évek óta. Egyik rokonom  kért töveket, láttam a fiú (himivarú) bokor is növesztett sarjat, így tudok  neki vinni hímet és női ivarút is. A homoktövisnél kell fiú és lány is, hogy legyen termés.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #320 Dátum: 2023.08.13., 19:39:51 »

Talán korábban írtam, hogy a tavalyi év paprika termését és az utószezonos paradicsomot is igen megtizedelte a gyapotoklepke kárttétele. Írtam aztán azt is, hogy beszereztem az idén un feromoncsapdákat, kifejezetten erre a lepkére kihegyezve. Be is üzemeltem őket, ahogy a leírás tartalmazta úgy raktam össze. a csalikat is az előírásnak megfelelően tároltam, utána helyeztem be a csapdába, illetve már a 2. garnitura csapdacsali van soron. Ugyanis egy csali kb. 3-4 hétig jó. Na mindegy, a lényeg az hogy eddig egyetlen egy gyapottok lepkét nem fogott egyik csapda sem. Igaz kátételt is csak két esetben láttam, a paradicsomnál. De visszavan még az augusztus jelentős része és a szeptember is. Igaz 8-10 naponta permetezek, jelenleg Dipel-t használok, káliszappannal (folyékony) keverve. Mind a kettő gyors szer és lényegében biológiai. A Dipel é.v.i :(élelmezésegészségügyi várakozási idő): 2 nap, a szappané az 0. Talán ennek köszönhető, hogy eddig kevés fertőzést láttam. De annyi biztos, hogy a csapdacsali az nem hozta az elvárható eredményt. Újból átnéztem a leírást, úgy raktam össze ahogy kell, úgy is helyeztem ki, ahogy a tájékoztatóban szerepel, olyan magasságban stb. De eddig nem fogott gyapottok lepkét, igaz mást se  nagyon. Lehet jobban jártam volna inkább egy fénycsapda kombinációval.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #319 Dátum: 2023.07.15., 14:53:15 »

Már több mint egy hónapja, hogy írtam. Azóta nagyot változott a kert és pozitívan. Minden zöldborsó kikerült és helyére - bár sokan nem ajánlják, de ismét hüvelyes - zöldbab került. Ez két ágyásnyi, és azóta kikelt szépen fejlődnek a növények. Közé ültettem bársonyvirágot, körömvirágokat is. Talán írtam korábban , hogy palántáztam stnivaló tököt, Oranget és Nagydobosi fajtákat. Ezeket kiültettem, nagyon beindultak. némelyik szára, kúszó szára több méternyire elkúszott. Sőt van amelyik becsusszant a paradicsomok közé és. Úgy 4-5 termést, összsen számoltam meg rajtuk.  Túl vagyok a Ridomil Gold és Amistar blokk permetezéseken. Tegnap a paradicsomot és a kabakosokat, káposztaféléket fújtam meg kontakt szerrel, illetve a kovászolni való uborkát. Azon megjelent a peronoszpóra. A paradicsomok esetében a szokásos hibába estem bele ismét, azaz túl közel ültettem a töveket. Alul kitisztítottam, levettem pár alsó levelet, illetve kigazolok rendesen. Rendszeresen kaccsolom, illetve leveszem a hónaalj hajtásokat is. De így is dzsungelszerű lett. Ráadásul abban is hibáztam, hogy a cukkini mellé ültettem (már ágyásilag) a manó fajta paradicsomot. Ez a fajta determinált nöekedésű, sőt elég alacsony is. Így a cukkini hatalmas levelei a másik ágyásból ráhajlotak.  Karóval és madzaggal kicsit ki pányváztam a leveleket, hogy ne hajoljanak rá, de ezt elrontottam. Ha folytonnövő lett volna odaültetve az simán kinőné a cukkini levelét. Amúgy cukkini rengeteg  van és még remélem lesz is. Az idei év ebből a szempontból igen jó. Mi is fogyasztjuk de szoktam adni másnak is, barátoknak. Végül is sokféleképpen felhasználható. Én legjobban úgy szeretem, ha megmosva fel van karikázva és fűszerezve megsütve, köretnek. De csináltunk már rakottkrumplihoz hasonlőóan is. Paradicsom lesz  bőven, csak be kell érnie. Nagyon kiváncsi vagyok a gargamel, a belmonte és a red fury boar fajtákra.  Egyelőre a balkonfajták kezdtek beérni, azokat fogyasztjuk. kIdén vetettem spenótot, ettünk is már belőle. Uborkából két fajtát ültettem ki, a kovászoni valót és a salátának valót. De ahogy néztem a salátának való esetében egy-két tőnél sikerült a kereszteződés a kovászolnivalóval.
A karalábék, leveles kel-k alakulgatnak, illetve kaptam egy ismerőstől kelkáposztát, pár palántát, kiültettem azokat is. A gyümölcsfák közül az alkmás és a körtefa kitesz magáért, van rejtuk bőven termés. A két kajszi barack fán egy-egy termés volt csak. Még messze a kertszkedés ez évi befejezése, de talán  ha nem út be nagy grimbusz, akkor jó évet zárunk. Nehezen indult, úgy kedvügyileg is.
Van egy banán pálmám, illetve több egymás mellett. Az egyik úgy kb 2,5 - 3 méter magas, az  virágzik, nagy valószínűséggel termés nem lesz belőle, vagy nem lesz ideje beérni. De érdekes látvány.  
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #318 Dátum: 2023.06.11., 18:00:11 »

 Szóval korábban írtam, hogy talán a kajszibarackok megúszták a fagyot. Hát nem. A kis őszibarackfa az valamennyire átvészelte a fagyos a kora tavaszi időszakot  maradt rajta termés. Azonban megtámadta a levél fodrosodás, tetvekkel együtt. Kénytelen voltam permetet bevetni, úgy nézem használt is. A zöldborsó ágyások lassan leteremnek. Egyiket már meg is szüntettem, kihúzkodtam a töveket. A héten felásom, kicsit átforgatom a talajt, aztán szórok rá komposztált marhatrágyát és mehet bele a paprika pakánta. Végül is nincs okom panaszra,. a paprikák is behozták a paradicsommal szembeni lemaradást, palántaügyileg. Amúgy a paradicsomok már kint vannak, ki vannak ültetve. Megtörtént az első permetezés is vele, Ridomil -gold-ot fújtam rá. A héten valószínű kap még egy adagot Így meg lesz a blokk, aztán két adag amistar lesz ráfújva, szintén blokkszerűen. Ezt követően csak kontakt szerek lesznek, ha szükséges.
A cukkinik beindultak, több termővirágot is látok. Igazából 5 bokor lett elültetve, jól fejlődnek. A paszternák is alakul, kb 1,5 négyzetméternyi helyem volt, odavetettem. Vetettem egy kisebb területre babot, fejteni valót, de kb. 2 hete meg se moccant. Így jártam egy ágyás zöldbabbal is. Sammi jele hogy kibújnának a növénykék. A fejteni való babot megnéztem, feltúrtam a földet, nyomát se láttam babocskáknak.  Mérgemben beültettem leveleskel-lel. Volt vagy 20 palántám.

Még zeller palánták várnak kiültetésre, illetve ha kimegy a maradék két zöldborsó ágyásom, azaz leteremnek, annak a helyére teszek zöldbabot, a föld frissítése után.
Idén is sok palántát elajándékoztam, úgy 60-70 paradicsom, illetve kb. 45 paprikapalántát is.
Aggasztó, hogy sok meztelencsigát látok. Irtom őket, ahogy lehet.
Kiraktam a gyapottoklepke ellen feromon csapdát, bár talán még korai. Nálam általában július auguszztus elején szokott nagyon rajzani, akkor szokták a paprikák és paradficsomok virágait megtámadni. Tavaly gyakorlatilag a paprika termésem 40 %-át lerendezték. Nincs annál dühítöbb, amikor pl egy szép habanero paprikából kikandikál a hernyó. Kiváncsi leszek erre a feromon csalira, mennyire  válik be. Azt mondják kis kertben a lepkék gyérítésére is jó, de viszont jól jelzi előre a rajzást, amikorra is érdemes a permetezést, a védekezést időzíteni.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #317 Dátum: 2023.04.08., 14:16:32 »

A zöldborsó már minden ágyásban kikelt, ahová vetettem. Idén is Rajnai törpét vetettem és a Avola fajtákat. Mind a kettő korai. Vetettem paszternákot, salátát. Arégebben ledugott dughagymák már kibújtak, a fokhagyma is. A palántának valók nagy részlét is már elvetettem, a hidegházban vannak várom a csodát.Bár a paradicsomok már kibíjtak, sőt a záporvirág a karalábélk is. Én a bársonyviárgot is palántázni szoktam, ahogy a zellert is. Várom hogy azok is mozgolódjanak. Bár ez az idő kétségtelen nem tesz jót neki.  Ahogy a gyümölcsfáknak sem. ------bizom talán a kajszik megúszták. De az egyik kis fiatal körtefám tele volt virágbimbókkal, lehet annak annyi lesz. Az alma még nem virágzik bár látni már a kezdeményeket. Talán a meggyfa is megúszta a hideget. Van egy kis fiatal őszibarackfám, szintén tele volt virággal, szerintem azt is elvitte a fagy. Bár kicsit védett helyen van, az északi, északkeleti oldalról a bambusz csoport jól védi. Még fogok elvetni palántának valót, talán jövő héten.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #316 Dátum: 2023.02.18., 16:52:06 »

Tulajdonképpen beszereztem már szinte minden vetőmagot.  Még pár virágmag van hátra, ilyen a záporvirág, vagy napvirág, ki hogy ismeri, illetve dísznapraforgó. Ezek egynyáriak. Korábban írtam a gyapottoklepke, illetve annak hernyójának jelentős kártételéről. Sajnos a tavalyi idényben is elég sok paprikában és paradicsomban felfedeztem. Nehéz ellene védekezni. Rajzáskor érdemes permetezni, viszont a lepke éjszakai állat.  most beszereztem un feromon csapdákat, ezeket rakom ki a várható rajzási időszak kezdetekor. Ez állítólag május eleje. Ilyenkor a hazai földben áttelelt hernyók kelnek ki és kezdenek majd szaporodni, illetve állítólag délről is várható az invázió. Ha a csapdában megjelennek akkor érdemes permetezni. Így költséghatékonyabb és főképp nem össze-vissza fújunk, és kevesebb vegyszerrel megússzuk, ami azért nem mindegy.  Azért annál nincsen dühítőbb, amikor a szép egészségesnek tűnő habanero paprikákból kibújik a "kukac", a gyapottok lepke hernyója. Ez a csapda állítólag kisebb kertben gyérítésre is alkalmas. Tehát csapda és benne a hormon csali. De valószínű fogok kitenni fénycsapdákat is ha beindul a rajzás. Olvastam egy tanulmányban hogy a lepke első generációja  nem megy a fényscapdára, ezéert javasolják feromon csapdákat is.   Meglátjuk.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #315 Dátum: 2023.02.05., 16:44:01 »

Én még nem álltam neki a kertben a metszésnek. Ősszel ültettem el két szilvafát,  három tüskés citromot (vadcitrom) és egy fekete áfonyát. Egy diófát kivágtam. Ez a fa egy jó ideje beteg volt.
Még vacilálok, hogy hogyan használjam ki a rendelkezésre álló teret, azaz mit hová ültessek. Nagy valószínűséggel az eddigieknél több növényt, (paprika, paradicsom) fogok konténerben, ládában nevelni. Főképp azért, hogy korábban legyen termésem. Régebben írtam, hogy a kevlés hely miatt zöldborsó után jön rá a paprika ésatöbbi. Tehát a föld folyamatosan terhelve van.
Tavaly ültettem először sütőtököt. Három termésem lett, egy nagydobosi és két orange fajta. Gyakorlatilag az ültetés helyétől, vagy 2-3 méterre hozták a termést. Az indák össze-vissza futottak a paprikák között. Fekete retket is először ültettem és sikerült is jó pár darabot termelni belőle. Most egyelőre a magok beszerzésén gondolkozok, illetve azon, hogy mit hová ültessek.
A régi paradicsom és futóbab karókat elégettem, illetve feldaraboltam és a kályhába végzik, végezték. Van egy két négyzetméternyi bambusz "ültetvényem", talán sárgabambusz. Szóval ezt ritkítottam meg és innen van egy jó pár karónak is alkalmas száram. Elég erősek és pár évig lehet használni őket. Amúgy ez a bambusz ha neki idul igen veszélyesen tud terjeszedni a föld allatt, és egszercsak előbukkan a akár két-három méterre is a "telephelyétől". Nehéz kordában tartani.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 235



Profil megtekintése WWW
« Válasz #314 Dátum: 2023.01.22., 18:14:11 »

Nem tudom, nem kapkodtam-e el, de megmetszettem a barack és a szilva fákat.
Az almák, körték, cseresznyék egyelőre maradtak.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 235



Profil megtekintése WWW
« Válasz #313 Dátum: 2022.11.13., 12:42:30 »

Rengeteg lehulló falevelünk van.
Sokáig gyűjtögettem és zsákolgattam őket, aztán egyre komolyabb gond a központi begyűjtés; mára már csak két zsákot visznek el, bármennyi céglogósat is teszek ki (csak jelzem, hogy vagy 500 Ft-ért lehet venni a szolgáltatónál céglogós zsákot, amit elvileg elszállítanak). Ekkor elkezdtem kivinni magam a szelektív szigetre, de ott is csak meghatározott mennyiséget vesznek át. Égetni meg tilos.
Kénytelen voltam némi turpissághoz folyamodni.
Hátul a fák közöttről szedek ki jó kis termékeny talajt és hozom előre a virágos kertbe. A keletkezett gödörbe pedig beleteszem a falveleket, amik majd szépen komposztálódnak. Van jelenleg is három komposzt kupacom. Ebből egy vegyes zöld hulladék, egy kimondottan csak kaszálék, a harmadikba csak falevelek kerültek. Kíváncsi vagyok, hogyan válik be.
Persze a faleveleket növény takarásra is használom: a friss ültetésű szamóca palántákat takartam be vele, meg a füge csemetét.
Remélem sikeres lesz az akció. Ezeket a trükköket úgy olvastam egy erdélyi magyar honlapon.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #312 Dátum: 2022.09.10., 15:26:05 »

Idén is elég sok pradicsom termett. Sokat befőztünk, volt amit passzirozva, volt amit sűrítve csak mixerezve. Azonban így az idény vége felé sajnos sok termésben ott van a gyapottok lepke hernyója. Talán kevesebb mint tavaly, de akkor is van. Nehéz ellene védekezni. Éjszakai lepke, és főképp rajzáskor hatásos ellene a permetezés. A rajzást nehéz eltalálni előrejelzés nélkül. Idén kevesebb homoktövsem lesz, mint tavaly. Tavaly sok ágat levágtam, az új hajtásokon jövőre lesz termés. Amúgy a kerttel elégedett vagyok,  jó volt már jobb és szebb idény is, de azért kielégítő. Van zöldbab, zöldborsó, lesz még paprika is bőven. Cukkini szépen termett. Kovászolni való uborka is jutott mindig. Úgy néz ki lesz két sűtőtök is, egy orange és egy nagydobosi fajta. Kicsi a terület ennek is örülök. Karalábé szépen fejlődött, bánzam, hogy nem ültettem többet, főleg a leveles kel helyett. Az nem igazán jött be. A futóbabbal is évek óta kínlódok. Volt két idény is amikor nagyon szépen és bőségesen hozott, aztán azóta csak szenvedek vele. Viszont úgy néz ki a pasztinák is hozza az elvárhatót.
Vándor-illetve márványospoloska kártétel alig volt. Nagyon kevés lárát láttam. Kiváncsi leszek mennyi bukkan fel a kifejlett imágók közül, akik majd beakarnak tolakodni a laksásba.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #311 Dátum: 2022.07.10., 19:49:04 »

A cukkini termés beindult. No meg amúgy minden a kertben. A paprikák, (a zöldborsó helyére kerültek) azok is átvészelték a kiültetés traumáját, kezdenek hozzászokni a hőséghez és egészségesen kezdenek bokrosodni, n9vekedni.
Idén s először vetettem sütnivaló tököt. Korábban  soha nem foglalkoztam vele, sok helyet foglal el. Nagydobosi fajtát ültettem és Orange-t. A nagydobosi minden irnyba kúszik és 3 termést láttam rajta. Igaz ebből eddig egy maradt, de az már erős öklömnyi nagyságú. Az orange-n nem látok egyelőre termés kezdeményezést. A salátauborka és a konzerv, vagy kovászolni való is magára talált, terjeszekednek fölfelé a hálón és lógnak rajtuk már termések.
A növényvédelem eddig rendben van...Bár ma észrevettem pár fiatal poloskát a futóbabnál. Korábban is mintha láttam volna. Úgy hogy valamelyik este a lepermetezem a homoktövist és a babot ott szoktak megbújni. Cyperkill + káliszappan lesz a z anyag. Figyelni kell mert később ahogy apaprika és aparadicsom beindul, a termések érni kezdenek akkor azokat kjezdi el szívogatni.  A koktélparadicsomok, illetve balkonfajták elkezdtek érni, már szedtünk párat. Ahogy a karalábé is. Sőt az iden vetettem fekete retket is, (igaz talán még korán van neki) de kipróbáltam. Egyet felszedtem és volt alatta gumó, vagy gyökér  (nem tudom melyik a helyes kifejezés) Állítólag július vége augusztusban kell vetni. Korábban írtam  talán hogy a sárgabarck termés gyenge lesz. Ezt azért módosítom, jobb lesz. Igaz fiatal fák, de auz egyik viszonylag szépen ho, a másikon is  elég sok volt afiatal korához képest.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #310 Dátum: 2022.06.12., 14:12:25 »

Az egyik zöldborsó ágyást meg is szüntettem, letermett. Felásom, rmegszórom komposzttal, rotálom, aztán mehet bele a paprika. A cukkini nagyon beindult, hatalmas "bokorrá" fejlődtek és ahogy nézem van benne bőven termő virág is. A paradicsomokat kikötöztem. Jól is tettem a heti nagy esők leverték volna. Van pár karalábém is és kezdenek fejesedni. Tettem le kb. 8-10 tő fekete retket is, bár lehet korán volt neki. Állítólag azt augusztusban kell. Az egyik almafám az idén virágot sem hozott. Tavaly volt rajta gyümölcs bőven, az idén csak lombozat. Valaki azt mondta meg kellett volna metszenem. Lehet, igaz csak egy két kinyúló ágat vágtam le, fiatal fa még nagyon.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #309 Dátum: 2022.05.30., 20:10:56 »

Sikerült vagy 50 paradicsom palántát elpasszolnom, egy ismerősöm elvitte őket. Örült neki. Igaz van még kb. ugyanennyi. Tartaléknak hagyok meg úgy 10-et.
A kiültetett palántákat viszont megpermeteztem. Első blokkban, ridomil Gold-t használkok. Ez felszívódó, gomba ellenes készítmény. Ez a hűvös, nedves idő kedvez a gombáknak és baktériumoknak. Jobb megelőzni a bajt.   

Au uborkák is a kezdeti vegetálás után beindultak, igaz ez a mostani időjárás nem tesz jót nekik. Két "félét" ültettem. Az egyik az un salátának való, nagyobb méretű sötétzöld, a másik az un. konzervnek való, illetve kovászolni való. Egymástól jó messze tettem le a két fajtának a palántáit. Egy öreg kertésztől hallottam, hogy a salátafajta az igen kényes és ha a közelében konzervuborka fejlődik, akkor hajlamos az elfajzásra, de olyan szinten hogy alig hoz termést. Lehet.
A paszternák ágyás szépen kialakult, de folyamatosan gazolni kell. Elültettem a zöldbabot is, már elő is bújtak a hajtások, erősödnek. Ott ahol  hiányosan kelt, ott pótoltem. A héten szedni lehet már a zöldborsót is. Nálam általában úgy szokott lenni, hogy egy ágyást 3-szor szedek meg.- Az első olyan bemutatkozó, a 2, az a jelentős mennyiség, utána még egyszer lehet szedni a sorokról, de az már kevesebb jlentősen.  Úgy nézem a Rajnai törpe az kezd el érni. A Korvin is kezd hüvelyesedni, illetve a szemek duzzadni.
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #308 Dátum: 2022.05.22., 16:56:20 »

Ma kiültettem minden paradicsompalántát, legalábbis oda ahová szántam. Hagytam  még tartalékba, pótlásként, de így is maradt, vagy 50-60 db. kitúzdelve délcegen. Akiknek szoktam adni azok nem kértek, illetve egyik szomszéd kevesebb kertrészt művel már meg (80 éves lett az idén.) Ajánlgattam másoknak, de ne volt rá nagy hajlandóság. Pedig két héten belül ki kell ülteni, mert nagyon felnyurgulnak és legyengülnek.

Idén a retek termésem igen gyenge lett.  Gyakorlatilg mind kukacos lett, és csökött. Valamit elrontottam, vagy ahová vetettem az a föld terület nagyon fertőzőtt lehetett. Viszont a zöldhagyma az kitűnően szerepelt.

Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
Szürketestvér
Hős tag
*****

Karma: +34/-0
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2 773



Profil megtekintése
« Válasz #307 Dátum: 2022.05.19., 19:54:34 »

A korábban írtakkal ellentétben, azért a barackfákon lesz termés. Igaz nem sok, de lesz. Azonban az egyik almafám nem virágzott, nem hozott virágokat, úgy hogy azon nem lesz semmi. Tavaly pedig elég szépen volt rajta és izletes is volt.
A zöldséges kertben a borsó ágyások közül kettő már virágzik. Kikaróztam őket. Azaz a som bokor ágait igen visszanyestem és az így lehulott és méf egyéb lemetszett ágakat szúrtam le az ágyásokba. Ezek nagyjából megtartják a sorokat. Persze első komolyabb szedés után ugyis a növények és a sorokjobbra-balra dőlnek majd. Tavaly az egyik ilyen félredőlt nagyobb tömegű borsóbokrok alatt, ahogy félrehajtottam, vagy 30 spanyolcsigát találtam megbújva. Idén két napja fedeztem fel csiganyomokat, a már kiültetettt karalábé, zeller és sütőtök pakánták köré szórtam csigamérget. Reggelre, vagy 8-10 tetemet szedtem össze. Összeszoktam szedni, mivel nem tudom milyen hatással lehet a vakondra, vagy sűndisznótra, illetve varangyra ha megeszi. Akár lehet másodlagos mérgezés is. De nem tudom. No meg büdös is és gusztustalan.
A paradicsom palánták már kiültetésre várnak, illetve arra, hogy akiknek igértam azok elvigyék.  A paprikák jelentős része viszont még tűzdelésre vár. Idén elmaradtam a kertészkedéssel.

A rózsákon elég jelentős tetűfertpzést vettem észre, kénytelen voltam permetezni. Igazából idén nem vettem még vegyzert, így a tavalyi decist és káliszappant kevertem őssze. Úgy nézem hatott.

A banánpálmák szépen megindultak. Tavaly ősszel viszonylag magasan vágtuk el őket, úgy lettek betakarva és így jelentős forral indultak az idén. 
Naplózva

"....Az Úr tartson meg kezében, és kezét ne szorítsa túl erősen..."
AKI...
Globális moderátor
Hős tag
*****

Karma: +94/-32
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 38 235



Profil megtekintése WWW
« Válasz #306 Dátum: 2022.05.05., 06:44:37 »

Úgy nézem, nagy valószínűséggel a barackfa virágainak "annyi". Idén mind a három barack fa szépen virágzott. Már raktam el palántának valót azok a "hidegházban" szerintem megúszták. A nejem  korábban már kitakarta a banánpálmákat. szépen meg is indultak. Szerencsére megforgadta a tanácsomat este visszatakarta egy fóliával őket, talán megúszták a fagyot.
A borsó is kihajtott jól látni a sorokat. Az szerintem kibirta, legalábbis remélem.

Járom a kertet én is.
A kajszit kicsit megviselte az időjárás, az őszi úgy látom megmaradt. Sajnos a nektarinon a sok virág ellenére sem látok terméskezdeményt! Évek óta vergődök vele. Azt hiszem ez volt az utolsó éve, jövőre lecserélem.
Ősszel tettünk el három tőke szőlőt, szépen megindult mindegyik. Ami facsemetéket elültettünk, ők is leveleznek. A tavaly tavaszi beszerzésű Vilmos körte gyökfőtől hozott egy hajtást. Örültem neki, azt hittem elpusztult a növény!  táncika
A borsó is szépen nődögél.
Naplózva

„Русский военный корабль иди нахуй!”
Oldalak: [1] 2 3 ... 17 Fel Nyomtatás 
Harminckettes  |  Kertészkedés  |  Haszonnövények (Moderátor: Misimókus)  |  Téma: épp aktuális
Ugrás:  


Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát

A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!